Czechy winem płynące

4.9.14 Anonimowy 0 Comments

Winobranie należy do ulubionych imprez znawców i miłośników wina. Także w tym roku w wielu czeskich i morawskich miastach i miasteczkach odbędą się imprezy winiarskie. Towarzyszą im barwne programy rozrywkowe dla całej rodziny.

Morawy Południowe-piwnice winne, fot. David Marvan Winnice w regionie Palavy, fot. David Marvan

Królewskie miasto Znojmo zaprasza na 31 edycję święta wina 12-13.09.2014. Podczas imprezy wystąpią gwiazdy muzyki czeskiej, zespoły folklorystyczne, odbędą się pokazy rzemiosł,  szermierki i wiele innych atrakcji dla dorosłych i dzieci. Tradycyjnie miasto przemierzy pochód na czele z królem Janem Luksemburskim i jego świtą. W restauracjach i na ulicach na gości czekają degustacje dobrych win i burczaków (www.znojemskevinobrani.cz).

Słynne miasteczko winiarskie Mikulov na  południowych Morawach zaprasza 12-14.09.2014 na Winobranie Palavskie. Centrum miasta wypełni muzyka, tańce, wystawy. Do Mikulova przybędzie orszak historyczny z królem Wacławem IV na czele, przypominający ważne z dziejów miasta – wyzwolenie króla Wacława IV z więzienia wiedeńskiego w 1403 przez drużynę Jana z Liechtenstejna.  Miasto przemierzy także barwny pochód winiarzy, w ogrodzie zamkowym odbywać się będą średniowieczne targi rzemiosł, na wielkiej scenie amfiteatru wystąpią zespoły muzyczne (www.palavske-vinobrani.cz).

Miłośników starych piwniczek winnych i wspaniałego wina zapraszamy do gminy winiarskiej Blatnice pod Svatým Antonínkem. Gmina leży około 18 km od Uherskiego Hradišta. Nad urodzajną krainą winnic góruje  Wzgórze św. Antoniego (Antonínský kopec) – słynne miejsce pielgrzymkowe. Okolica słynie z  barwnych zwyczajów ludowych i folkloru. Przepiękne stroje ludowe można podziwiać podczas różnego rodzaju świąt i uroczystości.

Każdy, kto chciałby bliżej zapoznać się z tradycyjną ludową architekturą piwniczek winnych, powinien odwiedzić jeden z najstarszych kompleksów Petrov-Plže. Pierwsze małe piwniczki powstały tu już w XV wieku. Biało – niebieskie małe domki zdobione ornamentami są wspaniałym przykładem ludowej architektury typowej dla regionu Slovacka.

Dzieje firmy Piwnice Templariuszy  Čejkovice wiążą się z przybyciem tajemniczego zakonu templariuszy. Przybyli oni do Čejkovic w latach 30-tych XIII wieku, pierwsza pisemna wzmianka o ich działalności pochodzi z roku 1248. Razem z budową twierdzy templariuszy zaczęły powstawać rozległe piwnice winne, pierwsze tego typu na ziemiach czeskich. Rozpoczęła się wtedy nowy era hodowli winorośli w  Čejkovicach i okolicy. Zapraszamy na zwiedzanie  tutejszych zabytkowych piwnic, połączone z degustacją i wykładem o historii  zakonu templariuszy i hodowli winorośli na południowych Morawach.

Także na zachodzie Republiki Czeskiej od bardzo dawna uprawia się winorośl i produkuje dobrej jakości wino. Liczne imprezy dla całej rodziny szykuje 19-20.09.2014 podczas święta wina jedno z najstarszych miast czeskich - Litoměřice, leżące w regionie Średniogórza Czeskiego (www.vinobranilitomerice.cz).

Zamek Karlštejn (33 km od Pragi) polecamy odwiedzić 27-28.09.2014 podczas XVIII edycji Winobrania Karlštejnskiego. Bogaty program kulturalny przeniesie nas w czasy panowania króla Karola IV (www.karlstejnske-vinobrani.cz).

Malownicze miasteczko Mielnik (47 km od Pragi) zaprasza na winobranie od piątku do niedzieli, 26-28.09.2014 (www.melnickevinobrani.cz)

Więcej informacji znajdziemy na stronie:  www.czechtourism.com/pl/press/home/

0 komentarze: