Jakie hotele wybieramy najchętniej

24.3.14 Anonimowy 0 Comments

Kraków wśród dużych miast wyróżnia się najdroższymi noclegami w hotelach 5*, za to najpopularniejsze wśród podróżujących 3* tutaj są najtańsze. W mieście pod Wawelem największy wzrost zainteresowania odnotowały za to obiekty 4*. Takie wnioski płyną z analizy wyborów dokonywanych przez korzystających w lutym z serwisu hotele.pl.


W największych miastach, od początku roku średnie ceny za dobę nie zmieniają się znacząco. Są to zmiany rzędu kilku złotych. W porównaniu ze styczniem nieznacznie podrożała doba w Krakowie i Katowicach, natomiast w Warszawie, Katowicach, Gdańsku i Poznaniu średnie ceny spadły.


Gdzie śpimy?


Umacnia się trend wybierania hoteli ze średniej półki. W lutym, prawie połowa klientów korporacyjnych, bo aż 49%  zdecydowała się na nocleg w hotelach 3*. Obiekty 4* wybrało ponad 20% rezerwujących nocleg w serwisie hotele.pl.


Podobnych wyborów dokonują klienci indywidualni, wśród których co trzeci wybrał właśnie hotel
z trzema gwiazdkami. Co ciekawe, podróżując prywatnie, w lutym częściej niż przed rokiem wybieraliśmy obiekty 2*, które wybrało o 3 % więcej podróżnych.


Kiedy rezerwujemy?


Ciekawe wnioski można wysnuć na podstawie wyprzedzenia z jakim rezerwowane są noclegi. Zdecydowanie najwięcej czasu dajemy sobie na rezerwację hoteli z największą ilością gwiazdek. Podczas podróży służbowych najwcześniej klienci hotele.pl najwięcej czasu dają sobie na rezerwację 5*, bo aż 8,5 dnia. Reszta obiektów bookowana jest z wyprzedzeniem nie większym niż cztery, pięć dni.


Inaczej te dane prezentują się podczas podróży indywidualnych. Tutaj zdecydowanie wolimy mieć zarezerwowany pokój wcześniej. Z największym wyprzedzeniem klienci decydowali się na nocleg w hotelach 3*, bo aż 18,9 dnia, co stanowi wzrost o 10 dni w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wpływ na to mogły mieć ferie zimowe, w tym roku trwające cały luty. 7,5 dnia podczas podróży prywatnej to wyprzedzenie w rezerwacji hoteli 4*, a 9,4 dnia w obiektach 5*.


Ile płacimy?


Średnia cena doby hotelowej w lutym płacona przez klientów korporacyjnych utrzymuje się na poziomie cen styczniowych. I tak, średnia cena za nocleg w najpopularniejszych 3* wyniosła 208 zł,
a w 4* było to 279 zł. Średnia cena w hotelu 5* wzrosła w porównaniu do stycznia o 1,3% do 392 zł.


Podczas prywatnych podróży trzeba było liczyć się z wydatkiem rzędu 115 zł za dobę w hotelu 3*
i 236 zł w obiekcie z czterema gwiazdkami.


Gdzie najdrożej?


Poniższy wykres obrazuje średnie ceny odnotowane w największych miastach  w hotelach różnych kategorii.
Barometr rynkowy przygotowany na podstawie analizy ekspertów hotele.pl to inicjatywa serwisu, która ma na celu prezentację trendów i zależności na polskim rynku hotelowym oraz wyborów klientów korporacyjnych i indywidualnych.


0 comments: