Aktualności,

Śpimy krócej, czyli zmiana czasu na letni

29.3.13 Anonimowy 1 Comments

Lubicie spać? Ta wiadomość Was nie ucieszy. W zbliżający się weekend  śpimy o godzinę krócej. W nocy z soboty na niedzielę ( 31 marca) zmieniamy czas na letni.


fot. pojechanewakacje.pl

Wprowadzenie czasu letniego środkowoeuropejskiego polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 2 minut 00 czasu środkowoeuropejskiego na godzinę 3 minut 00, która będzie godziną początkową czasu letniego środkowo­ europejskiego - czytamy w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2012 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 16, poz. 144) w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016. Takiego rodzaju rozporządzenia wydaje się co kilka lat na podstawie art. 3 ustawy z dnia 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej .

No dobrze, ale co to oznacza dla nas w rzeczywistości? Gdy przestawimy zegarki z godz. 2:00 na 3:00 w nocy, stracimy jedną godzinę snu. Czy ma to sens? Trudno powiedzieć. Wiele osób ciągle się nad tym zastanawia, choć tak naprawdę czas zimowy jest czasem normalnym, a letni okresowym.

Czas letni wprowadzono dla oszczędności energii. Od kwietnia do października dni stają się dłuższe, a przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę do przodu ma za zadanie wydłużenie czasu korzystania z naturalnego światła (słonecznego). Taką zmianę czasu na letni lub zimowy stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. W ramach Unii Europejskiej zostało to ustanowione bezterminowo dyrektywą z 2001 roku. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło zmiany czasu jest Japonia, natomiast w Rosji i na Białorusi z nich zrezygnowano.

1 komentarz: