EUROPA,

Oslo. Monumentalni ludzie Gustava Vigelanda

20.2.24 mm 0 Comments

To miejsce budzi grozę, przeraża i wprawia w zadumę. Zbiór rzeźb norweskiego rzeźbiarza Gustava Vigelanda, stanowiący część obszernego parku, jest jedną z głównych atrakcji Oslo.Historia Gustava Vigelanda, norweskiego rzeźbiarza i artysty, urodzonego 11 kwietnia 1869, jest częścią opowieści o Oslo. Zasłynął stworzeniem Parku Vigeland (dawniej znanego jako Park Frogner). Park ten jest jednym z największych parków rzeźbiarskich na świecie i jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł sztuki publicznej w Norwegii. Jest też jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Oslo.
 

Niezwykły talent Gustava Vigelanda

 
Sztukę studiował w Norwegii i Danii. Cechował go unikalny styl, w którym łączył realizm z symboliką i ekspresjonizmem. Vigeland był również zainspirowany tzw. ruchem Lebensreform, który promował prosty tryb życia i bliskie relacje z naturą.
 

Jak powstał park Gustava Vigelanda

 
W 1924 roku otrzymał od miasta zlecenie na fontannę. Jednak jego pomysłowość, zapał i rozmach okazały się tak wielkie, że zaplanował park wypełniony 200 rzeźbami, na które w sumie składa się ponad 600 postaci. Vigeland intensywnie pracował nad rzeźbami, jednak by całość spełniała jego oczekiwania, zaprojektował jeszcze mozaikę, bramy, nawet oświetlenie.

Monumentalni ludzie Gustava Vigelanda są pełni emocji: kochają się, nienawidzą, złoszczą, współczują, zachwycają światem, przeżywają smutek i samotność. Budowa ich ciał jest mocna, wręcz atletyczna, bije od nich siła. Krytycy twierdzą, że takie sylwetki to ideał gustu i stylu totalitarnego, nazistowskiego. A cały zespół rzeźb budzi grozę.
Niestety artysta efektu końcowego nie zobaczył. Zmarł w roku 1943. Park natomiast ukończono pod koniec lat 40. XX wieku, wzorują się na planach Vigelanda.

Co ciekawe, zanim rzeźbiarz został w ogóle w Norwegii zauważony, za granicą szczególnie w Berlinie, wypromował go Stanisław Przybyszewski. Ale przyjaźń obu panów to temat na inną opowieść.

Jak wygląda park Gustava Vigelanda


Park skupia wiele najbardziej znanych dzieł Vigelanda, a każda z rzeźb ma swoje własne znaczenie i wpływa na wrażenia odwiedzających. Imponujący Monolit (Monolitten), 17-metrowy filar wyrzeźbiony z jednego bloku granitu. Monolitten jest centralną rzeźbą w parku i jest otoczony przez 121 figury ludzkie, które reprezentują ludzkie życie w różnych fazach i sytuacjach.

Sinnataggen (Chłopiec gniewający się) również jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych rzeźb w parku. Przedstawia nagiego chłopca, który wyraża gniew poprzez skrzyżowane ręce. Wśród rzeźb dostrzec też można Livshjulet (Koło życia), rzeźbę przedstawiającą kilka postaci próbujących wspiąć się na koło życia, co symbolizuje nieustanny cykl ludzkiego życia. Jest też Mor og barn (Matka i dziecko), rzeźba przedstawiająca matkę trzymającą w ramionach swoje dziecko. Natomiast Kjerligheten (Miłość) przedstawia kochającą się parę. To jedno z wielu dzieł w parku, które skupiają się na temacie miłości i relacji międzyludzkich. Natomiast Mann og kvinne (Mężczyzna i kobieta) przedstawia mężczyznę i kobietę, którzy się przytulają.

Park Vigeland jest nie tylko miejscem, w którym można podziwiać dzieła sztuki, ale także miejsce, do którego ludzie przychodzą na rekreację, spacery i pikniki. Jest ważną częścią dziedzictwa kulturowego Oslo i symbolem artystycznego i kreatywnego ducha miasta.
TdL

0 comments: