Abu Zabi,

Dziesięć mitów o Dubaju. Co musisz wiedzieć, zanim pojedziesz

8.8.14 Anonimowy 1 Comments

Dubaj jest miastem, które dla wielu Polaków wciąż pozostaje nieodkryte. Jednak jego egzotyka, odmienna kultura i zawrotne tempo rozwoju sprawiają, że wzbudza ono wśród nas zaciekawienie, będące źródłem krążących o nim mitów. Jakich?
1. Lampka szampana w Dubaju zakazana


Okazji do świętowania w Dubaju zdecydowanie nie brakuje. Jest to coraz popularniejsze miejsce biznesowych spotkań, jak i cel romantycznych wyjazdów z drugą połówką. Dubaj nocą tętni życiem – w większości barów, klubów i hoteli alkohol jest dostępny i bez obaw można wznieść niejeden toast.

Czytaj również
Zwiedzanie Dubaju za grosze. Wodna taksówka od 1 zł i wejście do muzeum za 3 zł 
Narty w Dubaju. Jak wygląda Ski Dubai2. Dubaj stwarza zagrożenie dla kobiet


Mit ten najlepiej weryfikują statystyki. Zjednoczone Emiraty Arabskie zajęły 1. miejsce pod względem społecznego szacunku do kobiet w światowym rankingu Social Progress Index, w którym zostały sklasyfikowane 132 kraje. Kobiety w Dubaju są nawet w pewnym stopniu uprzywilejowane, często mają pierwszeństwo w kolejkach w sklepach czy urzędach.

3. W Dubaju kobietę można rozpoznać jedynie po kolorze oczu


Kwestia zakrywania ciała w Dubaju jest podyktowana wyłącznie religią. Wyznawczynie islamu noszą tradycyjne abaje, jednak strój spotykanych na ulicach Dubaju Europejek nie różni się od tego, który widywany jest w Londynie czy Paryżu. Bikini na plaży, letnia sukienka zakładana przed wyjściem na zakupy czy wygodne, idealne podczas zwiedzania miasta, szorty są jak najbardziej akceptowane. Odwiedzający Dubaj powinni starać się respektować lokalne tradycje i nie zakładać zbyt wyzywających strojów.

4. Temperatura w Dubaju odbiera komfort życiaRzeczywiście, decydując się na wycieczkę do Dubaju w okresie od czerwca do września trzeba liczyć się z wysokimi temperaturami, jednak większość sklepów, środków transportu, restauracji, muzeów i innych atrakcji jest klimatyzowana. Można zatem znaleźć sposób na przyjemne spędzenie czasu. Wiele hotelowych basenów jest schładzanych, co czyni je idealnym schronieniem przed letnim słońcem. Ponadto będąc latem w Dubaju można na przykład pozjeżdżać na… nartach w słynnym Ski Dubai, największym na świecie zadaszonym zimowym resorcie. Zima w Dubaju wygląda zdecydowanie inaczej niż w Polsce – średnie temperatury oscylują wokół 25 stopni.

5. Zanim udasz się do Dubaju, najpierw zarób pierwszy milion


Choć bogactwo w Dubaju widać na każdym kroku, to samo jego podziwianie nie musi pochłonąć życiowego dorobku. Ceny w Dubaju potrafią nawet pozytywnie zaskoczyć – przejazd taksówką jest około dwukrotnie tańszy niż w Polsce, a bilet wstępu do Muzeum Dubajskiego kosztuje ok. 2,5 zł.

6. Dubaj nie ma wyrazu


Dubaj niewątpliwie kojarzy się z wielokulturowością, co jest również jego zaletą. Wystarczy jednak zrobić krok poza nowoczesne dzielnice miasta, aby szybko przekonać się, na jakich fundamentach stoją dzisiejsze tamtejsze drapacze chmur. Spacerując ulicami Al Bastakija, historycznej dzielnicy Dubaju, podziwiać można tradycyjne dubajskie zabudowania. Chwili odpoczynku zaznać tam można w arabskiej kawiarni czy w sklepie z artystycznym rzemiosłem. Warto również odwiedzić gwarny, tętniący życiem targ w dzielnicy Deira.

7. Dubaj jest stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich


Choć Dubaj niewątpliwie aspiruje do miana jednej ze światowych stolic mody, handlu i rozrywki, to jednak zdecydowanie nie jest stolicą ZEA. Dubaj to jeden z siedmiu emiratów tworzących państwo – ZEA, którego stolicą jest Abu Zabi, oddalone zaledwie dwie godziny drogi od centrum Dubaju.

8. Plażowanie i zakupy - to jedyne, co można robić w Dubaju


Czyste plaże i największe na świecie centrum handlowe – Dubai Mall – zdecydowanie zachęcają do korzystania ze swoich uroków, jednak Dubaj ma oprócz tego jeszcze wiele do zaoferowania. Rodzinne safari, pokaz fontann usytuowanych na sztucznym jeziorze o powierzchni 12 hektarów, przejażdżka „Abrą”, wodną taksówką, po urokliwej zatoce The Creek czy podziwianie panoramy miasta z najwyższego wieżowca świata, Burdż Khalifa, to tylko niektóre z tamtejszych atrakcji.

9. Zorganizowanie wyjazdu do Dubaju jest skomplikowane


W marcu br. Zjednoczone Emiraty Arabskie zniosły obowiązek wizowy dla obywateli Polski, a więc jedyną „formalnością”, której należy dokonać przed wyjazdem, jest zakup biletów lotniczych i rezerwacja zakwaterowania w Dubaju.

10. W Dubaju „trzeba mieć oczy dookoła głowy”, bo przestępcy czyhają na każdym kroku


Będąc w Dubaju rzeczywiście warto „mieć oczy dookoła głowy”, bo liczba imponujących budynków sprawia, że trudno się na nie napatrzeć. Zwiedzając miasto nie trzeba się jednak martwić o swoje bezpieczeństwo, gdyż w ZEA wskaźnik przestępczości z użyciem przemocy jest najniższy na świecie*.

1 komentarz:

  1. Patrzcie na to - https://alembik.eu/90-koncentraty-piwne Jakie polecacie brewkity? Które robią dużą różnicę, a na jakie nie warto zwracać uwagi? Podpowiedzi?

    OdpowiedzUsuń