FEATURED,

Novotel Warszawa Centrum - wyjątkowy symbol stolicy

5.11.23 mm 1 Comments

Każdy, kto trafia do centrum Warszawy, widzi jego smukłą sylwetkę. Jest symbolem miasta, podobnie jak stojący tuż obok Pałac Kultury i Nauki. Trudno wyobrazić sobie panoramę stolicy Polski bez położonego w samym jej sercu hotelu Novotel Warszawa Centrum. Jego wnętrze jest równie ciekawe, jak jego historia. Sprawdziliśmy.

Hotel Novotel Warszawa Centrum został oficjalnie otwarty 14 grudnia 1974 roku. To imponujący, czterogwiazdkowy hotel usytuowany w samym sercu Warszawy, stolicy Polski fot. travelerdeluxe


Urodzeni w latach 70. Warszawiacy nie wyobrażają sobie miasta bez wysokiego hotelu usadowionego w narożniku skrzyżowania dwóch najważniejszych w stolicy ulic: Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich. Otwarto go bowiem 24 stycznia 1974 roku, niemal 50. lat temu. Nowoczesny styl, a także wyjątkowa lokalizacja sprawiały, że budził ogromny podziw. Również dlatego, że posiadając 31 pięter i wysokość 111 metrów, był najwyższym budynkiem w centrum (poza Pałacem Kultury) i najnowocześniejszym warszawskim hotelem. Zachwytom z dawnych lat trudno się dziwić.
 
 

Historia wyjątkowego Novotel Warszawa Centrum

Historia tego miejsca jest długa i niezwykle ciekawa. By postawić budynek, usunięto pozostałości przedwojennej zabudowy, starych kamienic i tzw. parterowej Marszałkowskiej. Pamiątkowy fragment jednej z dawnych ścian znajduje się przy Alejach Jerozolimskich 31.
Budynek został w całości wybudowany przez Szwedów. Firma Skånska Cementgjuteriet z Malmö miała kluczową rolę w realizacji projektu. Budynek mieszczący Forum (ówczesna nazwa) postawiła dla polskiego biura turystycznego Orbis. Projektantem budynku był szwedzki architekt Sten Samuelsson.
 
Otwarcie obiektu było znaczącym wydarzeniem nie tylko dla Warszawy, ale dla Polski. Był to pierwszy ekskluzywny hotel w kraju. Jego otwarcie miało na celu podniesienie standardów hotelarskich w Polsce i przyciągnięcie turystów oraz biznesmenów z innych krajów. Wyposażony w zachodnim standardzie hotel posiadał 752 pokoi, 8 szybkich wind, kawiarnię i restaurację, opisywaną jako najbardziej elegancką i prestiżową w Warszawie. Był jednym z pierwszych stołecznych budynków, które posiadały klimatyzację. Wynajęcie pokoju kosztowało 18 - 30 dolarów, dla "zwykłego Kowalskiego" na ówczesne czasy była to kwota zawrotna.
 
Pod marką "Forum" hotel funkcjonował blisko 30 lat do 2002 roku, kiedy wszedł w struktury francuskiej grupy hotelowej Accor, przechodząc rebranding i zmieniając nazwę na "Novotel Warszawa Centrum". 
Hotel przeszedł wiele modernizacji i remontów w ciągu swego istnienia. Modernizacje te obejmowały elewację, wnętrza, jak i infrastrukturę. Również teraz hotel dba o poprawianie jakości i unowocześnianie wnętrz.

ABBA i nie tylko. Sławni goście hotelu

Nowoczesny styl, a także wyjątkowa lokalizacja sprawiały, że budził ogromny podziw. Również dlatego, że posiadając 31 pięter i wysokość 111 metrów, był najwyższym budynkiem w centrum (poza Pałacem Kultury) i najnowocześniejszym warszawskim hotelem fot. travelerdeluxe

Wśród gości, którzy spędzili tu no, lub kilka, było wiele niezwykłych osób, gwiazd i polityków. W 1976 roku spali tu członkowie grupy ABBA, dotarli tu z lotniska eskortowany przez milicję. Hotelowe wnętrza zachwyciły też Krystiana Zimmermanna czy ekipę prezydenta Jimmy’ego Cartera.
Hotel zagrał też w wielu filmach. Nagrywano tu część zdjęć do filmu "Pajęczarki" (1993) w reżyserii Barbary Sass z Adrianną Biedrzyńską i Marią Pakulnis w rolach głównych.
 
Co ciekawe, w budynku mieściły się ambasady Portugalii, Malezji, Libii, Gabonu, Kostaryki. Funkcjonowała tu także redakcja tygodnika "Polityka". 
 

Novotel Warszawa Centrum - hotel wciąż modny

Executive room w Hotelu Novotel Warszawa Centrum. Pokój dla klientów biznesowych posiada wydzieloną częścią do pracy fot. travelerdeluxe

 
Dzisiaj czterogwiazdkowy Novotel Warszawa Centrum jest jednym z najważniejszych hoteli w Warszawie, często wybieranym przez turystów, klientów biznesowych, ale też przez delegacje państwowe odwiedzające stolicę Polski. Znany jest z wysokich standardów obsługi i komfortu. Jest ważnym elementem infrastruktury turystycznej Warszawy. Często organizowane są tu konferencje i spotkania biznesowe nawet na 700 osób. Położenie Novotel Warszawa Centrum w centrum miasta sprawia, że jest idealnym miejscem zarówno dla osób podróżujących służbowo i turystów. Sprawny dojazd to część sukcesu. Również wysoki standard usług sprawiaj, że jest wciąż atrakcyjny i popularny.
 
Jest tu restauracja, bar, centrum konferencyjne (16 sal konferencyjnych) i siłownia. Hotel oferuje swoim gościom 742 pokoje - typu: Twin, Double, Superior, Executive, Junior Suite oraz apartamentem. Część pokoi posiada widok na centrum miasta i Pałac Kultury i Nauki. Można w nich wypoczywać albo komfortowo pracować, bowiem do wnętrz nie dociera szum miejski. Poza miejscem do pracy pokoje wyposażone są w telewizory LCD (32–50”), minibar, zestaw do kawy i herbaty, a pokoje typu Superior i Executive – dodatkowo w ekspresy do kawy.
Śniadania serwowane są w sali restauracyjnej na paterze, tuż przy recepcji. Jako ciekawostkę dodamy, że istnieje tu możliwość zamówienia śniadania, bez dodatkowych opłat, w usłudze Room Service nawet do 12 w weekendy. Hotel serwuje zbilansowane menu dla najmłodszych oraz posiada miejsce zabaw dla wszystkich grup wiekowych.
 

Warto wiedzieć

 

  • * Adres: Marszałkowska 94/98, 00-510 Warszawa
  • * Do najważniejszych atrakcji turystycznych z hotelu dotrzeć można pieszo
  • * Jak dojechać do hotelu Novotel Warszawa Centrum
- Dworzec Główny PKP oddalony jest od hotelu ok. 500 m.
- z/na lotnisko im. Fryderyka Chopina kursuje autobus linii 175
- pobliżu Novotel Warszawa Centrum znajdują się przystanki autobusowe, tramwajowe oraz przystanek metra
- obok hotelu znajduje się płatny 9-piętrowy parking naziemny na około 650 aut.


TdL

 
Za gościnę dziękujemy
Hotelowi Novotel Warszawa Centrum

 

1 komentarz:

  1. Nigdy wcześniej nie nocowałam w tym miejscu, ale jak będę w stolicy to na pewno rozważę tę opcję. Póki co wybieram się do Katowic i szukam tam sprawdzonego noclegu. Może zrobi kiedyś Pani wpis na ten temat?

    OdpowiedzUsuń