Bieszczady,

Turystyczne rekordy Polski

30.7.23 mm 1 Comments

Polskie naj - najwyższe, najniższe, najstarsze… Nasz kraj pełen jest niezwykłych i oryginalnych miejsc, które biją najbardziej zaskakujące rekordy. Oto najbardziej osobliwe z nich.

 

Najwyższa góra w Polsce

Najwyższą górą w Polsce są Rysy znajdujące się w Tatrach. To popularny cel turystyczny dla wspinaczek i pieszych wycieczek, przyciągający zarówno turystów z Polski i z zagranicy, ze względu na swoje malownicze położenie i piękne widoki.

Rysy są pasmem górskim na granicy Polski i Słowacji. Szczyt Rysów ma trzy wierzchołki: południowy wierzchołek (2 503 m n.p.m.) znajduje się po stronie Słowacji, a dwa inne wierzchołki, pośredni (2 499 m n.p.m.) i północny (2 473 m n.p.m.), znajdują się po stronie polskiej. Jeśli jednak chcemy brać pod uwagę najwyższą całkowicie polską górę (znajdującą się w całości na terenie Polski), będzie to Kozi Wierch, położony w Tatrach Wysokich, o wysokości 2291 m n.p.m.

Najzimniejsze miejsce w Polsce

Najzimniejszym miejscem w Polsce jest zazwyczaj wschodnia część kraju, zwłaszcza obszary położone na północ od Biebrzy i wschód od Białowieży. Te obszary, znane jako Polska Wschodnia, są często bardziej podatne na występowanie bardzo niskich temperatur i ekstremalnych warunków zimowych.

Biegunem zimna nazywana jest leżąca na wschodzie kraju Suwalszczyzna. Co roku notuje się tu najniższe temperatury, a średnia roczna temperatura to zaledwie + 6,5  st. C. Podczas największych fal mrozów temperatura z łatwością przekracza w tym regionie minus 30 stopni. Co ciekawe, w Nowej Wsi koło Suwałk stanął termometr o wysokości 265 cm, największy tego typu na całym świecie.

Największa zapora wodna w Polsce

Jezioro Solińskie, znane również jako Zalew Soliński, to sztuczne zbiornik wodny znajdujący się w Polsce, w województwie podkarpackim, w powiecie leskim. Jezioro Solińskie jest jednym z największych jezior w Polsce i powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San w celu utworzenia elektrowni wodnej Solina fot. travelerdeluxe

Największa zapora wodna w Polsce to Zapora Solińska, znana również jako Zapora w Solinie. Znajduje się na rzece San, w Bieszczadach, w południowo-wschodniej Polsce, niedaleko miasta Solina. Spiętrzone przez zaporę wody Sanu, rozlane na 2,2 tys. ha są największym magnesem ściągającym w Bieszczady. Z wysokością 82 m., jest najwyższą tego typu budowlą, jaką zbudowano w Polsce, stanowiąc jedną z najważniejszych budowli hydrotechnicznych w kraju

Budowę zapory wodnej na Sanie w Solinie-Myczkowcach rozpoczęto w 1960 r. Do użytku została przekazana w 1968 r. Głównym celem funkcjonowania zapory jest retencjonowanie wody, tworząc sztuczne jezioro o powierzchni około 22 km², znanego jako Jezioro Solińskie. Jezioro to stanowi ważny zbiornik wodny, wykorzystywany do celów rekreacyjnych, energetycznych i przeciwpowodziowych.
Zaporę i elektrownię wodną można zwiedzać w grupach lub indywidualnie. Trasa wycieczek prowadzi przez hale elektrowni do wnętrza zapory. Dociera sześć metrów pod lustro Zalewu Solińskiego. Wewnątrz zapory jest 2,5 kilometra korytarzy służących do kontroli tego sztucznego zbiornika wodnego.

Najszersza plaża w Polsce

Najszersza plaża w Polsce znajduje się nad Morzem Bałtyckim i jest to szeroka i pełna złotego piasku plaża w miejscowości Świnoujściu - w najszerszym miejscu można spacerować nią nawet przez 130 metrów. Świnoujście to też uzdrowisko z najdłuższą, 12-kilometrową transgraniczną promenadą. Znajduje się na niej m.in. ścieżka rowerowa, która prowadzi do dawnych niemieckich uzdrowisk cesarskich.

Najstarsza pizzeria w Polsce

Najdłużej działającą pizzerię w Polsce znajdziemy w Słupsku przy ul. Wojska Polskiego fot. travelerdeluxe

Od momentu swojego otwarcia pizzeria cieszy się popularnością i stała się ikoną Słupska. Właśnie w Słupsku, w 1974 roku założono pierwszą w Polsce (wciąż otwartą) pizzerię. Znajduje się przy ul. Wojska Polskiego, tuż obok równie sławnego baru mlecznego "Poranek". Tadeusz Szołdra, inicjator powstania tego miejsca pomysł na  na pizzę przywiózł prosto z Włoch. Metodą prób i błędów pracownicy pizzerii wypracowali własną recepturę. Opłacało się. W latach 70. i 80. kolejki do pizzerii ciągnęły się długim ogonkiem. Wydaje się, że popularność tego miejsca nie maleje. Pomimo upływu lat, pizzeria podaje cały czas pizzę w tych samych smakach (z pieczarkami i kiełbasą), a dziennie pieczonych jest tam nawet 500 placków. Również wystrój pozostaje tam niezmieniony od początku istnienia.

Najgłębsze jezioro w Polsce

Najgłębszym jeziorem w Polsce jest jezioro Hańcza, znajdujące się w północno-wschodniej części kraju, w województwie podlaskim, w pobliżu miejscowości Suwałki. Co więcej, Hańcza jest nie tylko najgłębszym jeziorem w Polsce (jego głębokość według najnowszych badań wynosi 106,1 m), ale też na Niżu Środkowoeuropejskim. To malownicze miejsce przyciąga turystów i miłośników przyrody, którzy chętnie odwiedzają okolice, by podziwiać urokliwe widoki i korzystać z atrakcji oferowanych przez to piękne jezioro.

Największa wyspa w Polsce

Zbliżona kształtem do wielkiego trójkąta, jest największą z około 40 polskich wysp. Wyspa Wolin znajduje się na północnym zachodzie Polski, nad Morzem Bałtyckim, i jest częścią Szczecińskiego Parku Krajobrazowego. Oddzielona jest od stałego lądu cieśninami, razem z wyspą Uznam oddziela Zalew Szczeciński od Zatoki Pomorskiej. 

Wyspa Wolin jest popularnym miejscem turystycznym, szczególnie ze względu na swoje piękne plaże, malownicze krajobrazy i atrakcje historyczne, takie jak miasto Wolin z rekonstrukcją starosłowiańskiego grodziska, oraz Woliński Park Narodowy, który jest jednym z największych parków narodowych w Polsce.

Wiedzieć jednak warto, że Uznam jest prawie dwukrotnie większa od wyspy Wolin, jednak tylko jej wschodnia część leży po polskiej stronie granicy, a pozostała po niemieckiej. Stronę polską i niemiecką łączą wspólne linie kolejowe i autobusowe oraz najdłuższa w Europie przygraniczna ścieżka rowerowa, a turyści z obu stron granicy mogą swobodnie spacerować wzdłuż Bałtyku.

Najniżej położony punkt w Polsce

Raczki Elbląskie, choć niewielkie, znane są w całej Polsce. To tu, na Żuławach Wiślanych, znaleźć można jedno z niewielu miejsc w Europie położonych poniżej poziomu morza. W Polsce depresja najniższym punkcie sięga niecałe 1,8 m pod poziomem morza. Być może okaże się, że Raczki Elbląskie staną na drugim miejscu na podium - są zakusy na to, by udowodnić, że jeszcze niżej położony punkt (równo 2 m p.p.m) znajduje się w pobliskim Marzęcinie.

Najdłuższa deska świata

W Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku turyści z bliska mogą zobaczyć najdłuższą deskę nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Oficjalny pomiar deski dowiódł, że ma ona 46 m 53 cm długości, 87 cm szerokości w najszerszym miejscu oraz 8 cm grubości. To wynik na miarę Księgi Rekordów Guinessa, do której wpisano deskę.
Do jej produkcji wyjątkowej deski użyto drewna z daglezji o długości 51,2 metrów, która ważyła aż 8 ton. Kłodę piłowało ponad 300 osób przez 9 dni. 

Ogromna deska została umieszczona na zewnątrz skansenu "Centrum Edukacji i Promocji Regionu" w Szymbarku, znanego z unikatowych i nietypowych atrakcji. Jest to popularne miejsce turystyczne w Polsce, pełne niezwykłych konstrukcji i obiektów.

Największy pomnik w Polsce

Mierzący 52,5 m (razem z pagórkiem, na którym jest umieszczony, dochodzi do ponad 70 metrów.) Pomnik Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie, uznawany jest za najwyższy posąg Chrystusa na świecie. Pomnik od momentu odsłonięcia w 2010 roku stał się ważnym miejscem pielgrzymek i turystycznych odwiedzin. 

W 2011 roku w Limie  na wzgórzu Morro Solar de Chorrillos powstał podobny pomnik, który mierzy 37 metrów (22 m ma sama statua Chrystusa z rozkrzyżowanymi ramionami i 15 m postument). W konkurencji "naj" jest jeszcze  pomnik Jezusa ze środkowej Boliwii. W mieście Cochabamba na 6-metrowym cokole znajduje się statua o wysokości 34,2 m. W tym zestawieniu nie może zabraknąć najsłynniejszego pomnika z Rio de Janeiro w Brazylii. Statua Chrystusa Odkupiciela z góry Corcovado, która jest wzorem dla innych twórców mierzy 30 m, wys., jej cokół 7 m, a rozpiętość ramion 23 m. Pomnik ze Świebodzina był inspirowany tym ostatnim dziełem.

TdL

1 komentarz:

  1. Nasz kraj kryje w sobie wiele niezwykłych miejsc, które cieszą się dużą popularnością wśród turystów - nie tylko "naszych", ale również zagranicznych. Sama uwielbiam podróżować po Polsce i odkrywać jej coraz to nowsze miejsca, w których jeszcze nie miałam nigdy okazji być. Najbardziej uwielbiam piesze wycieczki po górach i nasz polski region mazur.

    OdpowiedzUsuń