Chopin gdzie pochowany,

Warszawa śladami Fryderyka Chopina

23.2.23 mm 0 Comments

Fryderyk Chopin był i czuł się Polakiem, choć ze względu na obcobrzmiące nazwisko, nie dla wszystkich było to oczywiste, i do dziś na świecie sprawia wiele kłopotów. Chopin wszędzie gdzie bywał, pozostawiał po sobie trwały ślad. Warto podążać tymi śladami i odkrywać zakamarki z nim związane. W Warszawie nie brakuje miejsc, w których bywał, uczył się, grał, które kochał i gdzie zostawił cząstkę siebie.

Urna z sercem Fryderyka Chopina znajdujące się w specjalnej wnęce na pierwszym filarze kościoła pw. św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie fot. travelerdeluxe
"Rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel" pisał o nim Cyprian Kamil Norwid. Natomiast Ignacy Jan Paderewski, w setną rocznicę narodzin Fryderyka Chopina, powiedział: "Zabraniano nam Słowackiego, Krasickiego, Mickiewicza. Nie zabroniono nam Chopina. A jednak w Chopinie tkwi wszystko, czego nam wzbraniano: barwne kontusze, pasy złotem lite, posępne czamarki, krakowskie rogatywki, szlacheckich brzęk szabel, naszych kos chłopskich połyski, jęk piersi zranionej, bunt spętanego ducha, krzyże cmentarne, przydrożne wiejskie kościółki, modlitwy serc stroskanych, niewoli ból, wolności żal, tyranów przekleństwo i zwycięstwa radosna pieśń (...).".
 

Fryderyk Chopin w Warszawie

Warszawa była ważna dla Chopina. Spędził tu 20 pierwszych lat swego życia. Tu uczył się muzyki, zdobywał ogładę i dawał pierwsze koncerty. O cudownym, uzdolnionym muzycznie dziecku pisały warszawskie gazety. 
 
Czytaj też
 
Spacerując ulicami miasta trafiamy na miejsca, w których mieszkał lub bywał. Wszystkich nie sposób wymienić. Wycieczka warto rozpocząć od wizyty w Muzeum Chopina, w malowniczo położonym Pałacu Ostrogskich. Następnie przez Trakt Królewski udać się do kościoła św. Krzyża, gdzie znajduje się urna z sercem Chopina, które zgodnie z życzeniem kompozytora zostało przywiezione do Polski przez jego najstarszą siostrę Ludwikę, o czym przypomina tablica z napisem: „17. X. 1945 serce F. Chopina powróciło do Warszawy”. Są tu napisy w dwóch językach o treści: "Here rests the heart of Frederick Chopin" i "Tu spoczywa serce Fryderyka Chopina".

W początkach XIX wieku barokowa świątynia przy ul. Krakowskie Przedmieście 3, był największą świątynią katolicką w Warszawie. Właśnie tu odbyły chrzty sióstr Fryderyka: Izabelli i Emilii. Każdego roku w rocznicę jego śmierci Chopina kościół św. Krzyża rozbrzmiewa dźwiękami Requiem Mozarta. 
 

Ślady Chopina w Warszawie

Kościół usytuowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Krasińskich, w którym mieszkali Chopinowie. Podczas słynnych czwartków gromadzili się tutaj licznie artyści, uczeni i młodzież. Pałac Wincentego Krasińskiego był ostatnim warszawskim mieszkaniem Fryderyka Chopina. Kompozytor opuścił Warszawę 2 listopada 1830 roku.
 
Podążając śladami kompozytowa, nie obędzie się bez wizyty w Łazienkach Królewskich. Każdy powinien zobaczyć najpiękniejszy i najbardziej znany z pomników kompozytora. Monument dłuta Wacława Szymanowskiego odsłonięty w 1926 r. W 1940 r., jako jeden z pierwszych w Warszawie został wysadzony w powietrze przez hitlerowców. Dziś na cokole czytamy: „Posąg Fryderyka Chopina zburzony i zagrabiony przez Niemców w dniu 31 maja 1940 roku odbuduje Naród. 17-X-1946 r.” W 1958 r. pomnik wiernie zrekonstruowano i ustawiono na poprzednim miejscu. Od 1959 r. do dziś przy pomniku odbywają się niedzielne koncerty chopinowskie.
Od 2001 roku imię Fryderyka Chopina nosi warszawskie lotnisko, które od momentu swojego otwarcia w 1934 lotnisko nosiło nazwy: Port Lotniczy Warszawa-Okęcie i Centralny Port Lotniczy Warszawa-Okęcie.
 

Chopin na Powązkach

Śladów związanych z kompozytorem szukać możemy również na Powązkach, najstarszej zabytkowej nekropolii Warszawy. Właśnie tam znajduje się grobowiec rodziców Chopina. Także siostry kompozytora pochowane zostały na Powązkach, podobnie jak dalsi krewni i przyjaciele kompozytora. Sam Fryderyk, jak wynika z przekazów, pragnął spocząć na tym właśnie cmentarzu…

 


 

0 comments: