Dzień Świętego Patryka,

Irlandia | Dzień Świętego Patryka, czyli wszystko na zielono

12.3.24 mm 0 Comments

Kolor zielony jest narodową barwą Irlandii. Tradycja mówi, że w Dniu Świętego Patryka, każdy powinien mieć na sobie coś zielonego. Jednym z symboli święta jest zielona kończyna – shamrock. 


Jak głosi legenda Święty Patryk wykorzystał kończynę do wyjaśnienia istoty Trójcy Świętej. Ludność nie potrafiła zrozumieć, jak to jest, że istnieją Trzy Osoby Boskie, które jednocześnie są jednym Bogiem. Właśnie na przykładzie owej kończyny wyjaśnił dogmat o Trójcy Świętej. 

Irlandia, Dzień Świętego Patryka, narodowe święto Irlandii Północnej, zielona koniczyna, symbol Irlandii, EUROPA, Irlandia zwyczaje, Irlandia ciekawostki

 

Symbol ten można spotkać na odznace Gwardii Irlandzkiej – Irish Guards. Shamrock jest również znakiem firmowy irlandzkich linii lotniczych Aer Lingus. Z pewnością symbol ten odgrywa znaczącą rolę w kulturze irlandzkiej. Kolejnym zwyczajem związanym z Świętem Patryka jest wypicie szklanki whiskey. Oczywiście ta tradycja również związana jest z legendą o Świętym Patryku, który miał nastraszyć karczmarkę, że jeśli nie będzie nalewała pełnych szklanek z alkoholem to w karczmie pojawią się potwory.


Dzień Świętego Patryka to narodowe święto Irlandii Północnej obchodzone 17 marca. Symbolem święta jest zielona kończyna.


Dlaczego Dzień Świętego Patryka obchodzony jest 17 marca?


17 marca to szczególna data. To dzień śmierci Świętego Patryka. W celu upamiętnienia tego wydarzenia co roku Irlandczycy pod koniec marca wspominają życie oraz nauki Świętego Patryka.
Gdzie obchodzony jest Dzień Świętego Patryka? Dzień Świętego Patryka to święto narodowe Irlandii. Jednak obchodzone jest również w innych państwach. Tutaj przede wszystkim należy wspomnieć o Polsce, ale również USA. Należy zaznaczyć, że w celu uczczenia Dnia Świętego Patryka wiele znanych miejsc na całym świecie jest podświetlanych lub malowanych na zielono – London Eye, Krzywa Wieża w Pizie, Wodospad Niagara, Ratusz w Poznaniu.

za discoverireland.pl0 comments: