Big Ben,

Dołącz do Big Bena. Powitaj olimpijczyków i turystów w dniu ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich

26.7.12 Anonimowy 0 Comments

W piątek, 27 lipca o godzinie 8.12, Big Ben i tysiące dzwonów w Wielkiej Brytanii zabrzmią jednocześnie, aby ogłosić początek londyńskich igrzysk olimpijskich. Big Ben zabrzmi o innej porze niż pełen kwadrans po raz pierwszy od roku 1952.

W piątek o poranku tysiące dzwonów zacznie wybijać w rytm "Work No. 1197: All the Bells", utworu skomponowanego w ramach London Festival 2012 przez muzyka i laureata nagrody Turnera - Martina Creeda. Jednoczesne odegranie kompozycji przez "wszystkie brytyjskie dzwony", w tym słynnego Big Bena, odbędzie się pomiędzy godziną 8.12 a 8.15.

Dla Big Bena będzie to moment historyczny, bowiem od pogrzebu króla Jerzego VI, 15 lutego 1952 roku, można go było usłyszeć tylko co pełen kwadrans.

Każdy może wziąć udział w trzyminutowym wydarzeniu, bijąc w dzwony kościelne, w dzwony ratusza, dzwonek do drzwi, rowerowy czy pasterski...  Ze strony internetowej "London 2012 Join In" można natomiast ściągnąć bezpłatną aplikację z utworem Creeda.

- Mamy nadzieję, że z +All the Bells+ pobijemy rekord największej liczby dzwonów brzmiących jednocześnie - powiedziała Ruth Mackenzie, dyrektorka London Festiwal 2012 i olimpiady kulturalnej. Według Mackenzie, inicjatywa pozwoli "wziąć udział" w igrzyskach populacji całej Wielkiej Brytanii, nie tylko londyńczykom.Szacuje się, że od 2008 roku w olimpiadzie kulturalnej wzięło już udział 18 mln osób. Na jej finał czyli Festiwal Londyn 2012 przygotowano dla publiczności ponad 10 milionów bezpłatnych biletów. W trakcie Festiwalu odbędzie się 130 światowych premier i 85 premier w Wielkiej Brytanii. W sumie zaplanowano 12 tys. imprez w 900 obiektach w całym kraju.

0 comments: