chrześcijaństwo,

Festiwal Świętego Olafa, czyli jak świętuje Norwegia

30.7.12 Anonimowy 0 Comments

W końcu lipca niewielka miejscowość Stiklestad niedaleko Trondheim staje się celem pielgrzymek miłośników historii Norwegii. A wszystko za sprawą festiwalu Olsokdagene, czyli Festiwalu Świętego Olafa.Słowo „pielgrzymka” ma w tym przypadku swoje uzasadnienie. Wydarzenie upamiętnia bowiem Olafa Haraldssona, zwanego także świętym Olafem, króla Norwegii, który stworzył podwaliny państwa i wprowadził chrześcijaństwo. Olaf zginął w bitwie pod Stiklestad 29 lipca 1030 roku – po śmierci jego kult zaczął się szerzyć na całej Północy, a Nidaros - dzisiejsze Trondheim, gdzie został pochowany, stało się w średniowieczu głównym celem pielgrzymek w Skandynawii. I dziś można przemierzyć szlak świętego Olafa – na wędrowców czeka specjalnie oznakowana trasa oraz infrastruktura w postaci punktów informacyjnych i hosteli.

Kulminacyjnym punktem organizowanego w dniach 23-29 lipca Olsokdagene jest wielka sztuka plenerowa z udziałem tysięcy widzów, odtwarzająca wydarzenia z XI w. Spektakl oparty jest na dziele „Spelet om Heilag Olav” i zawsze odbywa się 29 lipca, w dniu śmierci Olafa. Na wydarzenie składają się także liczne koncerty, wystawy, warsztaty, pokazy rzemiosła i jarmark średniowieczny.

Nową atrakcją Stiklestad jest średniowieczna farma Stiklastadir. Jej głównym obiektem jest drewniany langhus – budynek o długości 36 metrów i szerokości 8 metrów. Grupy turystyczne mogą zamówić tu ucztę w stylu wikińskim w towarzystwie miejscowego jarla. Może w niej wziąć udział nawet 90 osób.

źródło Visit Norway

0 komentarze: