Norwegia

Najdalej na północ wysunięte polskie miejsce na ziemi

25.2.12 Anonimowy 0 Comments

To polska Stacja Polarna Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Z  inicjatywy Innovation Norway - Biura promocji Norwegii w Polsce, w  stacji polarnej w Hornsundzie odbędzie się nietypowa akcja związana ze  street artem. Ochotnicy wspólnie wydziergają polską flagę, która ozdobi  słup informacyjny przed stacją.  W dostarczenie flagi na Spitsbergen  zaangażowała się polska grupa wyprawowa Torell Expedition 2012.


W  2012 roku przypada 80. rocznica pierwszej polskiej całorocznej wyprawy  badawczej na Wyspę Niedźwiedzią - południową część Archipelagu Svalbard. Grupa polskich naukowców: Czesław Centkiewicz, Władysław Łysakowski i  Stanisław Siedlecki przemierzyła w 1932 roku cały Spitsbergen na  nartach. W czasie tej i kolejnych wypraw odkrywali nowe tereny,  przygotowywali mapy, a nowo odkrytym górom i szczytom nadawali polskie  nazwy obowiązujące do dzisiaj: Pilsudskifjella, Kopernikusfjellet i  Ostra Bramatoppen. W kolejnych latach, aż do wybuchu wojny w rejony  Arktyki wyruszały kolejne ekipy polskich naukowców, a staraniem prof.  Siedleckiego kilkadziesiąt lat później w 1957 roku powstała całoroczna  baza naukowa u brzegu fiordu Hornsund.


Archipelag  Svalbard będący pod jurysdykcją Norwegii to jedno z najbardziej  nietkniętych działaniem człowieka miejsc na ziemi, w którym głównym  gospodarzem są niedźwiedzie polarne. Położony 800 km na północ od  brzegów Norwegii, zaledwie 1100 km od bieguna północnego wygląda jakby  zatrzymał się w epoce lodowcowej: lodowe jęzory zamarzniętych fiordów  wżynają się w ocean, ostro zakończone góry pokryte śniegiem, lodowce,  jaskinie i szczeliny oraz surowe warunki atmosferyczne sprawiają, że  wyjazd poza granice miasta Longyearbyen - stolicy Svalbardu - to  niebezpieczna wyprawa. Przemieszczanie się po Spitsbergenie, największej wyspie archipelagu, jest możliwe właściwie tylko zimą i  wiosną, dopóki ten teren pokrywa śnieg i lód. Zagrożeniem, którego nie  wolno lekceważyć są niedźwiedzie polarne, ich populacja jest dwa razy  większa od mieszkających tam ludzi. To wszystko sprawia, że na wyspie  najlepiej przemieszczać się z udziałem doświadczonych lokalnych  przewodników.


Yarn  bombing to specyficzna odmiana street artu, w jej ramach artyści i  amatorzy dziewiarstwa ozdabiają elementy miejskiego krajobrazu: mosty,  ławki, poręcze, słupy a nawet drzewa w parku by zwrócić na nie uwagę,  wyeksponować je. Do udziału w akcji bombing na Spitsbergenie,  zostali zaproszeni wszyscy chętni, którzy w ten sposób chcieliby  zostawić swój ślad w najdalej na północ wysuniętym polskim miejscu na  ziemi. Flaga, która ozdobi słup przed stacją będzie miała wymiary 49 cm x  180 cm, jej elementy wykonane przez ochotników-amatorów zostaną  połączone i dostarczone członkom wyprawy Torell Expedition, która 15  marca wyrusza z Polski na Spitsbergen. Fotograficzno-filmowa wyprawa  Torell Expedition składa się z czterech doświadczonych eksplorerów. Będą  się przemieszczać pieszo, ciągnąc za sobą sanie ekspedycyjne, aby  dotrzeć do znajdującej się na południowej części Spitsbergenu Polskiej  Stacji Polarnej.


Członkowie  34. Wyprawy Polarnej PAN, którzy w tym czasie będą gospodarzami na  Stacji zajmą się przymocowywaniem flagi do słupa. Dzięki dokumentacji  filmowo-zdjęciowej, wszyscy zaangażowani w przygotowanie tego projektu  oraz jego sympatycy będą mogli pośrednio uczestniczyć w jej instalacji.


Czytaj też


Norwegia - wybierz się obserwować wieloryby


Wizz Air uruchamia nowe połączenia z Gdańska do Norwegii


Norwegia: 10 najlepszych miejsc odpoczynku


Co w białe noce robią Norwegowie


Czołowa atrakcja Skandynawii


Trollstigen otwarta


Bergen: świąteczne miasto z imbirowych pierników


Innovation Norway pełni rolę narodowej organizacji turystycznej i w Polsce działa w  ramach Biura Radcy Handlowego Ambasady Królestwa Norwegii. Podobne biura  działają w 30 krajach na całym świecie, główna siedziba organizacji  mieści się w Oslo.


Polska Stacja Polarna w Hornsundzie została założona przez prof. Stanisława Siedleckiego podczas III  Międzynarodowego Roku Geofizycznego w roku 1957. Należy do Instytutu  Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.  Od roku 1978 członkowie całorocznych  wypraw prowadzą obserwacje meteorologiczne, badania z zakresu  sejsmologii, magnetyzmu ziemskiego oraz jonosfery i elektryczności  atmosfery. Równolegle prowadzone są badania glacjologiczne oraz badania  środowiskowe obszarów południowego Spitsbergenu. W okresie letnim  prowadzone są badania biologiczne. Realizowane krajowe i międzynarodowe  projekty naukowe pozwalają rozwiązać współcześnie poruszane, ważne  zagadnienia dotyczące naszej planety.


Więcej informacji na temat Stacji, badań, kolejnych wypraw oraz archipelagu Svalbard można znaleźć na stronie www.hornsund.com i www.hornsund.igf.edu.pl


Torell Expedition wyruszy 17 marca z Longyearbyen, aby po pokonaniu około 200 kilometrów  dotrzeć do Polskiej Stacji Polarnej. Głównym celem ekspedycji jest  zebranie dokumentacji zdjęciowej i filmowej Ziemi Torella. Uczestnicy  wyprawy będą poruszać się na nartach ciągnąc za sobą sanie wypełnione  ekwipunkiem. Planowana łączna długość trasy to ponad 400 kilometrów.  Więcej informacji o wyprawie można znaleźć na www.torellexpedition.pl.

0 komentarze: