Festiwal w El-Jem w Tunezji

8.8.14 Anonimowy 0 Comments

Tradycyjnie już w sierpniu w amfiteatrze El-Jem odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Symfonicznej w Tunezji. Starożytny amfiteatr o krwawej przeszłości dziś gości w swoich murach orkiestry i artystów, których występy są prawdziwą gratką dla melomanów.

W zeszłym roku wielkim wydarzeniem wieńczącym festiwal był koncert Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej Sinfonia Varsovia pod batutą Anglika Christophera Warrena Greena, którzy wykonali dzieła Mozarta i Chopina w towarzystwie śpiewaków operowych z Chin, Holandii, Francji, Belgii oraz pianisty z Libanu.

W 2014 roku, w trakcie 29 edycji festiwalu organizatorzy przewidzieli atrakcje zarówno dla wiernych fanów festiwalu jak i młodych wielbicieli muzyki symfonicznej. Wystąpią zespoły z całego świata. Do El-Jem zawitają ponownie muzycy Opery Wiedeńskiej, wiernego przyjaciela festiwalu, a także orkiestra symfoniczna China National Opera House z Chin, oraz orkiestry muzyków z Niemiec, Tunezji, Rosji. Dla wyjątkowej publiczności w tym roku po raz pierwszy wystąpi The Russian Ice Stars ze swoim magicznym widowiskiem na lodzie. Na koniec wystąpią Jalloul Ayed i Yosra Zekri ze swoim „Tunezyjskim Snem”.

Oddalony zaledwie o godzinę drogi samochodem z Monastiru czy Mahdii, górujący nad miastem amfiteatr był trzecim pod względem wielkości w imperium rzymskim. W czasach swojej antycznej świetności mógł pomieścić nawet 30 000 widzów. To najbardziej spektakularna rzymska budowla w Afryce północnej, która zachowała się w bardzo dobrym stanie do dzisiaj. Amfiteatr pełnił przede wszystkim rolę miejsca walk gladiatorów oraz zwierząt. Oprócz ogromnej areny, korytarzy i widowni, udostępnione do zwiedzania jest wielkie podziemie budowli, skąd wychodzili oni do walki. Od 1979 roku zabytek jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. To monumentalne otoczenie idealnie pasuje do wspaniałej muzyki.

Program sierpniowych koncertów:

6 sierpnia: IX Symfonia Beethovena „Symfonia radości” Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna (Niemcy)
9 sierpnia: Orkiestra Symfoniczna China National Opera House (Chiny)
10 sierpnia: Cheb Mami (Algieria)
16 sierpnia: Tunezyjska Orkiestra Symfoniczna
23 sierpnia: Akademicka Orkiestra Symfoniczna przy Moskiewskim Konserwatorium im. Tchaikovsky’ego
26 i 27 sierpnia: Widowisko na lodzie The Russian Ice Stars z Rosji
30 sierpnia: Tunisian Dream Tunezyjski Sen, Jalloul Ayed oraz Yosra Zekri

Ceny biletów od 15 do 35 dinarów tunezyjskich, czyli ok. 30-70 zł.
Gości na koncerty dowoził będzie także specjalny pociąg lub autokar z Tunisu.

Bilety można kupić na miejscu lub na stronie www festiwalu:  www.festivaleljem.net

0 comments: