figura Jezusa Chrystusa,

Chrystus Zbawiciel góruje nad Świebodzinem

30.7.12 Anonimowy 1 Comments

Ten dawny gród słowiański prawa miejskie uzyskał w 1319 roku. Jednak, choć Świebodzin historię ma naprawdę bogatą, prawdziwie rozsławił go jeden pomnik - figura przedstawiająca Jezusa Chrystusa, który swego czasu był najwyższym posągiem Chrystusa na świecie.


Figury przedstawiającej Jezusa Chrystusa i nawiązującej wyglądem do pomnika Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, trudno nie zauważyć. Widoczna jest już z drogi dojazdowej do miasta. Znajduje się przy ul. Sulechowskiej. Od pierwowzoru z Rio de Janeiro, polski pomnik jest jednak wyższy o 3 metry. Figura ze Świebodzina ma też na głowie złotą koronę.

Wysokość figury uznać można za imponującą - w całości to 52,5 m, z czego 16,5 m to sztucznie usypany kopiec, 33 m przypada na figurę Jezusa oraz kolejne trzy na pozłacaną koronę wieńcząca całość.  Ciężar tej ogromnej konstrukcji szacowany jest na ponad 440 ton.

Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Świebodzinie do czerwca 2011 był najwyższym posągiem Chrystusa na świecie. Polaków pobili Peruwiańczycy. W Limie ustawiono pomnik Chrystusa, który o jeden metr przewyższa figurę Chrystusa ze Świebodzina. Jednak 37 m. figury z Peru,  to wysokość nie tylko  pomnika (mierzącego 22 m.) ale też jego podstawy (15 metrów).

Inicjatorem intronizacji był ks. prałat Sylwester Zawadzki – ówczesny proboszcz parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. 29 września 2006 r. rada miejska Świebodzina podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia Chrystusa Króla patronem miasta oraz gminy Świebodzin. Pierwsze elementy pomnika zamontowano w sierpniu 2007, a budowa całości została ukończona 6 listopada 2010 roku. Poświęcenie figury odbyło się  21 listopada 2010r. W uroczystości wzięło udział ponad 10 tys. osób.

Za delikatny zgrzyt można jedynie uznać fakt, iż pomnik zwrócony jest twarzą w kierunku pobliskiego Tesco, choć jak się uważa, Chrystus patrzy w stronę Świebodzina.

Fot. ©

1 komentarz:

  1. Coś wspaniałego! Byłem tam i ciągle jestem pod wrażeniem tego miejsca. Polecam!

    OdpowiedzUsuń