Barcelona,

Barcelona: przewodnik po mieście

2.5.23 mm 0 Comments

Śródziemnomorski klimat, ale też mnóstwo ciekawych atrakcji turystycznych, uczyniły z Barcelony jeden z najsłynniejszych kurortów na świecie. Miasto kusi wąskimi uliczkami z zacisznymi placami i urzekającymi zakątkami. Dlaczego warto odwiedzić stolicę Katalonii? Sprawdźmy.


Śródziemnomorska atmosfera Barcelony szczególnie odczuwalna jest na wybrzeżu Costa Barcelona. Miasto kusi urokliwymi plażami miejskimi, portami jachtowymi i polami golfowymi nad brzegiem morza. Miłośnicy przyrody nie muszą pokonywać dużych odległości, aby chodzić po górach wchodzących w skład pasma Cordillera Litoral oraz Pirenejów katalońskich.

Miasto (nie tylko) Gaudiego


Układ urbanistyczny miasta obejmuje pozostałości z czasów rzymskich. Znaleźć tu można średniowieczne dzielnice, ale też najpiękniejsze przykłady modernizmu i awangardy XX wieku. Nie bez powodu UNESCO wpisało na listę światowego dziedzictwa emblematyczne budowle katalońskich architektów Antoni Gaudiego i Lluísa Doménech i Montaner.

Bazylika Sagrada Familia


 W roku 1883 genialny architekt Gaudí zgodził się na prowadzenie budowy bazyliki Sagrada Familia, zastępując Francisca de Paula. Artysta pracował na tym dziełem aż do śmierci. Rozpoczynający budowę pierwszy architekt zaprojektował budynek w stylu neogotyckim, ale po jego śmierci prace były kontynuowane przez Gaudiego, który zachował pierwotny projekt dzieła, chociaż szybko pozostawił ślad swego stylu i sposobu pracy. Zdołał ukończyć jedynie kaplicę Świętego Jana, kryptę oraz fasadę Narodzenia Pańskiego. Na fasadach oraz na całej zewnętrznej części świątyni widoczne są liczne elementy dekoracyjne w jaskrawych kolorach. Na fasadzie Męki Pańskiej zawarto szyfrogram.

Wokół imponującej katedry wyrastają średniowieczne pałace: Casa dels Canonges, La Pia Almoina i Casa d'Ardiaca. Plac Rei skupia kolejny labirynt wspaniałych budynków: pałac Reial Mayor, kaplica Santa Ágata i Muzeum Historii Miasta. Natomiast na placu Sant Jaume znajdują się siedziby ważnych instytucji, takie jak Palau de la Generalitat i Ratusz zwany Casa de la Ciutat. Nie wolno pominąć też kościoła pod wezwaniem Mercè, patronki Barcelony.

Przy Dzielnicy Gotyckiej rozciąga się Dzielnica Ribera, także pamiętająca czasy średniowiecza. Na początku skupiała handlarzy i ludzi morza, ale z czasem zbudowano tu także wspaniałe pałace. Niektóre z nich zostały przekształcone w ważne dla miasta muzea. Za przykłady mogą posłużyć: pałac markizów de Llió (Muzeum Tekstyliów i Odzieży), pałac Nadal (Museu Barbier-Müller d ´Art Precolombí) czy pałac Aguilar (Muzeum Picassa). Integrujący charakter Barcelony sprawia, że na przestrzeni kilku metrów odbywamy podróż w czasie, przenosząc się od gotyckiej konstrukcji kościoła Santa María del Mar do modernistycznego Pałacu Muzyki Katalońskiej.

Pod koniec XIX wieku zdefiniowano urbanistyczny układ centralnej części Barcelony: Eixample (Ensanche). Rozbudowana siatka z szerokimi alejami i ukośnie ściętymi narożnikami kwadrantów dołączyła do nieregularnej zabudowy starych dzielnic oraz peryferyjnych miejscowości otoczonych wzgórzami. Rosnąca w siłę katalońska burżuazja zbudowała tu swe rezydencje i pałace, wprowadzając w czyn najbardziej odważne zasady modernizmu. Architekci tacy jak Gaudí, Doménech i Montaner oraz Puig i Cadafalch, aby dodać fantazji ulicom Barcelony, skorzystali z pomocy mistrzów sztuk użytkowych.

Park Güell
Park Güell

Park Güell, Pałac Güell i budynek Casa Milà „La Pedrera”, autorstwa Gaudiego, oraz Pałac Muzyki Katalońskiej i Szpital Sant Pau, których twórcą jest Doménech i Montaner, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Świątynia Sagrada Familia, budynki Casa Lleó Morera, Casa Amatller czy Casa Batlló to niektóre z licznych modernistycznych perełek znajdujących się w Barcelonie.

La Rambla 


La Rambla

Jedna z arterii starego miasta, prowadząca ku Morzu Śródziemnemu, jest jednym z najlepszych miejsc, aby wyczuć puls miasta. Jej poszczególne odcinki wiodą turystę od romańskiego kościoła Santa Anna do ptasiego targu i straganów z kwiatami, przechodząc obok pięknych przykładów architektury renesansowej i barokowej. Za przewodników posłużą nam pałac Moja, kościół Betlem i szpital Santa Creu. Kolejnymi ośrodkami życia kulturalnego i codziennego w tej okolicy są pałac Palau de la Virreina (aktualnie centrum wystawowe), bazar Boquería i teatr Gran Teatre Liceu.

Nowoczesne miasto

Barcelona jest miastem zwróconym ku morzu, a jej morska fasada stanowi zbiór różnych stylów artystycznych. Les Drassanes, dawne stocznie i siedziba Muzeum Morskiego, oraz Llotja, budynek giełdy morskiej, są przykładem średniowiecznych obiektów portowych. Domy z podcieniami prowadzą nas do Parku Ciutadella, Wioski Olimpijskiej i Portu Olimpijskiego. Plaże, mola, imponująca oferta muzealna i rekreacyjna (L´Aquàrium, Imax 3D, pomnik z punktem widokowym Mirador de Colón...) sprawiają, że barceloński port jest miejscem kosmopolitycznym i tętniącym życiem.


Port w Barcelonie

Niektóre z tutejszych nowoczesnych obiektów są pozostałością po Igrzyskach Olimpijskich z 1992 roku. Ich ślady są zauważalne także na wzgórzu Montjuic, obok monumentalnych dzieł wzniesionych z okazji wystawy światowej w roku 1929. Zamek Castell de Montjuïc (Muzeum Wojskowe) dominuje na tym symbolicznym wzgórzu, na którym znajdują się perły barcelońskiej architektury. Plac Plaza de Espanya, fontanna Fuente Mágica, pałac Palau Nacional (ze średniowiecznymi zbiorami Narodowego Muzeum Sztuki Katalońskiej - MNAC) czy Pierścień Olimpijski to niektóre z najwybitniejszych dzieł. Stadion olimpijski, wieża Calatravy, Pałac Sportu Sant Jordi i pawilon INEFC (Kataloński Narodowy Instytut Wychowania Fizycznego) autorstwa Ricarda Bofilla są zintegrowane z pięknymi terenami zielonymi. 
 
Spacer wąskimi ulicami Barcelony zaskakuje na każdym kroku. Deptaki w starych dzielnicach, tereny zielone i wspaniała fasada zwrócona ku morzu, pełna nowoczesnych obiektów, są odzwierciedleniem integrującego charakteru miasta. Barcelona zdołała uwypuklić swą przeszłość, nie zapominając przy tym o patrzeniu w przyszłość. Centra biznesowe, wystawiennicze i kongresowe są gospodarzem bardzo różnorodnych inicjatyw.
 

Nie tylko muzea

 
Barcelona, której korzenie sięgają czasów rzymskich, dzięki swej długiej historii i gospodarczemu dynamizmowi zgromadziła imponującą spuściznę kulturową, widoczną w zachowanym przez nią dziedzictwie historyczno-artystycznym i promowaniu najnowszych trendów artystycznych. Wiele tu muzeów, wystawy, ekspozycji rzeźb pod gołym niebem, ale też spektakli muzycznych, teatralnych i baletowych.
 
Artyści tacy jak Picasso, Miró, Tàpies czy Gaudí posiadają dedykowane im muzea, w których zgromadzone są ich prace. Dzieła sztuki pochodzące z wszystkich epok są przechowywane w Muzeum Historii Miasta, Muzeum Historii Katalonii, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Sztuki Współczesnej (MACBA). Wiele innych instytucji, poprzez wystawy stałe i czasowe, daje poznać artystyczną awangardę szerokiej publiczności. Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB) lub CaixaForum są niektórymi z nich, w których przypadku zawartość jest tak samo ważna jak budynek, który ją mieści. Barcelońskie muzea przybliżają zwiedzającym wiele innych dziedzin: archeologię, zoologię, naukę, etnologię, sztukę prekolumbijską
 

Barcelona Card 

 
Urząd Miasta Barcelony oddaje do dyspozycji turystów Barcelona Card (na 1, 2, 3, 4 lub 5 dni). Bezpłatny transport, duże zniżki w muzeach, na przedstawienia i imprezy, a nawet w restauracjach to jej główne atuty. Można nabyć także Articket, jeden bilet wejściowy do kilku muzeów, dzięki któremu zwiedzimy ze zniżką MNAC, MACBA architekta Richarda Meiera, Fundację Joana Miró, Fundację Antoni Tàpiesa, CCCB i Centrum Kultury Caixa de Catalunia w „La Pedrera”.


  na podstawie spain.info

0 comments: