Czechy,

Hradczany - klejnot w sercu Pragi

7.11.23 mm 0 Comments

Niezwykła architektura i piękne widoki - Hradczany, będące nieodłączną częścią Pragi, nie mają sobie równych. Leżący na zachodnim brzegu Wełtawy obszar obejmuje zamek praski, będący jednym z najważniejszych historycznych i kulturalnych miejsc w stolicy Czech. 

Dzielnica Hradczany to urzekające miejsce pełne historii, kultury i architektonicznych skarbów. To jedno z najważniejszych miejsc do odwiedzenia podczas pobytu w stolicy Czech. Fot. Libor Svacek czechtourism.cz

Co na Hradczanach trzeba zobaczyć? Podpowiadamy.

  1. Zamek Praski (Prague Castle): To jedno z najważniejszych i najważniejszych historycznych miejsc w Czechach. Jest położony na wzgórzu Hradczany, na zachodnim brzegu rzeki Wełtawy, jest siedzibą prezydenta Czech i ważnym centrum kulturalnym oraz turystycznym. Zajmując obszar o powierzchni około 70 000 metrów kwadratowych, jest jednym z największych zamków na świecie.

    Jest też perełką architektoniczną. Skupia wiele różnych stylów, w tym gotyk, renesans, barok i romański. To wynik wielu wieków rozbudowy i modyfikacji.

  2. Katedra św. Wita (Katedrála svatého Víta): Ta gotycka katedra jest częścią kompleksu zamku praskiego i jest jednym z najważniejszych zabytków w Czechach.

    Katedra jest siedzibą arcybiskupa Pragi i miejscem koronacji czeskich monarchów. Budowla jest znana ze swoich witraży i kaplicy św. Wacława. Można tu zobaczyć piękne witraże, mauzoleum czeskich królów i wiele innych cennych artefaktów.

  3. Złota Uliczka (Golden Lane): To urokliwa uliczka na terenie zamku praskiego. Powstała w XVI wieku, a jej kamieniczki były pierwotnie zamieszkane przez strzelców i służbę zamkową. Nazwa "Złota Uliczka" pochodzi od rzekomo bogatych alchemików, którzy później zamieszkiwali to miejsce. Kamieniczki Złotej Uliczki były wyjątkowo małe, a ich wnętrza były niewielkie. Dziś wiele z nich zostało przekształconych w sklepiki i kawiarnie, a niektóre zrekonstruowano, aby przedstawiały życie w przeszłości. Słynny czeski pisarz Franz Kafka mieszkał w jednej z kamieniczek Złotej Uliczki w latach 1916-1917. Jego dom jest teraz miejscem pamięci i muzeum poświęconym jego życiu i twórczości.

  4. Loreta To barokowe sanktuarium i bazylika, które jest odwiedzane przez pielgrzymów i turystów z całego świata. Na terenie sanktuarium znajduje się skarbiec, który zawiera bogate kolekcje liturgicznych przedmiotów, złota, klejnotów i relikwii związanych z kultem Maryi. Kaplica Bożego Ciała w kompleksie Lorety jest miejscem wystawienia Najświętszego Sakramentu oraz jest dekorowana licznymi płaskorzeźbami i malowidłami. Turyści mogą zwiedzać kompleks Lorety, w tym kościół, skarbiec, dzwonnicę i inne pomieszczenia. To również atrakcyjne miejsce ze względu na swoją architekturę i sztukę.

  5. Ogrody królewskie (Royal Gardens): Piękne ogrody otaczające zamek praski oferują wyjątkowe widoki na miasto oraz możliwość odpoczynku wśród zieleni i kwiatów. Ogrody królewskie zajmują obszar o powierzchni około 5 hektarów. Zostały założone w XVI wieku na zamówienie cesarza Ferdynanda I Habsburga. Były one pierwotnie dostępne tylko dla czeskich królów i cesarzy oraz ich rodzin. Zostały zaaranżowane w stylu renesansowym, z licznymi tarasami, fontannami, alejkami i różnymi gatunkami roślin.

Dzielnica Hradczany jest fascynującym terenem pełnym historii, kultury i architektonicznych skarbów. To jedno z nieodłącznych miejsc do odwiedzenia podczas pobytu w Pradze.

TdL

0 comments: