Alessandro Specchi,

Schody Hiszpańskie, wielka atrakcja Rzymu. Możesz dostać tu mandat

3.5.23 mm 0 Comments

Schody Hiszpańskie w Rzymie to wyjątkowy zabytek znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od lat jest jednym z najważniejszych punktów, jaki trzeba zobaczyć odwiedzając stolicę Włoch. XVIII-wieczne schody to, obok Fontanny di Trevi, jeden z najsłynniejszych zabytków Wiecznego Miasta. 

Turyści przez lata kochali wypoczywać na Schodach Hiszpańskich w Rzymie. Jednak władze Rzymu zakazały siadania na stopniach Schodów Hiszpańskich, uznając je za zabytek. Kara za złamanie przepisu zakazującego siadania na słynnych schodach wynosi od 250 do 400 euro. Na Schodach Hiszpańskich nie można też jeść i pić fot. travelerdeluxe


Schody Hiszpańskie - skąd ta nazwa

 
Schody Hiszpańskie przy placu Piazza di Spagna w Rzymie to popularna atrakcja turystyczna składająca się z 136 stopni, prowadzących z Piazza di Spagna do kościoła Trinità dei Monti. Zaprojektowali je rzymscy architekci Francesco De Sanctis i Alessandro Specchi. Zostały zbudowane w XVIII wieku w stylu barokowym, i od tego czasu stały się miejscem wielu ważnych wydarzeń kulturalnych i społecznych.
Nazwa schodów rzeczywiście może dziwić. Schody Hiszpańskie zyskały swoja nazwę od ambasady Hiszpanii, która usytuowana jest w pałacu na placu poniżej, a której przedstawiciele często korzystali ze schodów, aby dostać się na zamek św. Anioła i do Watykanu.
 
 

Schody Hiszpańskie - za co grożą kary i dostaniesz mandat


Władze Rzymu zakazały siadania na stopniach Schodów Hiszpańskich w 2018 roku, uznając je za zabytek. Trzy lata wcześniej zabytek przeszedł gruntowną renowację. Kara za złamanie przepisu zakazującego siadania na słynnych schodach wynosi od 250 do 400 euro. Na Schodach Hiszpańskich nie można też jeść i pić, czyli piknikować. Surową ochroną objęte są też rzymskie fontanny.
 
Jak bardzo turyści nie szanują tego cennego miejsca, niech świadczy zadziwiający pomysł, na jaki wpadł turysta z Arabii Saudyjskiej, który zjechał z nich samochodem maserati, co spowodowało złamanie 16. i 29. stopnia. Włoska policja schwytała też parę turystów z USA i ukarała ich grzywnami w wysokości 400 euro za zjazd ze schodów na elektrycznych hulajnogach, czym wyrządzili szkody oszacowane na 25 tysięcy euro. 

Schody Hiszpańskie - atrakcje w pobliżu


Schody Hiszpańskie w Rzymie znajdują się w pobliżu wielu innych ważnych zabytków, w tym Fontanny Barcaccia, która znajduje się u stóp schodów, na Piazza di Spagna. Fontanna Barcaccia upamiętnia gigantyczną powódź w Rzymie w XVI wieku. Kształtem przypomina łódź i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Rzymie. Została zbudowana W XVII wieku przez Gian Lorenzo Berniniego i jego ojca Pietro Berniniego. Na wzgórzu natomiast znajduje się XVI-wieczny kościół Św. Trójcy Trinita dei Monti, zaprojektowany przez Carla Madernę. Malownicze miejsce w pobliżu, przy ulicy Via Margutta, pokochali artyści, choćby Picasso czy Puccini.
 

 Schody Hiszpańskie  - polska ambasada


Schody Hiszpańskie kojarzą się nie tylko z ambasadą Hiszpanii. Przy Piazza di Spagna (pl. Hiszpańskim) 20 od czasów panowania króla Jana III Sobieskiego mieściła się polska ambasada.
 

Schody Hiszpańskie  - filmowe miejsce

 
Schody Hiszpańskie były często wykorzystywane w filmach i produkcjach artystycznych, co przyczyniło się do ich jeszcze większej popularności tego miejsca. Zagrały w kultowej komedii romantycznej "Rzymskie wakacje".
 
TdL

 

0 comments: