Biblioteka Mohammeda bin Rashida,

Największa i najbardziej spektakularna biblioteka w Dubaju

26.7.23 mm 0 Comments

W projektowaniu budynków niezwykłych Dubaj nie ma sobie równych. Powstała w czerwcu 2022 roku Biblioteka Mohammeda Bin Rashida wygląda jak otwarta księga, zachęcająca do niespiesznego przesuwania kartek. To obecnie najważniejsza i największa biblioteka Dubaju i regionu, oferująca ponad milion tytułów drukowanych i cyfrowych oraz sześć milionów prac naukowych.

Biblioteka Mohammeda bin Rashida usytuowana nad zatoką Dubai Creek w dzielnicy Al Jaddaf, przy Al Khail Road fot. viditdubai.com

Dubaj jest znany z dynamicznego rozwoju, a miasto stale inwestuje w rozwijanie infrastruktury kulturalnej i edukacyjnej, w tym bibliotek. To sposób władz Dubaju na promowanie czytelnictwa, edukacji i zrozumienie różnych kultur w regionie. Usytuowana nad zatoką Dubai Creek w dzielnicy Al Jaddaf, przy Al Khail Road, Biblioteka Mohammeda bin Rashida funkcjonuje więc jako kompleks kulturalny i nowoczesne centrum informacyjne. To miejsce, które ze wszech miar stawia na rozwój wiedzy i umiejętności, zachęca do nauki, przyczyniając się do edukacji społeczeństwa. Jej misją jest stworzenie otoczenia sprzyjającego poszerzania umiejętności, ewolucji badań naukowych i wspierania innowacji. W tym kontekście patronat biblioteki nie jest przypadkowy. Została ona nazwana na cześć Sheikh Mohammeda bin Rashida Al Maktouma, wiceprezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich i emira Dubaju, który odegrał kluczową rolę w rozwijaniu edukacji, kultury i nauki w regionie.
 

Biblioteka, czyli księga

 
Budynek biblioteki, zaprojektowany zgodnie z nowoczesnymi standardami architektonicznymi, szybko stał się ważnym punktem orientacyjnym na mapie Dubaju, wpisując się w jego charakter. Z zewnątrz budowla wygląda zadziwiająco i imponująco. Ma unikalny kształt przywodzący na myśl otwartą księgę i falujące jej strony. Według zamysłu projektantów gmachu, jest on odwzorowaniem kształtu rehl, czyli podstawy, na której tradycyjnie przechowywana jest święta księga muzułmanów – Koran. Szkło, stal, beton nadają budynkowi nowoczesny wygląd. 
Architektura, również wewnątrz biblioteki, została starannie przemyślana, aby zapewnić funkcjonalne, estetyczne i nowoczesne środowisko dla czytelników. Zbiory zajmują tu powierzchnię 54 tys. m kw. Część wnętrz zachwyca przestrzenią, inne są wręcz kameralne, pozwalające na spokojną pracę.
Budynek, co w obecnych czasach istotne, został zaprojektowany z myślą o efektywności energetycznej, wykorzystując zielone technologie i rozwiązania. Wykorzystano panele słoneczne, nowoczesne systemy oświetlenia i środki mające na celu minimalizowanie zużycia energii.
 
Architektura, również wewnątrz biblioteki została starannie przemyślana, aby zapewnić funkcjonalne, estetyczne i nowoczesne środowisko dla czytelników fot. travelerdeluxe


Co mieści Biblioteka Mohammeda bin Rashida?

W Bibliotece Mohammeda bin Rashida jest specjalna strefa dla dzieci, w której gospodarzem jest przesympatyczny robot Pepper fot. travelerdeluxe

Biblioteka posiada dziewięć sekcji, wśród których wyróżniają się: Biblioteka Map i Atlasów, Biblioteka Młodych Dorosłych, Biblioteka Mediów i Sztuki czy Biblioteka Emiratów. Jest także obszar multimedialny i sala wystawowa. W zbiorach znajdują się zarówno tytuły klasyczne, jak i nowości. Są tu książki, czasopisma, e-booki, filmy, dokumenty audio, a także możliwość korzystania z bazy danych i zasobów cyfrowych. Zapewnia to elastyczność i wygodę dostępu do informacji. Biblioteka prenumeruje wiele czasopism zarówno lokalnych i międzynarodowych, z różnych dziedzin: nauka, biznes, kultura, zdrowie, technologia i wiele innych. Zapewnia to dostęp do najnowszych informacji i badań. 
Czytelnicy mogą korzystać z komputerów, bezprzewodowego Internetu i wielu udogodnień umożliwiających korzystanie z zasobów biblioteki. Zaawansowany technologicznie budynek jest wyposażony w najnowszą sztuczną inteligencję, inteligentne roboty i biblioteczne technologie, choćby elektroniczny system podawania książek i kabiny samoobsługowe. Systemy zarządzania bibliotecznego w kilka minut potrafią dostarczyć zamówiony egzemplarz książki za najdalszych zakątków budynku. Jest tu specjalna strefa dla dzieci, w której gospodarzem jest przesympatyczny robot Pepper. Organizowane są ciekawe wydarzenia kulturalne, wystawy, warsztaty, wykłady i spotkania autorskie.

Biblioteka Mohammeda bin Rashida stale rozbudowuje swoje zbiory, również te najcenniejsze. Poza książkami drukowanymi i cyfrowymi, zgromadzono tu 500 rzadkich przedmiotów kolekcjonerskich poświadczających, jak bardzo szanuje się tu historię. Na siódmym piętrze umiejscowiono wystawę Skarby Biblioteki, pełną tzw. białych kruków. Tylko tu zobaczyć można fragmenty najstarszych zachowanych ksiąg arabskich, unikatowe kopie Koranu i dokumentów pochodzących nawet z XIII wieku. Jest kolekcja rzadkich i starych książek, atlasów, rękopisów, cennych pierwszych druków. Zbiory zawierają m.in. pierwsze wydanie "Atlasu Maior Blaeu", wydany w jedenastu tomach w 1662 r. atlas, zawierający ok. 600 map. "Atlas Maior" był największą i najdroższą książką opublikowaną w XVII wieku, a obecnie uznany jest za najbogatszy i najpiękniejszy, atlas, jaki kiedykolwiek powstał na świecie. Wyjątkowo cennych pozycji jest tu bardzo wiele. Jedną z nich jest też "Description de l'Égypte", czyli "Opisanie Egiptu". Monumentalne dzieło to naukowy raport wszystkich aspektów starożytnego i nowożytnego Egiptu, powstały po wyprawie Napoleona Bonapartego do Egiptu w latach 1798–1801. W militarnej ekspedycji Napoleona uczestniczyło 167 naukowców, którzy stworzyli bogato ilustrowaną publikację, będącą zaczątkiem egiptologii – nowej dyscypliny naukowej.

Warto wiedzieć:

Wstęp do biblioteki jest bezpłatny dla mieszkańców, jak i turystów. Przed wizytą konieczne jest jednak zarezerwowanie drogą internetową bezpłatnej wejściówki.

 TdL

0 comments: