Chinkali,

Chinkali - co to jest?

31.7.23 mm 1 Comments

Popularność kuchni gruzińskiej w Polsce nie słabnie. Pytanie, co w kuchni gruzińskiej warto zjeść, pojawia się więc bardzo często. Wśród odpowiedzi prym wiodą, poza gruzińskimi gołąbkami z liści winogron z sosem jogurtowym (tolma) i zapiekanym plackiem z serem (chaczapuri), gruzińskie pierogi. Pełne smaku chinkali, to danie mistrzów.

Chinkali są królem gruzińskiej kuchni. Mięsne pierogi znajdują się w każdej karcie dań w Gruzji fot. travelerdeluxe
 

Kuchnia gruzińska charakteryzuje się unikalnymi smakami, bogatymi aromatami i różnorodnością potraw. Gruzini mają długą tradycję kulinarnej sztuki, która łączy się z ich historią, kulturą i geografią. Potrawy są tu proste, choć sycące.  
Gruzini wykorzystują świeże i lokalne składniki, przywiązują dużą wagę do ich jakości składników. Często używają się świeżych warzyw, owoców, ziół i przypraw, które są dostępne w regionie. Prym wiodą dania z bakłażanów i pomidorów, ziemniaków, fasoli, orzechów, mąki, serów i mięsa.
 

Chinkali, co to takiego?

 
Charakterystyczną cechą chinkali jest to, że farsz jest gotowany wewnątrz pierożków, a nie wcześniej. Gruzini wierzą, że gotowanie mięsa wewnątrz pierożków sprawia, że jest bardziej soczyste i aromatyczne. Przygotowanie chinkali wymaga pewnej wprawy, ponieważ trzeba umiejętnie sklejać i formować pierożki, aby farsz nie wypłynął podczas gotowania.
Chinkali są tradycyjnie wypełnione mięsem, najczęściej baraniną, ale można również znaleźć wersje z wołowiną, wieprzowiną lub mieszanką różnych mięs. Do mięsa dodaje się zazwyczaj posiekane cebule, przyprawy, takie jak sól, pieprz i kolendra, oraz czasem wywar mięsny lub bulion, aby wzbogacić smak farszu.
 

Jak jeść chinkali?

 
Czy jedzenie chinkali jest proste? I tak, i nie. Podczas jedzenia chinkali, trzeba zachować pewien szacunek dla tradycji. Gruzini zazwyczaj jedzą chinkali w specyficzny sposób: trzymają pierożek za końce i delikatnie podgryzają górną część, a następnie piją wywar z wnętrza. Nie należy jeść dolnej części pierożka, która była w kontakcie z rękami, ponieważ służy ona jedynie do utrzymania chinkali w odpowiedniej formie podczas gotowania.
 

Co warto wiedzieć o chinkali?

 
Chinkali są popularne zarówno w Gruzji, jak i poza granicami kraju, gdzie stanowią smaczną i wyjątkową przekąskę lub danie główne. Są ważnym elementem kultury gruzińskiej, a jedzenie ich jest często okazją do spotkań towarzyskich i rodzinnych.

TdL


1 komentarz:

  1. Smaki Gruzji są bardzo charakterystyczne. Warto spróbować gruzińskiego wina czerwonego. Klasyka tamtego regionu. Kuchnia ta jest dość podobna do kuchni bułgarskiej. Polecamy odwiedzając Słoneczny Brzeg również spróbować tamtejszych smaków.

    OdpowiedzUsuń