Berlin,

Berlin ma Deutschlandmuseum. Nowe muzeum w stolicy Niemiec

13.10.23 mm 0 Comments

Berlin ma nową atrakcję. Deutschlandmuseum zachwyci odwiedzających niemiecką stolicę. To miejsce, w którym podsumowano 2000 lat historii Niemiec. Ekspozycja jest oryginalna. Jej zwiedzanie polega na na „zanurzeniu się” w wydarzeniach.

Berlin: Plac Poczdamski Fot. Gianluca Santoni, DZT

W przeciwieństwie do tradycyjnych muzeów, Deutschlandmuseum nie opiera się na oglądaniu eksponatów, a na „zanurzeniu się” w wydarzeniach. Zwiedzający na początku wystawy cofa się w czasie o dwadzieścia wieków, by później stopniowo, na kanwie 12 „punktów zwrotnych” w historii Niemiec, w około godzinę wrócić do punktu wyjścia – współczesności. Informacje przekazywane w muzeum można wchłaniać nie mając absolutnie żadnej wiedzy na temat dziejów ziem niemieckich, gdyż wszystkie objaśnienia skonstruowane są „od zera”. Dzięki tej koncepcji, muzeum jest atrakcyjne nie tylko dla osób zainteresowanych historią Niemiec, ale także dla dzieci i młodzieży oraz turystów spoza europejskiego kręgu historyczno-kulturowego. 

Deutschlandmuseum - muzeum interaktywne


Na 1400 metrach kwadratowych powierzchni wystawy rozmieszczone są naturalnej wielkości postaci uczestniczące w wydarzeniach, które wpłynęły na zmianę dziejów Niemiec. W każdym z tych wydarzeń można uczestniczyć, nie tylko dosłownie wstępując w ich przebieg, ale też korzystając z interaktywnych pomocy naukowych, w tym artefaktów. W zwiedzanie zaangażowane są wszystkie zmysły: wzroku, słuchu, węchu i dotyku – niczym w kinie czterowymiarowym.

Wśród „kamieni milowych”, w których uczestnictwo umożliwia Deutschlandmuseum, znajdują się między innymi: bitwa w Lesie Teutoburskim, utworzenie Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, przybicie 95 tez przez Marcina Lutra do drzwi katedry w Wittenberdze, Pokój Westfalski kończący Wojnę Trzydziestoletnią, rozwiązanie Cesarstwa przez Napoleona, utworzenie II Rzeszy, I wojna światowa, dojście do władzy narodowych socjalistów i II wojna światowa, zburzenie Muru Berlińskiego.

Muzeum powstało dzięki współpracy historyków, grafików, twórców gier wideo, nauczycieli i architektów. Wśród twórców muzeum jest Robert Rückel – pomysłodawca obsypanych nagrodami wystaw w berlińskim Muzeum NRD (DDR-Museum), a także Muzeum Szpiegostwa. Dzięki nowej koncepcji interaktywnego zwiedzania, Deutschlandmuseum zalicza się do coraz bardziej w popularnego nurtu „muzeów przeżyć”.

Deutschlandmuseum gdzie się znajduje


Deutschlandmuseum znajduje się w samym centrum Berlina, przy Leipziger Platz 7, w zasięgu kilku kroków spacerem od Bramy Brandenburskiej oraz Checkpoint Charlie. W kilka godzin, można więc posłuchać informacji na temat wydarzeń z historii Niemiec, jak i odwiedzić miejsca, w których one faktycznie się działy. 

Deutschlandmuseum kiedy jest otwarte


Deutschlandmuseum otwarte jest 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku, od godziny 10:00 do 20:00. Możliwa jest także rezerwacja zwiedzania z oprowadzaniem.


0 comments: