FEATURED,

Mazury Zachodnie - Siedlisko atrakcji

12.10.23 mm 2 Comments

A gdyby tak... z dala od głośnych metropolii, znaleźć ukojenie w powolnym rytmie? Mazury Zachodnie to doskonały wybór, o czym mogłam się przekonać spędzając tu weekend. 

Rejs Kanałem Elbląskim jest niezwykłą przygodą. Tylko tu "popłynąć" można statkiem po trawie Foto - archiwum ZLOT

Miłośnik historii, wielbiciel natury, pieszy, biegacz, rowerzysta. Każdy znajdzie tu sposób na relaks. Region, zwany niegdyś Prusami Górnymi, czy Oberlandem rozciąga się malowniczo na zachód od Warmii.
 

Na Mazurach Zachodnich czas płynie wolno. To region, w którym można odciąć się od reszty świata Foto - archiwum ZLOT


Czytaj też

Ze znamionami historii, bogactwem natury i cudami techniki odkryła się nieznana mi dotąd część Polski.
W samej Ostródzie noszącej miano Letniej Stolicy Mazur mieszkał nawet Napoleon Bonaparte. Miasto jezior z plażą miejską, molem i wyciągiem dla nart wodnych. Hotele, pensjonaty, campingi, czy agroturystyka. Wszystko w otoczeniu lasów to doskonałe siedlisko na wypoczynek. Świetnie rozwinięta sieć gastronomiczna z ofertą dla każdego smakosza. Jeśli przez żołądek do serca, to moje skradła "Kraina Jezior" - kuchnia z tradycją, która nie boi się nowatorstwa, serwuje opowieści na talerzu. Posiłek w restauracji to nie tylko rozkosz dla podniebienia, ale też uczta dla oczu. To prawdziwy kulinarny kunszt z gwarancją satysfakcji. Miejsce godne polecenia. 
 

Sosna ze Starych Jabłonek


Gdyby można było wspiąć się do nieba, to na pewno po sośnie taborskiej. W rezerwacie przyrody niedaleko wsi Stare Jabłonki największe okazy pną się nawet do 40 metrów.
Zaś sama miejscowość to urokliwy zakątek dla turystów. Wycieczka rowerem wodnym po jeziorze Szeląg Mały to niezapomniane doznania wizualne. W jego czystej wodzie może śmiało zarzucić wędkę miłośnik wędkarstwa. A amator spływów kajakowych wyruszyć w 18 kilometrową trasę. Zaś na wyznaczonej plaży można zażyć kąpieli słonecznej. Tu także przebiega szlak pieszy o pełnej długości 130 km. Nie zabraknie też ścieżek dla rowerzystów.
W Starych Jabłonkach odbywa się coroczny turniej piłki siatkowej, którego finał udało mi się zobaczyć. Wspólne kibicowanie i walka drużyn o zwycięstwo to niezapomniana dawka adrenaliny.
Mieszący się tu Hotel Anders oferuje różne warianty bazy noclegowej Począwszy od secesyjnego pałacu, poprzez mazurskie chaty, aż do parku kamperowego. Tu oddycha się lasem.

Rejs Kanałem Elbląskim

 
"Parostatkiem w piękny rejs..." chciało by się zaśpiewać podczas rejsu Kanałem Elbląskim. Choć statek nie jest na parę, a momentami płynie po trawie na skutek różnicy poziomów terenu.
To jedna z największych atrakcji Mazur Zachodnich i sposób na zwiedzanie. Sam kanał to cud hydrotechniki. Uznany za pomnik historii za sprawą mechanizmu 5 pochylni, które umożliwiają przetoczenie statku właśnie po trawie. Umieszczony na platformach mknie po szynowym wyciągu dzięki napędowi siły wodnej. Niezapomniana slow przygoda w przepięknych okolicznościach przyrody, którą przystojny pan kapitan umila ciekawymi opowieściami. Rejs to obowiązkowy punkt wycieczkowy, to trzeba zobaczyć na własne oczy.
Kolejną wodną przeprawą jest podróż statkiem po Jezioraku, najdłuższym z jezior w Polsce i największą jeziorną wyspą - Wielką Żuławą. Ta część Pojezierza Iławskiego okolona różnorodną bazą noclegową i gastronomiczną stanowi kolejny punkt na mapie turystyczno - wypoczynkowej. To świetnie miejsce dla miłośników sportów wodnych. W oczekiwaniu na rejs można posilić się "U Czapy" i z tarasu restauracji spoglądać na akwen. Bądź zwiedzić położoną nad jeziorem Iławę. Zbudowane na początku XIV wieku miasto, to gratka nie tylko dla pasjonatów historii. 

Atrakcje pod Grunwaldem

A gdyby tak... cofnąć wskazówki i przenieść się do 1410 roku? W Grunwaldzie raz do roku w połowie lipca rusza wehikuł czasu. Inscenizacja jednej z największych bitew średniowiecznej Europy zabiera w niezwykłą podróż do dziejów rycerskich. Widowisko przepełnione pasją i zamiłowaniem do historii przyciąga tłumy. Pobyt w przeszłości można przedłużyć w nowym multimedialnym Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem, które prezentuje eksponaty, filmy, mapy interaktywne, czy makiety. Zaś u samego progu wita znakomicie odwzorowana, woskowa figura Króla Władysława Jagiełły.
Ducha historii napotkamy także w ruinach zarówno Zamku w Szymbarku, jak i Pałacu w Kamieńcu. Pierwszy XIV wieczny zbudowany przez kapitułę pomezańską, otoczony murem z licznymi basztami. Drugi wzniesiony w XVIII wieku był kolejną siedzibą Napoleona Bonaparte, który spędził w nim upojne chwile z Marią Walewską. Aż szkoda, że pozostały tylko ruiny. Oba obiekty zostały doszczętnie zniszczone przez Armię Czerwoną. Jednak warte są zobaczenia i poznania ich historii. 
 
Czternastowieczne ruiny zamku we wsi Szymbark to drugi co do wielkości gotycki zamek w Polsce. To też jedno z najpiękniejszych założeń zamkowych w północno-wschodniej Polsce. Foto - archiwum ZLOT

Wzgórza Dylewskie - Mazurskie Bieszczady

 
A może tak..."w góry" na Mazury? Jest to zupełnie możliwe na Wzgórzach Dylewskich. Najwyższej położony szczyt Dylewska Góra wznosi się na 312 m n. p.m. Ze znajdującej się na nim wierzy widokowej można podziwiać panoramę Parku Krajobrazowego zwanego Mazurskimi Bieszczadami. To podróż śladami prastarych ludów. Jedną z największych ciekawostek są liczne głazy narzutowe, którym niekiedy nadawano imiona i owiano wokół nich legendy. Warto odwiedzić także uroczą wieś Glaznoty, powstałą na terytorium pogańskiego plemienia Sasinów. Tu splatały się różne kultury i wierzenia, a upamiętnieniem tego jest kamienny Krąg Wspólnoty Kultur. Przepiękny gotycki kościół ewangelicki z XIV wieku. Mała budowla na pagórku z pięknym niebeskim sklepieniem wewnątrz. Uwagę przyciąga także wzniesiony wiadukt kolejowy, najokazalszy na Mazurach Zachodnich.
Wzgórza Dylewskie to punkt, który koniecznie trzeba zaznaczyć na mapie podróżniczej. To zbiór historyczno- przyrodniczy. Wspaniała ścieżka edukacyjna dla każdego.

Mazury Zachodnie - niewątpliwe siedlisko atrakcji. Jeden weekend to za mało aby zobaczyć wszystko. Dlatego warto wrócić i odkryć kolejne perełki tej niezwykłej krainy.

Małgorzata Putka


2 komentarze:

  1. Super pomysł na wyjazd! Ja również za niedługo wybieram się z rodziną na krótki odpoczynek. Postanowiliśmy jednak odwiedzić inną część Polski, więc zarezerwowaliśmy hotel z basenem w małopolskim. Już nie umiem się doczekać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mazury są świetne, ale byłam tam już dużo razy. Za niedługo szykuje mi się wyjazd w nowe strony, ponieważ wraz z zespołem z mojej firmy postanowiliśmy znaleźć miejsce na integrację na Dolnym Śląsku i za niedługo wyjeżdżamy.

    OdpowiedzUsuń