city break,

Praga jest magiczna. Znalazła się wśród najlepszych miast do odwiedzenia w 2024 roku

7.11.23 mm 0 Comments

Czy ktoś może się dziwić, iż Praga znalazła się wśród najlepszych miast do odwiedzenia? Przewodnik turystyczny Lonely Planet zachęca turystów, aby stolicę Czech wpisali na listę miast, które trzeba zobaczyć w 2024.

Praga, Hradczany. Fot. Libor Svacek

Przewodnik turystyczny Lonely Planet umieścił Pragę w gronie najlepszych kierunków turystycznych roku 2024. Na liście dziesięciu najlepszych miast świata znalazła się na ósmym miejscu. Przewodnik Lonely Planet opisuje Pragę jako „tętniącą życiem stolicę w gotyckiej odsłonie” i jednocześnie dodaje, że światowej sławy zabytki, takie jak Zamek Praski czy Most Karola, są „zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe”.

Przewodnik zwraca także uwagę, że centrum Pragi jest często zatłoczone, co może nieco przyćmić urok miasta. Turystom udającym się do Pragi daje jednak nadzieję, że nastawienie czeskiej metropolii zaczyna się zmieniać,  Praga stara się ograniczyć natłok turystów wspierając zrównoważoną turystykę i oferując szereg atrakcji poza centrum.

Przewodnik zachęca do odwiedzenia mniej popularnych miejsc w stolicy Czech, na przykład bulwarów nad Wełtawą, secesyjnej Sali Smetany w  Miejskim Domu Reprezentacyjnym, uważanej za najwspanialszą salę koncertową w Europie Środkowej czy parku Stromovka, jednego z największych parków krajobrazowych Pragi. 

Co zobaczyć w Pradze? 

Praga to fascynujące miasto pełne historii i kultury, które z pewnością zachwyci każdego odwiedzającego. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

  1. Most Karola (Karluv most): To ikoniczny most, który łączy Staré Město (Stare Miasto) z Malá Strana (Małą Stroną) i jest jednym z najważniejszych punktów orientacyjnych w Pradze. Most jest ozdobiony rzeźbami świętych i ma wiele artystycznych detali.

  2. Zamek Praski (Pražský hrad): To jeden z największych zamków na świecie i siedziba prezydenta Czech. Zamek jest pełen pałaców, muzeów, katedry św. Wita i pięknych ogrodów.

  3. Katedra św. Wita (Katedrála svatého Víta): To wspaniała gotycka katedra, która znajduje się w obrębie zamku praskiego. Katedra jest znana ze swoich witraży, krypt i kaplicy św. Wacława.

  4. Staroměstské náměstí (Rynek Staromiejski): To centrum Starého Města (Starego Miasta) w Pradze. To piękne miejsce otoczone kolorowymi budynkami i znanym z zegara astronomicznego.

  5. Wyspa Kampa: To malownicza wyspa na Wełtawie, która oferuje spokojne spacery i widoki na most Karola.

  6. Wzgórze Petrínská rozhledna: Wzgórze Petrín to doskonałe miejsce do podziwiania panoramy miasta. Można tu dotrzeć pieszo lub kolejką linową.

  7. Muzeum Narodowe (Národní muzeum): To ważne muzeum, które gromadzi bogate kolekcje z zakresu historii, kultury i nauki Czech.
0 comments: