architekt Nicola Salvi,

Fontanna di Trevi - jedna z najpiękniejszych fontann na świecie

1.5.23 mm 0 Comments

Fontanna di Trevi - każdy, kto przyjedzie do Rzymu, musi ją zobaczyć. To od wieków symbol miasta, jedna z największych atrakcji nie tylko w Rzymie ale we Włoszech. Fontanna di Trevi bez wątpienia należy do najpiękniejszych, najbardziej imponujących i kultowych fontann na świecie. Co trzeba o niej wiedzieć?

Fontanna di Trevi historia

Fontanna ma około 26 metrów wysokości i 49 metrów szerokości, co czyni ją najwiekszą fontanną barokową w Rzymie. Została zbudowana w XVIII wieku na zlecenie papieża Klemensa XII. Prace nad nią trwały ponad 30 lat i brało w nich udział wiele osób . Zaprojektował ją włoski architekt i rzeźbiarz Nicola Salvi w 1732 roku, a jej budowę ukończono w 1762 roku. Fontannę zasila woda pochodząca z akweduktu, który wybudowano w 19 wieku p.n.e., zasilający też inną słynną fontannę - Barcaccia znajdującą się u podnóża Schodów Hiszpańskich. 
 
Czytaj też

Fontanna di Trevi: Co oznacza wrzucenie monety?

Ile monet wrzucić do Fontanny di Trevi? To zależy. Fontanna każdego roku jest odwiedzana przez miliony turystów z całego świata, a wiele osób wierzy w przesąd, zgodnie z którym rzut monetą do fontanny gwarantuje powrót do Wiecznego Miasta. Wrzucenie dwóch monet skutkować ma romansem lub szybkim zakochaniem, a trzech ślubem. Legenda swoje źródło ma w nagrodzonym Oscarem filmie "Trzy monety w fontannie" z lat 50. ubiegłego wieku. Uwaga! Monety trzeba wrzucić stojąc tyłem do fontanny i rzucać przez lewe ramię. 
 

Fontanna di Trevi legenda

Najprawdopodobniej nazwa fontanny - Trevi -  pochodzi od włoskiego słowa „Trivium”, które oznacza skrzyżowanie trzech ulic. Fontanna jest dekorowana posagami bogów i morskich koni, a jej centralna figura przedstawia Neptuna na rydwanie ciągniętym przez konie. 
 

Fontanna di Trevi:  jaki film w niej kręcono?

W Fontannie di Trevi sceny do słynnego "La Dolce Vita" z 1960 roku, w reżyserii Federico Felliniego.
W filmie pojawiła się scena, w której postacie grane przez Marcello Mastroianniego oraz Anitę Ekberg kapią się w fontannie. Scena stała się kultową i przyczyniła się do jeszcze większej popularności Fontanny di Trevi. Fontanna di Trevi występowała też w filmie "Rzymskie wakacje" z Audrey Hepburn i Gregory Peckiem w rolach głównych.
 

Fontanna do Trevi: co się dzieje z pieniędzmi?

Zabieranie monet z fontanny jest prawnie zakazane. Pieniądze wyciągają specjalne służby. Turyści wrzucają do niej średnio 3 tys. monet dziennie. Każdego roku z fontanny wyciągana jest suma o łącznej wysokości ponad 1,5 miliona euro. Monety są dokładnie liczone i przekazywane na konto katolickiej organizacji charytatywnej Caritas i przeznaczane na cele charytatywne.

TdL

0 comments: