Ciekawe miejsca

Wielka samochodowa majówka

18.4.12 Anonimowy 0 Comments

Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl podpowiada, które miasta idealnie spełniają te warunki… a grupą najlepiej dojechać do nich samochodem.


BerlinWraz z obaleniem muru w Berlinie pojawiła się wolność. Taka absolutna! Ale zostały różnice między dwoma częściami miasta i to właśnie one fascynują każdego, kto tu przyjedzie. Ciągną tu osoby, lubiące zwiedzać miasto z perspektywy rowerzysty, kochające nowoczesną architekturę, życiowy luz i plażowanie tam, gdzie morza wcale nie ma. Zatopienie się w atmosferze Berlina jest możliwe, gdy porzuci się wszelkie konwenanse i przewodniki i zacznie się włóczęgę. I tak można dojść do nowego dworca – Hauptbahnhof, zaprojektowanego przez Meinharda von Gerkana. Chcąc skrócić budowę, zrezygnowano, bez zgody architekta, z kilku zaproponowanych przez niego rozwiązań, a mimo to budynek jest największym dworcem o formie wieżowej na świecie. W jego sąsiedztwie, w samym centrum miasta, można rozłożyć się na leżaku na stworzonej tu sztucznej plaży. Jak nie dworzec kolejowy, to może stacja metra? Na Heinrich Heine-Strasse nielegalnie, pod koniec lat 90. powstał Sage Club Berlin, który dziś jest lokalem kultowym. W każdy czwartek można tu posłuchać muzyki na żywo! Inne miejsce warte odwiedzenia to Acud Kunstverein, które w zależności od pory dnia oferuje odmienne atrakcje – kino, teatr, galerię, kawiarnię, a na koniec ciekawe koncerty i imprezy taneczne. W poszukiwaniu lokalnej sztuki można zajść również do galerii art4berlin zlokalizowanej na Oranienburger Straße. Obrazy mało, średnio i wielkoformatowe, olejne i akwarelowe, prawdziwe perełki wiszące obok absolutnego kiczu. A podczas spacerów od jednej galerii do drugiej, od klubu do klubu, obowiązkowe jest podziwianie różnorodności architektury. Z jednej strony pruski klasycyzm ze słynnymi architektami takimi jak: Schinkel czy Knobelsdorff wpłynął na historyczny obraz stolicy, z drugiej są prace współczesnych projektantów, m.in. Daniela Libeskinda, Renzo Piano, które traktowane są jako bardzo charakterystyczne elementy współczesnego Berlina – miasta ze szkła i metalu. Serwis eSKY.pl oferuje noclegi w Berlinie, ich ceny zaczynają się od 170 PLN za pokój dwuosobowy.


Praga


Z czego znana jest Praga? Most Karola? Złota Uliczka? Zamek na Hradczanach? To jedne z najbardziej znanych zabytków nie tylko na terenie Czech, ale i Europy. Czy zatem warto tam jechać, by szukać miejsc mniej typowych? Tak, bo Praga zachwyciła niejednego, a nawet stała się tłem dla znanych produkcji filmowych, takich jak: „Amadeusz”, „Mission: Impossible”,  „Tożsamość Bourne’a”, „Casino Royale” – 21. część przygód Bonda. Żeby zobaczyć zupełnie inną Pragę jedzie się do dzielnicy Žižkov! Odrobinę jeszcze dziką, będącą schroniskiem wariatów i artystów, ale też miejscem ślubu prezydenta Havla w dzielnicowym ratuszu najpierw z Olgą Šplichalovą, a po kilkudziesięciu latach z Dagmar Veškrnovą. Z tej części miasta pochodzi czeski noblista Jaroslava Seiferta, który głosił, że niezbyt przyjemnego zapachu Žižkova nie zamieniłby na żaden zapach Paryża. A prawda jest taka, że jeżeli ktoś chce się napić czeskiego piwa to musi tu przyjść – w całej Europie nie ma tylu piwiarni na metr kwadratowy! Z tym, że nie są to miejsca o zabarwieniu turystycznym, tu Praga jest prawdziwa, co często dodatkowo podkreślają występy lokalnych muzyków. Tu kamienice powinno się oglądać nie tylko z przodu, ale i od podwórka, wówczas widać, że w większość z nich ma wspólne krużganki. Na tylnych ścianach części kamienic zachowały się też stare reklamy, które malowano tak, by widzieli je pasażerowie przejeżdżających pociągów. W tej dzielnicy zamiast pomników królów ogląda się pomnik ojca dobrego wojaka Szwejka – Jaroslava Haszka, bo właśnie tu zrodziła się ta powieść – a jeden z turystycznych szlaków piwnych nosi nawet imię słynnego żołnierza. Miłośnicy czeskiej literatury mogą też odwiedzić tutejszy cmentarz żydowski i złożyć kwiaty na grobie pochowanego tam Franza Kafki. Bramy Žižkova kryją wiele tajemnic! Za taką przy ulicy Prokopovej 4, znajduje się miniaturowy kościółek z 1913 r., który bardziej niż świątynię przypomina domek dla lalek, a jest to podobno jedyna świątynia na świecie z elementami kubistycznego wystroju. A jeśli ktoś chciałby obejrzeć najpiękniejszą panoramę Pragi, to nie ma ku temu lepszego miejsca od „wiertarki” – nadajnika telewizyjnego, znienawidzonego przez tutejszych mieszkańców. Na jego szczycie znajduje się restauracja więc można podziwiać widoki przy smacznym, czeskim obiedzie. W serwisie eSKY.pl można zarezerwować hotel, ceny za dobę dla dwóch osób w obiektach zlokalizowanych w tej dzielnicy wahają się od 200 do 280 PLN za noc. Natomiast w innych częściach miasta ceny za dobę hotelową zaczynają się już od 150 PLN za pokój dwuosobowy.


Budapeszt


Miastem podzielonym na dwie części, co prawda nie z powodu muru lecz innych czynników historycznych, jest również Budapeszt. Górzysta Buda i płaski Peszt są zupełnie do siebie niepodobne. Najlepszy sposób na zwiedzanie? Autobus River Ride, którym najpierw odbywa się przejażdżkę po mieście, a potem nagle wjeżdża prosto do Dunaju. Jego trasa wiedzie obok najważniejszych miejskich zabytków – Akademii Nauk, Parlamentu, Bazyliki Szent István, Wielkiej Synagogi, Opery, Placu Bohaterów… i następuje wielki PLUSK, i autobus zaczyna płynąć w kierunku drugiego brzegu, by tam turyści mogli kontynuować oglądanie tego, co ważne w Budapeszcie. Niecodzienną atrakcją turystyczną jest również spacer po labiryncie biegnącym pod Wzgórzem Zamkowym. Po takim wstępie i emocjach można skusić się na odrobinę relaksu – idealnym do tego miejscem będzie położone w lasku miejskim kąpielisko Széchenyi – to z pewnością jedno z najpiękniejszych na świecie SPA. Tutejsze baseny oferują nie tylko różnorodne wodne atrakcje, ale także ze względu na tutejszą architekturę, tworzą niepowtarzalny klimat. Są tu też termy o działaniu leczniczym. W sumie w obiekcie jest 15 basenów a także łaźnie suche i parowe, sauny, masaże... A wieczorem? Będąc na Węgrzech nie można sobie odmówić narodowego trunku – tokaju. A gdzie spać? Serwis eSKY.pl oferuje hotele w peszteńskiej części miasta w cenie od 120 PLN za pokój dwuosobowy.


Fot. © pojechanewakacje


 

0 komentarze: