Chata pod Rysami,

Tatry: lawinoodporne schronisko pod Rysami znowu otwarte dla turystów

26.9.13 Anonimowy 0 Comments

Wielokrotnie niszczone przez lawiny, najwyżej położone schronisko górskie pod Rysami, znów otwarto dla turystów. Leżąca na wysokości 2250 m n.p.m. Chata pod Rysami teraz jest bezpieczna.fot. chatapodrysmi.com

Górskie schronisko zostało kilka razy zniszczone przez lawinę. Po trwającej trzy lata gruntownej przebudowie zyskało m.in. odpierające lawiny mur obity tytanowo-cynkową blachą. Budynek zachował swoją charakterystyczną, grafitową fasadę z czerwonymi okiennicami. Jest też odrobina nowoczesności - schronisko jest zasilane energią słoneczną z kolektorów zainstalowanych na dachu.

Schronisko pod Rysami jest nie tylko najwyżej położonym (2250 m), ale też najmłodszym schroniskiem w Tatrach. Zostało zbudowane w 1933 roku.

Na gości czeka 14 łóżek na poddaszu, obszerna jadalnia, w której również można  spać "w warunkach zastępczych", czyli na podłodze i ogrzać się przy wielkim kaflowym piecu.

Schronisko jest otwarte tylko w sezonie letnim (16.6. – 31.10.)fot. chatapodrysmi.com

Chata pod Rysami mieści się na osuwisku pod przełeczą Waga w dolince tej samej nazwy. Dolinka Waga jest częścią Kotła Żabich Stawów Mięguszowieckich w górnej partii Doliny Mięguszowieckiej - jednej z większych dolin walnych położonych po południowej stronie Tatr Wysokich w Słowacji o długości ok. 7,5 km.

 

0 comments: