drezdeńska strucla,

Niemcy: Drezno otwiera jarmark świąteczny

24.11.16 mm 0 Comments

Pośród olśniewającej barokowej zabudowy roznosi się zapach kuszący aromat pieczonych jabłek, grzanego wina i pierników. Na założonym w 1434 Striezelmarkt, najstarszym, jednym z największych i najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech, atmosfera jest bajkowa. Jeśli lubisz święta, pokochasz też Drezno!

fot. dresden-weihnachten.info

Drezdeński Striezelmarkt obchodzi w tym roku swoją 582 rocznicę. Dziś zachwyca jak przed laty. Nie stracił absolutnie nic na uroku. Znaleźć można tu wszystko, co jest potrzebne, aby święta były nie tylko rodzinne, ale i magiczne.

Oczywiście obecna jest też tutejsza strucla, która ściśle związana jest z tradycją Jarmarku Struclowego "Striezelmarkt", na którym sprzedawano wypiekaną z ciasta drożdżowego bułkę zwaną struclą. Od kilkuset lat drezdeńscy piekarze i cukiernicy strzegą tradycji jej wypiekania. Bo choć podstawowe składniki drezdeńskiej strucli nie zmieniły się od wieków, to każda ze 130 piekarni i cukierni w Dreźnie ma swoją własną, strzeżoną pilnie recepturę. Drezdeńską struclę świąteczną wypieka się wyłącznie w Dreźnie i okolicy. Oryginalne strucle można poznać po znaku jakości.

W 2016 roku Drezdeński Jarmark Bożonarodzeniowy trwa od 24 listopada aż do 24 grudnia. Zgodnie z wielowiekowym zwyczajem jest on zlokalizowany w zabytkowej części miasta, w szczególności na dziedzińcu pałacu Zwinger.

W mieście o atmosferę świąt dba jeszcze 10 innych jarmarków tematycznych. Ponadto Drezno przygotowało dla swoich mieszkańców i gości dwa wyjątkowe prezenty: nowe centrum teatralne oraz nowa sala koncertowa Filharmonii Drezdeńskiej. 

0 comments: