FEATURED,

TOP 5. Co musisz zjeść na Podlasiu

25.7.23 mm 0 Comments

Podlasie, region w północno-wschodniej Polsce, słynie z unikatowej kuchni odzwierciedlającej tradycyjny charakter i różnorodność kulturową tego pięknego obszaru. Podlasie jest znane z potraw opartych na lokalnych i prostych składnikach, głównie ziemniakach, kaszach, mięsie, grzybach i owocach leśnych. Jest kilka charakterystycznych potraw, które warto spróbować podczas pobytu na Podlasiu. Oto one.

 

To danie przygotowywane z ziemniaków, kaszy, cebuli i boczku. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych dań podlaskiej kuchni. Podlaska wersja placków ziemniaczanych często podawana z gulaszem lub sosem grzybowym.

Kartacze

To jedno z charakterystycznych dań kuchni podlaskiej. Litwini nazywają je cepeliami, jednak kartacze się od nich różnią. Kartacze są rodzajem pyzy ziemniaczanej z różnymi nadzieniami (mięsnym lub serowym). To jedno z najbardziej popularnych dań tradycyjnych na Podlasiu.  Od lat znane są też w kuchni regionalnej Warmii, Mazur i Powiśla.

Kiełbasa podlaska 

Region słynie z wyrobów mięsnych, w tym różnego rodzaju kiełbas. Przykładem kresowego kiełbasy podlaskiej jest kindziuk. To sucha wędlina przyrządzona z posiekanego mięsa, najczęściej wieprzowego, które jest odpowiednio przygotowane i przyprawione mieszanki przypraw, w tym czosnkiem, liściem laurowym, pieprzem, solą.

Kołduny 

Wyglądem przypominają uszka dodawane do czerwonego barszczu. Małe pierożki wypełnione polędwicą wołową lub z mieszanką pół na pół polędwicą z baraniną, często podawane z cebulą i boczkiem lub w rosole.

Sękacz 

Sękacz jest bardzo dekoracyjnym i smacznym wypiekiem, który potrafi zrobić wrażenie na gościach. Jego charakterystyczna struktura kształtem przypomina drzewo. Wykonany jest z masła, jajek, cukru i mąki pszennej. Co ciekawe, nawet po upływie kilku miesięcy od upieczenia jest bardzo smaczne. 

TdL


0 comments: