Dolina Stubai ─ magiczna kraina nie tylko na narty

3.10.12 Anonimowy 0 Comments

Znana jest z pełnych wrażeń atrakcji oraz doskonałych warunków do uprawiania sportów zimowych, szczególnie jazdy na nartach. Ale Dolina Stubai ma znacznie więcej do zaoferowania: oprócz sportowej infrastruktury, jest tu wiele uroczych i zacisznych zakątków. Ta magiczna, zimowa kraina zaprasza do spacerów na rakietach śnieżnych, jazdy na sankach oraz lotu paralotnią nad ośnieżonymi szczytami gór. Wyjątkowym miejscem jest także taras widokowy na lodowcu Stubai - TOP OF TYROL, gdzie z wysokości 3 210 m rozpościera się niesamowita panorama na 109 ─ ponad trzytysięcznych ─ szczytów.Największy ośrodek saneczkarski w Tyrolu: łatwe wejście i szybki zjazd

W Dolinie Stubai dostępnych jest w sumie 60 km torów saneczkowych z jedenastoma trasami o różnym stopniu trudności. Cztery z nich są oświetlone, dzięki czemu można z nich korzystać także w nocy. Zapewniają moc doznań, które skuszą nawet najbardziej zapalonych narciarzy. Choć trasy saneczkarskie są dwukrotnie krótsze od narciarskich, to i tak zabawa na tej największej arenie saneczkarskiej w Tyrolu jest gwarantowana. Bo czy może być coś przyjemniejszego niż powiew wiatru na twarzy, gdy zjeżdża się ze stoku? Chyba tylko jedna rzecz: wyśmienite potrawy oferowane w uroczych, drewnianych chatach. Można tam skosztować obfitych dań, takich jak Speckknödel (tyrolskie pyzy z boczkiem), Kaiserschmarrn (słodki omlet), pyszne przekąski oraz innych, lokalnych specjałów.Na tor saneczkarski można dotrzeć na piechotę lub kolejką linową. Osoby, które preferują bardziej komfortowe warunki, mogą skorzystać z kolejki gondolowej Elfer z Neustift, kolejki linowej Serles z Mieders oraz kolejki gondolowej na Schlick 2000 kursującej z Fulpmes. Trasy saneczkowe w Serles, Elfer i Schlick są romantycznie oświetlone w nocy. Natomiast za dnia kuszą wspaniałe szlaki turystyczne prowadzące przez malowniczy las pokryty śniegiem. Zarówno w dzień, jak i w nocy czynny jest także tor saneczkowy Gleins w Schönberg.

Kolejne romantyczne miejsce na jazdę na sankach to dolina Oberbergtal, gdzie na halach Auffangalm i Brandstattalm znajdują się łatwe trasy zjazdowe, wiodące wśród pięknych krajobrazów. Warto odwiedzić także klasztor Maria Waldrast, obok którego wiedzie czterokilometrowa, oświetlana nocą trasa z widokiem na dolinę Wipp.

Na rakietach śnieżnych na łono naturyPiesze wędrówki z rakietami śnieżnymi na nogach to niezapomniane przeżycie. Ten pomysłowy sprzęt powoduje, że ciężar ciała rozkłada się równomiernie na większej powierzchni i w ten sposób nogi nie zapadają się w śniegu. Dzięki temu miłośnicy zimowych wędrówek mogą dotrzeć do najbardziej  zacisznych i rzadko uczęszczanych miejsc, gdzie bez rakiet zakopaliby się w śnieżnym puchu aż po pas. Widoczne na śniegu ślady zdradzają, gdzie powędrowały lub ukryły się leśne zwierzęta. Tak blisko natury mogą podejść jeszcze tylko fani skitouringu, tyle tylko, że im zależy przede wszystkim na zdobyciu szczytu, a nie podziwianiu krajobrazów. Chodzenie na rakietach śnieżnych jest proste - każdy może tego spróbować. Osoby z niewielkim doświadczeniem, mogą przyłączyć się do wycieczki prowadzonej przez doświadczonych przewodników i na własne oczy zobaczyć niesamowite miejsca stworzone przez naturę.

Narciarstwo biegowe – zdrowy wysiłek

Fani sportów zimowych w różnym wieku uwielbiają narciarstwo biegowe, zwłaszcza w Dolinie Stubai. Sport ten łączy w sobie możliwość podziwiania uroków natury z korzystnym dla zdrowia treningiem, wzmacniającym większość mięśni. W Dolinie Stubai dostępne są trasy do narciarstwa biegowego o długości 130 km i o różnym stopniu trudności. Najciekawszą z nich jest 45-kilometrowa trasa biegnąca wokół Serles, która ciągnie się od wysokości 1 600 do 1 800 metrów. Na uwagę zasługuje także szlak na lodowcu Stubai, w rejonie Gamsgarten, który jest idealny na szkolenia wysokogórskie. Warto także zajrzeć do  Neustift, gdzie znajduje się urozmaicona trasa o długości 56 km. Osoby, które dopiero rozpoczynają naukę jazdy na nartach biegowych, mogą wypożyczyć sprzęt na miejscu. Uwaga: uzależnienie od sportu gwarantowane.Paralotniarstwo – lot ponad szczytami

Dolina Stubai znana jest wśród miejscowych i zagranicznych paralotniarzy. Tylko oni mogą latać równie wysoko co orły –  tutejsi „królowie przestworzy”. Ubrani w grubą warstwę ubrań, przelatują ponad zimową krainą iskrzącą śniegiem. Piękne, górskie krajobrazy oraz doskonałe warunki termiczne czynią z doliny Stubai odpowiednie miejsce zarówno dla początkujących paralotniarzy, jak i profesjonalistów. Potraktuj lot w tandemie jako prezent lub zwieńczenie wyjazdu i ciesz się widokiem majestatycznych szczytów Alp Sztubajskich. Profesjonalni paralotniarze oraz fani paralotniarstwa tandemowego niemal codziennie mogą korzystać z dobrych warunków pogodowych startując ze stacji górskiej w Elfer i Schlick 2000. Najlepsi paralotniarze w dolinie spotykają się co roku podczas mistrzostw Stubai Cup, wypełniając niebo kolorowymi skrzydłami.Wspinaczka po lodowej ścianie

Wspinaczka alpejska to wyjątkowa dyscyplina sportu, która wymaga opanowania oraz braku lęku wysokości. Jej miłośnicy znajdą w Dolinie Stubai 12 miejsc, gdzie mogą się oddać się swojej pasji. Jeśli czujesz dreszczyk emocji, kiedy myślisz o wspinaczce po błękitnej, lodowej ścianie, np. na 20-metrowej wieży na stacji Gamsgarten (na lodowcu Stubai) czy też zamarzniętych wodospadach Grawa lub Pinnistal, koniecznie zapisz się na kurs wprowadzający, prowadzony na lodowcu Stubai w każdy piątek od godz. 13. Korzystanie z wieży wspinaczkowej jest bezpłatne, jednak trzeba znać odpowiednie techniki bezpieczeństwa. Wieża jest otwarta od połowy grudnia do końca marca.

 

Znacznie więcej niż sport

Dolina Stubai jest prawdziwą mekką miłośników sportu, oferującą zarówno starannie przygotowane trasy, jak i przestrzeń do freeride’u. Jest to także dobre miejsce dla tych, którzy chcą odpocząć po sportowych szaleństwach. Doskonale będą się tu czuć zwłaszcza rodziny z dziećmi, o czym świadczy przyznana Dolinie Stubai w latach 2010, 2011 i 2012 nagroda ADAC Skiguide w kategorii „najlepszy rodzinny ośrodek narciarski w Alpach”.Wiele radości sprawiają przejażdżki konno lub bryczką. W Neustift / Milders oferowane są przejażdżki bryczkami na 88. kilometrowej trasie, biegnącej po specjalnie przygotowanych, zimowych szlakach wędrownych Doliny Stubai, wśród zaśnieżonych lasów i uroczych, górskich pastwisk. Ślizgawki dla łyżwiarzy w Fulpmes, Neustift i Schönberga to kolejna atrakcja, której nie można przegapić. Entuzjaści pływania mogą skorzystać z basenu w centrum rekreacji w Neustift, a także z różnych pakietów wellness oferowanych na terenie doliny. W parku dzikich zwierząt w Neder można obejrzeć z bliska oswojone jelenie i sarny, a przy odrobinie szczęścia - nawet je pogłaskać. Dodatkową atrakcją dla rodzin z dziećmi jest ściana wspinaczkowa w Fulpmes, otwarta od 16 do 22. Rodzinna wspinaczka jest dostępna w każdą niedzielę od godz. 16 do 18. Oczywiście, Dolina Stubai oferuje również mnóstwo wieczornych atrakcji.

* * *


Dolina Stubai – najpiękniejsza dolina Alp

Dolina Stubai (Dolina Sztubajska) w Tyrolu jest oddalona zaledwie o 20 minut drogi od Innsbrucku, stolicy kraju związkowego Tyrol, i można do niej łatwo dotrzeć z Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Włoch, korzystając z autostrady biegnącej przez przełęcz Brenner. Dolina Stubai ma długość 35 kilometrów i otoczona jest 80 lodowcami oraz 109 trzytysięcznikami. Pięć najważniejszych miejscowości to Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders i Schönberg.

Dolina Stubai (Dolina Sztubajska) oferuje wszystko, czego potrzeba zarówno dorosłym, jak i dzieciom do doskonałej zabawy na nartach. Potwierdziła to redakcja przewodnika narciarskiego ADAC SkiGuide 2012, która już po raz trzeci uhonorowała Dolinę Stubai tytułem „najbardziej przyjaznego rodzinie regionu narciarskiego w Alpach“. Z kolei lodowiec Stubai, jeden z największych w Austrii, został wyróżniony przez portal internetowy www.snow-online.de jako najlepszy ośrodek w kategorii „Gwarancja śniegu”. Lodowiec oferuje 110 kilometrów tras dla miłośników narciarstwa oraz śnieg na stokach od października do czerwca. Świetnie utrzymane trasy czekają na urlopowiczów także w ośrodku narciarskim Schlick 2000 w Fulpmes, w rodzinnym ośrodku narciarskim Serlesbahnen koło Mieders oraz w rejonie Elferbergbahn w Neustift.

Związek Turystyki Stubai Tirol informuje na stronie internetowej www.stubai.at o aktualnych ofertach, spotkaniach i imprezach. Baza miejsc noclegowych umożliwia wyszukanie odpowiedniego zakwaterowania. Dodatkowe informacje można uzyskać także pod numerem telefonu +43 (0)501881-0 lub e-mailowo info@stubai.at. Związek Turystyki służy także pomocą przy rezerwacji ofert pakietowych. W tej sprawie należy dzwonić pod numer telefonu: +43 (0)501881-171 lub 172, bądź wysłać zapytanie na email: stubaitouristik@stubai.at.

0 comments: