co to jest ramadan,

Ramadan. Ograniczenia, z jakimi należy się liczyć. Co oznacza dla turystów?

7.3.24 mm 0 Comments

Ramadan to Święty Miesiąc, czas duchowej refleksji, odnowy i rytuałów dla muzułmanów na całym świecie, którego symbolem jest post od świtu do zmierzchu. Dubaj w tym okresie zmienia swe oblicze - sklepy zmieniają godziny pracy, aby umożliwić zachowanie tego zwyczaju. Dzień mija w spokoju, a miasto ożywa po zachodzie słońca, gdy kolacja iftar kończy post.


Liczne wydarzenia kulturalne sprawiają, że ramadan to idealny czas, aby poznać inną stronę Dubaju i poczuć ducha wspólnoty oraz dobroczynności, który jest charakterystyczny dla tego okresu. 
 
Ramadan, najważniejszy miesiąc w muzułmańskim kalendarzu księżycowym, jest czasem zadumy i pobożności, upamiętniającym objawienie Koranu świętemu prorokowi Mahometowi (Pokój z Nim). Ramadan jest jednym z pięciu filarów islamu, a pozostałe cztery to Wyznanie wiary (Shahadah), Modlitwa Salat (Salah), Jałmużna (Zakah) i Pielgrzymka do Mekki (Haj). Osoby obchodzące ramadan, w tym wyjątkowym miesiącu poświęcają więcej czasu modlitwie i najbliższym.
 

Jak wyznacza się Ramadan

Dokładne daty świętego miesiąca są wyznaczane na podstawie obserwacji księżyca, zmieniają się z roku na rok zgodnie z muzułmańskim kalendarzem. Dokładny dzień ogłaszany jest wraz z pojawieniem się półksiężyca w dziewiątym miesiącu tradycyjnego kalendarza muzułmańskiego. Ramadan trwa około 30 dni do momentu pojawienia się nowego półksiężyca — i kończy obchodami święta Eid al-Fitr. 
 

Jak muzułmanie obchodzą Ramadan?

Tempo życia w mieście zwalnia — jest czas na refleksję, odnowę i rozwój. W różnych krajach święty miesiąc czczony jest w inny sposób, a zachowanie postu od wschodu do zachodu słońca, regularne modlitwy, akty miłosierdzia i skromność stanowią nierozerwalny element Ramadanu.
 

Co to jest Iftar i Suhoor?

Prawdziwej emirackiej gościnności zaznać można podczas tradycyjnych posiłków iftar oraz suhoor. Czym jest Iftar i Suhoor?
Gdy słońce zachodzi, obwieszczając zakończenie całodziennego postu, następuje okazja do zjedzenia posiłku w miłym towarzystwie. Najlepszym sposobem na uczczenie tego wyjątkowego miesiąca jest możliwość zjedzenia w towarzystwie przyjaciół pysznego posiłku Iftar (po zachodzie słońca) i Suhoor (przed wschodem słońca).
Owoce, słodzone płatki zbożowe, jogurty i desery to podstawowe elementy posiłku suhoor, jadanego przed wschodem słońca. Podawany o zachodzie słońca Iftar składa się z pożywnych dań na bazie ryżu i grillowanych mięs, które pomagają uzupełnić siły po całodziennym poście.
Jeśli odwiedzasz miasto, zapytaj konsjerża hotelowego o pobliskie restauracje oferujące specjalne ramadanowe posiłki i tradycyjną kuchnię emiracką. W czasie świętego miesiąca większość menu zawiera szeroki wybór pysznych regionalnych dań. Jeśli otrzymasz zaproszenie do domu mieszkańca Emiratu, możesz liczyć na trwające całą noc świętowanie, często trwające do wczesnych godzin porannych.

Jakie są najpowszechniejsze powitania (życzenia) w czasie ramadanu?

Ramadan to czas duchowej refleksji, więc unikaj życzenia „wesołych świąt” i podobnych sformułowań. Najpowszechniejsze powitanie w tym okresie to „Ramadan kareem” – co oznacza dosłownie „szczodry Ramadan”, i „Ramadan mubarak”  („błogosławiony Ramadan”).
 

Czy muszę zachować post?

Bez względu na wyznawaną wiarę, ramadan w Dubaju może być wyjątkowym miesiącem dla każdego. Zachowanie postu nie jest obowiązkowe dla niemuzułmanów. Niemniej warto zachować post przez jeden dzień oraz uszanować osoby obchodzące ramadan przez powstrzymanie się od jedzenia, picia i palenia w miejscach publicznych w ciągu dnia. Osoby nie obchodzące Ramadanu nie muszą jednak chodzić głodne. Wiele restauracji jest otwartych jak zwykle.

Czy w czasie Ramadanu odbywają się inne imprezy?

Ulice i centra handlowe zdobią dekoracje, a każdy może wziąć udział w licznych wieczornych imprezach, gdy centra handlowe przedłużają godziny otwarcia, zapewniając gościom rozrywkę podczas ramadanu.

za visitdubai.com

0 comments: