Musisz to wiedzieć

Heweliusz oficjalnie patronem polskiego satelity

21.4.12 Anonimowy 0 Comments

Heweliusz został wybrany na patrona jednego z dwóch polskich satelitów naukowych w otwartym ogólnopolskim głosowaniu przeprowadzonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2011 roku – obchodzonym w Polsce jako Rok Jana Heweliusza. Uroczyste nadanie imienia nastąpiło  podczas sobotniej uroczystości w obecności przedstawicieli Miasta Gdańska, naukowców, reprezentacji środowisk akademickich oraz młodzieży pasjonującej się badaniami kosmosu.   

Uroczystość uświetniło wystąpienie prof. Józefa Smaka z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, który przybliżył postać i osiągnięcia Jana Heweliusza podkreślając, że ustalenia gdańskiego naukowca są nadal aktualne i do dzisiaj wykorzystywane przez astronomów na całym świecie.Powiększenie...


Powiększenie...


Powiększenie...


Wydarzenie było doskonałą okazją do prezentacji skonstruowanego w Gdańsku najdokładniejszego na świecie zegara pulsarowego, mierzącego czas w oparciu o impulsy wysyłane przez gwiazdy neutronowe – pulsary. Prezentacji głównych założeń działania zegara dokonał jego pomysłodawca dr inż. Grzegorz Szychliński, zastępca dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Miasto Gdańsk uhonorowało polski zespół twórców satelity pamiątkowymi medalami z wizerunkiem Jana Heweliusza, wybitymi przez Mennicę Polską, które naukowcom wręczył Adam Koperkiewicz, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.  

Heweliusz oraz "ochrzczony" kilka miesięcy wcześniej Lem to pierwsze polskie satelity naukowe, które powstają w ramach programu badawczego BRITE-PL. Ich zadaniem będzie prowadzenie badań i obserwacji wybranych najjaśniejszych gwiazd naszej Galaktyki.

Lem poleci w kosmos we wrześniu 2012 roku, a start Heweliusza zaplanowano na rok 2013 z kosmodromu Jasnyj, niedaleko granicy Rosji z Kazachstanem. Satelity zostaną umieszczone na orbicie na wysokości 800 km, a Ziemię będą okrążać w ciągu stu minut. W tym czasie będą się komunikowały z naziemnymi stacjami m.in. w Warszawie, Kanadzie i Austrii. Obydwa satelity konstruowane są w Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN we współpracy z Uniwersytetem w Wiedniu, Politechniką w Grazu, Uniwersytetem w Toronto i Uniwersytetem w Montrealu.

Monika Mikołajczyk, Biuro Prezydenta Gdańska ds. Kultury


źródło gdansk.pl


 

0 comments: