historia,

Wilno w dziesiątce najlepszych miast na krótkie wycieczki z plecakiem

24.3.14 Anonimowy 1 Comments

The Huffington Post Travel zamieścił na swych łamach listę najlepszych w 2014 roku kierunków na krótkie wycieczki z plecakiem. W czołowej dziesiątce znalazło się Wilno.
Autorzy docenili historyczne walory miasta z jego starówką wpisaną na listę UNESCO, ale przede wszystkim położyli nacisk na współczesne, tętniące życiem miasto, w którym w sposób łatwy (świetna komunikacja miejska) i niezbyt drogi można świetnie się zabawić w licznych klubach, kafejkach i dyskotekach oferujących rozrywkę na każdą kieszeń.


Żaden turysta, ani tym bardziej szukający rozrywki turysta nie będzie głodny mając do wyboru przyuliczne małe lokaliki oferujące prawie wszystkie rodzaje kuchni od kebabów po potrawy tradycyjnej kuchni litewskiej. Preferujący bardziej tradycyjny sposób odżywiania łatwo znajdą stolik w jednej z licznych w Wilnie restauracji. Pragnienie ugasi wybór świetnych litewskich piw, często warzonych według tradycyjnych metod i mających stężenie od 4,7% do 9% alkoholu, mocniejsze trunki również są znakomite i w bogatej ofercie, a niektóre z nich mają specyficzny smak, doskonalony od wieków przez litewskie gorzelnie, które często dodają lokalne produkty takie jak miód, zioła i owoce. Całości dopełnia zwykła woda kranowa, którą można pić bez obaw, a która na dodatek uznawana jest za jedną z najbardziej czystych w Europie.

Życie nocne Wilna zlokalizowane jest głównie wzdłuż ulic Vilniaus, Islandijos i Vokieciu.

Wybierając się do Wilna trzeba pamiętać, że w mieście, zwłaszcza w cieplejszej porze roku odbywa się wiele imprez pod gołym niebem. Do nich należy m.in. Dzień Muzyki Ulicy odbywający się dorocznie w pierwszą sobotę maja (w tym roku 17 maja), zaś w ostatnią sobotę maja parki i ulice starówki rozbrzmiewają muzyką ludową towarzyszącą festiwalowi folklorystycznemu Skamba Skamba Kankliai. Noc Kultury (Tebunie Naktis) zamienia Wilno w bajkowe miasto, gdzie iluminowane ulice, place i rzeka rozbrzmiewają muzyką wszelkiego rodzaju – od organowej po solowe występy z gitarą na balkonie. W tę dziwną noc wychodzą na ulice poeci recytują swoje wiersze, w parkach organizowane jest kino pod gołym niebem, zaś na placach tańczą ludzie. Otwarte w nocy muzea kuszą specjalnym programem. Szacuje się, że aż około 20% mieszkańców Wilna bierze udział w tym święcie. Jedną z bardziej wesołych nocy jest Noc Świętojańska, zwana też Świętem Rosy. 23 czerwca, kiedy jest najkrótsza noc roku, zabawom nie ma końca. Rozbawieni uczestnicy tańczą, śpiewają, próbują sobie wróżyć, a wreszcie udają się na poszukiwanie bajkowego kwiatu paproci. Kolejnym świętem radośnie wypełniającym wileńskie ulice jest Dzień Państwa przypadający 6 lipca i upamiętniający koronację Mendoga, Święto Pieśni Litwinów Świata (28 czerwca - 6 lipca 2014), międzynarodowy Letni Festiwal św. Krzysztofa przypadający w lipcu i sierpniu (motto festiwalu brzmi: wszystkie gatunki sztuki są dobre za wyjątkiem nudnych) oraz Targi św. Bartłomieja w ostatni weekend sierpnia. Początek września przynosi kolejne imprezy, w tym Dni Stolicy, podczas których w Alei Giedymina króluje sztuka i kuchnie świata. W przedostatni tydzień września odbywa się kolejna impreza ożywiająca ulice miasta – Święto Giedymina, zwane też Bazarem Narodów. W czasie jego trwania Wilno rozbrzmiewa licznymi koncertami, a na ulicach panuje iście karnawałowa atmosfera. Spektakularne pokazy ognia kończą to wesołe święto. Pokazom ogni sztucznych jest poświęcony Międzynarodowy Festiwal Ogni Sztucznych, których pokazy można będzie podziwiać 20 września 2014 po zmroku w Parku Vingis. Tego samego dnia z okazji przesilenia jesiennego można będzie uczestniczyć w imprezach przy moście Mindoga.

Imprezą, na która należy zwrócić szczególną uwagę, jest wspomniane Święto Pieśni Litwinów Świata („Here Is My Home”) odbywające się na przełomie czerwca i lipca. W tym roku świętuje swoje 90-lecie. Koncert otwierający święto odbędzie się na Placu Katedralnym, zaś kolejne – głównie w wileńskich parkach. 4 lipca warto udać się na dziedziniec Pałacu Wielkich Książąt Litewskich i zobaczyć paradę bałtyckich plemion w strojach historycznych.

Litewskie pieśni polifoniczne (sutartines) zostały wpisane na listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO w 2010.

Imprezy sportowe, w których może wziąć udział każdy chętny to m.in. półmaraton Nike I Run odbywający się 25 maja 2014 i maraton rowerowy – 24 sierpnia 2014.

Zainteresowani dokładniejszym poznaniem Wilna mogą wziąć udział w pieszych wycieczkach z przewodnikiem po mieście. Odbywają się one codziennie od 15 maja do 15 września oraz przez dwa tygodnie po Bożym Narodzeniu (od 27 grudnia do 11 stycznia).

1 komentarz:

  1. Wilno to ciekawe miasto i coraz więcej w nim Polaków

    OdpowiedzUsuń