Hotele w wakacje drożeją. O ile podrożały w tym roku?

20.8.14 Anonimowy 0 Comments

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że wakacje to czas wyższych cen w polskich hotelach. Nie inaczej jest w tym roku. Średnia cena za dobę za nocleg w Polsce wyniosła w lipcu 180 zł i była o 2% wyższa niż przed rokiem.

Reid's Hotel churchill fot.  Marta Legiec

fot. PojechaneWakacje.pl

W pierwszym miesiącu wakacji najchętniej odwiedzanymi województwami były pomorskie, dolnośląskie, kujawsko- pomorskie, warmińsko- mazurskie i zachodniopomorskie. We wszystkich nieustającym zainteresowaniem wyjeżdżających cieszyły się pensjonaty i domy wypoczynkowe.

Gdzie śpimy?

Wszyscy, którzy musieli wyjechać służbowo w wakacyjnych tygodniach, również chętnie wybierali właśnie pensjonaty. W tej kategorii hotele.pl odnotowały wzrost rezerwacji o 1,5%. Natomiast ponad połowa rezerwujących postawiła na noclegi w hotelach 3*, które też cieszyły się zwiększoną popularnością notując wzrost o 1%.

Podczas prywatnych lipcowych podróży aż ponad 20% rezerwujących wybierało pensjonaty lub ośrodki wczasowe, czyli o ponad 6% więcej niż przed rokiem.

Kiedy rezerwujemy?

Utrzymuje się obserwowany od kilku miesięcy trend rezerwowania podczas służbowych wyjazdów z największym wyprzedzeniem hoteli z 5*, które w lipcu wyniosło 12 dni. Hotele i obiekty z pozostałych kategorii wybierane są z wyprzedzeniem 4-5 dniowym.

Podróżujący prywatnie aż 24 dni wcześniej rezerwowali pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe, czyli o 8 dni wcześniej niż przed rokiem. Hotele z 3* wybierane były aż z trzytygodniowym wyprzedzeniem, a w pozostałych kategoriach decydowaliśmy się 15-18 dni wcześniej.

Ile płacimy?

W wakacje planując podróż służbową i chcąc nocować w pensjonacie trzeba było liczyć się z cenami wyższymi o 11% niż rok temu. O 3% wzrosły ceny w hotelach 2* do poziomu 173 zł. Za dobę w najpopularniejszych 3* trzeba było zapłacić 188 zł (wzrost 1%).

Wyjeżdżający prywatnie największy wzrost cen odczuli rezerwując pobyt w hotelach 3*, w których doba zdrożała aż o 20% do poziomu 154 zł. Za dobę w 2* płaciliśmy 120 zł, a w 4* - 203 zł.

Ile płacimy za granicą?

W wakacje chętnie również wyjeżdżamy za granicę, a w lipcu piątka najpopularniejszych miast zagranicznych prezentowała się następująco: Praga, Londyn, Paryż, Berlin i Rzym. Najdroższym miastem w zestawieniu był Paryż.

MIASTOŚREDNIA CENA 2014ŚREDNIA CENA 2013
Praga311 zł446 zł
Londyn629 zł519 zł
Paryż668 zł448 zł
Berlin278 zł219 zł
Rzym430 zł546 zł

0 komentarze: