Chile – kraina kolorów i kontrastów

24.9.13 Anonimowy 1 Comments

Chociaż podróż z Polski do Chile trwa minimum 20 godzin, ponad 4 tysiące Polaków rocznie odwiedza ten wyjątkowy kraj Ameryki Łacińskiej. Jego terytorium rozciąga się aż na 4 300 km od granicy z Peru na północy do Cieśniny Magellana, tworząc wąski pas o szerokości 180 kilometrów między Andami i Pacyfikiem. Pięć zabytków na liście światowego dziedzictwa UNESCO, pustynie, plaże, gigantyczne lodowce, imponujące łańcuchy górskie, parki krajobrazowe, winiarnie i jedno z najczystszych nieb na ziemi – to bogactwo turystyczne Chile.


Pięć stref geograficznych i turystycznych


Rozpostarte na kontynentach Ameryki Południowej, Antarktydy i Oceanii, aż w czterech strefach klimatycznych, Chile dzieli się na pięć zróżnicowanych regionów. Pustynna północ z najsuchszym miejscem globu -  pustynią Atacama i doliny w centralnej części, ze stolicą – Santiago, którą cechuje klimat śródziemnomorski. Dalej ciągnie się południowa strefa jezior, rzek i wulkanów oraz zadziwiające południe chilijskiej Patagonii i terytorium antarktyczne. Wreszcie docieramy na bajkowe wyspy z najsłynniejszymi: Wielkanocną, Robinson Crusoe i Chiloé.


– Każdy z obszarów tworzy nową atrakcję dla turystów, których rocznie przyjeżdża tu z całego świata około 3,5 miliona. Dawniej terytorium zamieszkiwało kilka grup etnicznych: Mapucze, Aymaras, Diaguitas, Ona, Alacalufes i Kawésqar, które miały wpływ na obecną różnorodność kulturową kraju. Miejscowi nie zapominają
o swoich korzeniach, kultywującą rodowe dziedzictwo m.in. przez urozmaiconą kuchnię, korzystającą
z bogactwa upraw i „owoców Pacyfiku – tłumaczy José Manuel Silva Vidaurre, Ambasador Chile w Polsce.


Północ z pustynią AtakamaAtakama – najbardziej sucha pustynia świata – to naprawdę fascynujący i tajemniczy obszar, na którym występują zdumiewające wulkany, rozległe słone pustynie, gejzery, ogromne wydmy, gorące źródła i dziewicze plaże. Niebo z 340 pogodnymi nocami w roku czyni Atakamę światowym obserwatorium astronomicznym. Wyznaczająca północną granicę Chile Arica – za sprawą wysokich temperatur zwana „miastem wiecznej wiosny” – jest jedną ze stolic surfingu w Ameryce Łacińskiej i punktem wejścia na płaskowyż, z jednym z najwyżej położonych jezior na świecie – Chungará.


To właśnie w Arice są najstarsze na świecie mumie z Chinchorro i wysoki na 110 m kamień Morro. W historycznym górniczym regionie Iquique można odwiedzić opuszczone miasteczka z kopalniami saletry Humberstone i Santa Laura, wpisanymi na listę UNESCO. San Pedro – „archeologiczna stolica” Chile to zarazem baza wypadowa do licznych atrakcji, jak: gejzery w El Tatio na wysokości 4 300 m n.p.m., słona pustynia, naturalne siedlisko flamingów Chaxa Lagoon, zapierające dech w piersiach Dolina Księżycowa i Dolina Śmierci czy światowa mekka relaksacji i medytacji w Dolinie Elqui.
Na południu Atakamy znajdują się tereny zachęcające zabytkami, obserwatoriami astronomicznymi i ciepłym klimatem plaż Coquimbo i La Serena oraz niezrównanymi warunkami do windsurfingu i kitesurfingu nad jeziorem Puclaro.


Santiago i majestat Andów


New York Times określił Santiago jako jedną z najlepszych na świecie destynacji dla podróżników, dzięki tętniącej kulturze, rozwijającej się sztuce, nowoczesnej infrastrukturze i rozbudowanej bazie noclegowej. Stolica Chile jest kosmopolitycznym, ruchliwym i nowoczesnym miastem, wiodącym prym w światowych rankingach pod względem poziomu życia. Jednocześnie fascynuje kolorami, unikatową mieszanką tradycyjnej i nowoczesnej architektury oraz wyjątkowym zróżnicowaniem mieszkańców, doskonale widoczną na mapie dzielnic miasta, w tym: Lastarria, Italia oraz artystycznej Bellavista.


Santiago stanowi bramę prowadzącą do kluczowych atrakcji środkowego Chile. Zaledwie godzinę zajmuje dotarcie z centrum stolicy nad Ocean Spokojny, z przepiękną linią brzegową, do wyboru – gwarnymi i spokojnymi miasteczkami nadmorskimi. Tyle samo czasu potrzeba, by dojechać do słynnych na świecie andyjskich kurortów narciarskich: Valle Nevado, La Parva, Portillo, El Colorado i Farellones. Metropolię otacza ponad 50 winnic, przez znane sommelierom doliny, od Casablanki przez Maipo, Cachapoal, Colchagua, Curicó po Maule.


- Każdy, nawet najbardziej wymagający podróżnik znajdzie w Chile coś dla siebie. Warto zobaczyć chociażby miejsca wpisane na listę dziedzictwa UNESCO, jak miasto Valparaiso o wyjątkowej architekturze budynków i domów ciągnących się przez wzgórza, z najważniejszym portem w kraju i muzeum poety Pabla Nerudy, a także sąsiednie Viña del Mar, zwane „miastem-ogrodem”. Na liście UNESCO znajduje się też położone na wysokości 2 000 m historyczne miasteczko górnicze Sewell przy kopalni miedzi El Teniente – dodaje Ambasador, José Manuel Silva Vidaurre.


Jeziora, rzeki i wulkany


Południowe Chile to wyjątkowo malownicza kraina. Podążając wzdłuż rzeki Bío Bío, od jej źródła w Andach Patagońskich, można zaobserwować zmiany klimatu i krajobrazu – od ośnieżonych wulkanów, przez dziesiątki lasów z unikatowymi gatunkami drzew, mniejszymi rzekami i jeziorami, aż do ujścia do Pacyfiku w pobliżu miasta Concepción. To tutaj spotkać można potomków ludu Mapucze, spać w tradycyjnych chatach ruca i wybrać się na wycieczkę łodzią po Budi, jednym ze słonowodnych jezior w Ameryce Południowej.


W lecie są tu świetne warunki do uprawiania sportów wodnych, trekkingu, canopy, raftingu i wspinaczki
w pobliżu wulkanów. Z kolei w zimie to raj dla narciarzy, z głównymi kurortami: Pucón, Volcán Osorno, Antillanca, Huilo Huilo, Las Araucarias, Corralco i Antuco, a także ośrodkami: Termas i Nevados w górach Chillan, które oferują catskiing, skutery śnieżne, winter canopy oraz baseny termalne i najwyższej klasy SPA. Warto zarezerwować czas na tętniące życiem Pucón – gdzie można uprawiać rafting na rzece Trancura, kajakarstwo na jeziorze Villarrica, wspiąć się wulkan (o tej samej nazwie) – a także zwiedzić skolonizowane przez niemieckich imigrantów Puerto Varas (tzw. „miasto róż”), nad malowniczym jeziorem Llanquihue.


Dziewicza Patagonia i ekstremalne południePatagonia należy do niewielu miejsc na świecie nienaruszonych przez człowieka. Ponad 50% z 240 tysięcy kilometrów kw. powierzchni stanowią tu obszary chronione, gdzie żyje wiele gatunków dzikich zwierząt. Wzdłuż 1 200 km Carretera Austral, czyli Południowej Autostrady, jednej z najbardziej malowniczych tras na świecie, można podziwiać zdumiewające krajobrazy Patagonii, w tym majestatyczne Campos de Hielo (Pola Lodowe) i Górę Castillo w kształcie zamku (skąd bierze swoją nazwę), fiordy, rzeki Baker, Palena i Futaleufú oraz ogromne jeziora General Carrera i O'Higgins. Daleko na południu Patagonii jest uznany za rezerwat biosfery UNESCO Park Narodowy Torres del Paine – z jeziorami, wodospadami, monumentalnymi skałami z granitu i lodowcami, w tym słynnym Szarym Lodowcem. Swój cel podróży znajdą tu miłośnicy wspinaczki skalnej, trekkingu, raftingu i wędkarstwa. Na południowym krańcu Chile, nad Cieśniną Magellana, leży Punta Arenas – brama portowa do archipelagu Ziemi Ognistej i Przylądka Horn. Od połowy listopada do połowy marca liczne statki wycieczkowe oferują rejsy na Antarktydę, opływające chilijski półwysep antarktyczny i Szetlandy Południowe.


Wyspa Wielkanocna i Robinson CrusoeDo Chile przynależy około 4 000 wysp, z których większość znajduje się pośród fiordów i kanałów na południu kraju – świetne warunki do nurkowania. Najbardziej odległa wyspa na świecie Rapa Nui, czyli Wyspa Wielkanocna, kojarzy się najbardziej z kamiennymi głowami. 600 posągów zwanych moai zostało wpisanych
na listę światowego dziedzictwa UNESCO i nieustannie przyciąga obieżyświatów swoją tajemniczością. Oddalona o 3 700 km od kontynentu Rapa Nui, stanowi świadectwo ocalałej kultury polinezyjskiej. Na liście UNESCO widnieje także 16 z 80 jezuickich kościołów na archipelagu Chiloé, drewnianych konstrukcji, wzniesionych na przełomie XVIII i XIX wieku na każdej z wysp. Wędrując ścieżkami Parku Narodowego Chiloé, prowadzącymi przez bujny las, dociera się na odległe plaże. Charakterystyczne dla wyspy są także palafitos – kolorowe domy na palach. Spośród zamieszkałych chilijskich wysp jedna zdecydowanie się wyróżnia – nosząca nazwę zaczerpniętą z powieści Daniela Defoe – wyspa Robinson Crusoe, wchodząca w skład Archipelagu Juan Fernández.


Turystyczna mekka


Chile jest najlepszym do życia krajem w Ameryce Łacińskiej, zgodnie z wynikami ogólnoświatowego badania przeprowadzonego przez Newsweek. Podróż przez Chile jest wygodna, dzięki rozbudowanej sieci transportu lądowego i połączeń lotniczych wewnątrz kraju. Na miejscu można korzystać z rozwiniętej bazy hoteli i kwater. Zaawansowane technologie telekomunikacyjne pozwalają na połączenia komórkowe i dostęp do internetu w całym kraju.


- Chilijczycy są znani na całym świecie z uprzejmości i wiarygodności, lubią świętować swoje tradycyjne święta, pokazywać podróżnym rodzimą kulturę, zwyczaje oraz kuchnię – podsumowuje Ambasador Chile w Polsce.[wysija_form id="1"]


[mappress mapid="238"]

1 komentarz:

  1. Piękny kraj, ale raczej nie dla Polaków. Daleko, a podróż sporo kosztuje

    OdpowiedzUsuń