bazylika Zwiastowania Najświętszej Marii Panny,

Czerwińsk nad Wisłą. Czym kusi perła Mazowsza?

31.7.23 mm 0 Comments

Czerwińsk nad Wisłą, urocza i malownicza miejscowość w województwie mazowieckim, kusi bogatą historią. Na plan pierwszy wysuwa się tu klasztor i kościół romański z XII w., będący jednym z najstarszych w Polsce. To ciekawe miejsce do odwiedzenia dla osób interesujących się historią Polski oraz dla tych, którzy szukają spokoju i kontemplacji w urokliwym otoczeniu.

Wśród zabytków na uwagę zasługuje bryła architektoniczna kościoła, jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej w Polsce fot. travelerdeluxe

Tysiącletnia historia Czerwińska pełna jest momentów dobrych, zakrętów historii i niezwykłych wydarzeń. Gościł tu Kazimierz Wielki. Właśnie tu Władysław Jagiełło w lipcu 1410 r., tuż przed bitwą pod Grunwaldem, modlił się o powodzenie podczas wojny. Bywał tu Kazimierz Jagiellończyk, a sam kościół po przeniesieniu stolicy do Warszawy, stał się ulubioną świątynią Wazów. W kościele modlili się m.in. Władysław IV i król Jan Kazimierz.
 
Momentem przełomowym dla miasta było sprowadzenie tu Kanoników Regularnych ok. 1124 r. i budowa potężnej romańskiej świątyni. Dzisiaj bazylika Zwiastowania Najświętszej Marii Panny nazywana też Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, jest najważniejszym tutejszym zabytkiem, zwracającym uwagę całej Polski. Obecnie klasztor w Czerwińsku nad Wisłą jest atrakcją turystyczną, a także ważnym ośrodkiem duchowym dla wielu pielgrzymów. Miejscowość jest położona w pobliżu Warszawy, będąc bardzo ciekawym miejscem podczas zwiedzania Mazowsza. 
 

Klasztor i kościół w Czerwińsku nad Wisłą

W kościele cenne i ciekawe są także malowidła ścienne romańskie, gotyckie i renesansowe oraz ołtarz główny z ok. 1630 r. fot. travelerdeluxe

W 1967 r. kościół został wyniesiony do godności bazyliki mniejszej, a 6 września 1970 r. odbyła się koronacja słynącego łaskami obrazu Matki Bożej fot. travelerdeluxe

Bazylika wybudowana wraz z klasztorem, w ciągu wieków wielokrotnie była niszczona i odbudowywana, a losy budowli wiązały się z ważnymi wydarzeniami historycznymi w kraju. Klasztor kanoników regularnych, który istniał w Czerwińsku do 1819 r., po czym kościół przejęły norbertanki, a w końcu w 1923 r. salezjanie. 
 
Mury klasztoru mieszczą dwa muzea. Pierwsze to Muzeum Misyjne, w którym prezentowane są pamiątki przywiezione przez misjonarzy salezjańskich z całego świata. Drugie muzeum poświęcone jest wspomnieniom życia kardynała Augusta Hlonda, salezjanina i prymasa Polski w latach 1926-1948. 
 
Kościół jest jednym z największych i najcenniejszych kościołów romańskich w Polsce i również w jego wnętrzu zachowały się elementy stworzone w tym stylu.Wnętrze jego kryje największy portal romański w Polsce, wykonany - jak się przypuszcza - w Modenie w XII w. Kolejnym cennym zabytkiem są XIII-wieczne freski na ścianach kościoła, przedstawiające sceny biblijne.
 
fot. travelerdeluxe

Gdzie leży Czerwińsk nad Wisłą

 
Miasto usytuowane jest na prawym brzegu Wisły w okolicy Wyszogrodu, ok. godziny jazdy od Warszawy, przy drodze krajowej nr 62 na zachód od Nowego Dworu Mazowieckiego. 
 
TdL

0 comments: