Czechy,

Legenda o świętym Janie Nepomucenie wiecznie żywa

9.5.12 Anonimowy 0 Comments

Architekt Jan Blažej Santini-Aichl poświęcił kościół pamiątce św. Jana Nepomucena, który jest patronem Czech, księży i spowiedników oraz pielgrzymów i żeglarzy. Z tego względu jego rzeźby są często umieszczane na rozdrożach oraz mostach.W Žďárze nad Sazawą znajdziesz klejnot UNESCO
Legenda o świętym Janie Nepomucenie obiegła cały świat


Źródła historyczne podają, że Jan nie chciał zdradzić królowi Wacławowi IV tajemnicy spowiedzi królowej, co było przyczyną nienawiści króla do niego. Torturował Jana i następnie zrzucił do Wełtawy w miejscu, gdzie obecnie na moście Karola stoi rzeźba św. Jana Nepomucena. Architekt Santini przy budowie kościoła wyraził wielką cześć i dostojność tego wielkiego czeskiego świętego. Chętnie używał w swych projektach architektonicznych cyfry o znaczeniu ikonograficznym. W przypadku kościoła św. Jana Nepomucena dominującą jest cyfra pięć symbolizująca ludzkie życie i doświadczenie. Kościół jest zbudowany na planie pięcioramiennej gwiazdy, posiada pięć wejść, a w jego wnętrzu znajduje się pięć kaplic z pięcioma ołtarzami. Otoczony jest obejściem w kształcie gwiazdy dziesięcioramiennej, które przynosi pielgrzymom schronienie przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Wystrój kościoła jest ściśle związany ze wspomnianą wcześniej legendą.
Z wierzchołka Zielonej Góry rozciąga się urzekający widok na staw (Konventský rybník) i część terenu zamkowego. (Wizualizację zabytku można zobaczyć na: http://www.360globe.net/czech-republic/zdar-nad-sazavou/pilgrimage-church-of-st-john-of-nepomuk-at-zelena-hora/front-view-of-the-church.html).


Muzeum książki


W žďárskim zamku można zobaczyć kilka interesujących ekspozycji i wystaw, przede wszystkim jednak można tu znaleźć znane na całym świecie Muzeum Książki, które należy do największych tego rodzaju w Europie. Wystawione są w nim średniowieczne rękopisy i unikatowe druki, wyposażenie biblioteki zamkowej, przykłady współczesnej ilustracji książkowej oraz maszyny drukarskie. W budynku konwentu mieści się ekspozycja poświęcona osobie architekta Jana Blažeja Santiniego, którego budowy przedstawiono za pośrednictwem fotografii, modelów, rysunków z tego okresu oraz projekcji video. Na pierwszym dziedzińcu z pewnością zainteresuje zwiedzających fontanna ozdobiona rzeźbą Marii Panny z dzieciątkiem, kościół konwentu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, najstarsza szkoła podstawowa w regionie oraz muzeum miejscowej drużyny strażackiej. W chłodnych pomieszczeniach zamku znajduje się również kawiarnia oraz herbaciarnia.


Góry Žďárskie


W pogórzu Gór Žďárskichswoje źródło mają rzeki Sazawa, Swratka, Chrudimka, Doubrawa i Oslawa. Jest to ważny region turystyczny z wielką ilością mniejszych gmin, rozrzuconych między zalesionymi pagórkami, łąkami, zaroślami, potokami i stawami, z których większość została założona już w średniowieczu. Do najbardziej poszukiwanych ośrodków turystycznych w okolicy Žďáru należy gmina Škrdlovice w pobliżu stawu Velké Dářko. Należy on do największych na Wyżynie Czeskomorawskiej i stał się rajem dla zwolenników windsurfingu i jachtingu, zaś jego piaszczyste brzegi przyciągają licznych turystów na letni wypoczynek. W okolicy panują wspaniałe warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Właśnie ten region należy w Republice Czeskiej do obszarów z  najwyższej jakości środowiskiem przyrodniczym.


Tradycyjnym rzemiosłem było tutaj szklarstwo


Od Velkiego Dářka jest już bardzo blisko do malowniczej wioski Karlov, gdzie można znaleźć małą prywatną wytwórnię szkła, która przypomina o tym, że właśnie ten region był kiedyś znany z produkcji szkła hutniczego. Hutę szkła uratował i zarządza do dnia dzisiejszego znany artysta plastyk Jaroslav Svoboda, którego dzieła są wystawiane w wielu światowych galeriach. W Karlovie wybudował on również nowoczesny Zajazd, w którego okolicy i wewnątrz można zobaczyć różne szklane dekoracje oraz drobne plastyki podkreślające atmosferę tego miejsca. Klasyczne usługi zajazdu uzupełnia sprzedaż szkła. Po zaspokojeniu doznań artystycznych można skorzystać z tutejszych usług gastronomicznych i wybrać coś smacznego z bogatego menu, w którym nie brakuje tradycyjnych czeskich dań oraz specjalności Wysoczyzny.


W okolicach Žďáru nad Sazawą można się również wspiąć na mamuta.


Jeżeli zatęsknisz za spokojem i relaksem, pragnąc po prostu odpocząć w romantycznym otoczeniu nad rzeką Sazawą, idealnym miejscem jest okolica Rozštípené skály leżąca około trzech kilometrów od Žďáru nad Sazawą. Magnesem przyciągającym dzieci jest kamienna rzeźba głowy mamuta o wysokości około 2,5 metra, dzieło miejscowego artysty plastyka, na którą można się wspiąć i posiedzieć. Na okolicznych ścianach skalnych można skorzystać ze dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. W pobliżu znajduje się pierwotna i zrekonstruowana hamernia, która jest świadectwem hutniczej działalności w tym regionie w minionych wiekach. Tradycyjnym miejscem różnych spotkań i zebrań jest również pagórek Rosička, na którego wierzchołku kiedyś stała latarnia nawigacji lotniczej. Przed kilkoma laty została tu wybudowana wieża komunikacyjna z punktem widokowym i właśnie to miejsce stało się ulubionym przystankiem rowerzystów, którzy jeżdżą wokół wieży widokowej po posazawskiej trasie rowerowej.


Zubštejn należy do grodów położonych najwyżej nad poziomem morza na Morawach.

Polecamy również zwiedzenie grodu Zubštejn położonego niespełna trzydzieści kilometrów od Žďáru nad Sazawą, który jest jednym z największych grodów w kraju. Upływ czasu w najmniejszym stopniu widać na późniejszym pałacu z czterema zasklepionymi pomieszczeniami oraz czołowej wieży wejściowej. Ze starszego pałacu zachowała się tylko dolna część oraz pozostałości obwarowań centralnej części grodu. Malowniczo usytuowany Zubštejn oferuje swym gościom wspaniałe widoki na okolicę. Co roku w programie jest popularna Bitwa o gród z bogatym programem towarzyszącym. W tym roku odbędzie się ona 21 lipca, a wszyscy zwiedzający będą mogli zobaczyć ogniste show, kuglarzy, tańce historyczne i orientalne, konkursy dla dzieci i dorosłych oraz pojedynki szermierskie. Atmosferę podkreśli muzyka średniowieczna.

źródło czechtourism.com

0 comments: