historia,

Najpiękniejsze krakowskie szopki

10.12.12 Anonimowy 0 Comments

Konkurs Szopek Krakowskich obchodzi w tym roku swoje 70. urodziny. Pokonkursową wystawę szopek krakowskich w Pałacu Krzysztofory można oglądać od 10 grudnia do 24 lutego 2013 r.

[caption id="attachment_5497" align="alignnone" width="640"] Foto: Paweł Krawczyk/krakow.pl[/caption]

W czwartek (6 grudnia) mogliśmy podziwiać ich pokaz przy Pomniku Adama Mickiewicza na Rynku Głównym, a już w niedzielę (9 grudnia) poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu.

KATEGORIA SENIORÓW:

Grupa I - szopki duże

 • Nagroda I: szopka nr 120 - Zbigniew Gillert, szopka nr 108 - Leszek Zarzycki

 • Nagroda II: szopka nr 102 - Katarzyna Racka, szopka nr 134 - Paweł Nawała, szopka nr 112 - Władysław Słaboński

 • Nagroda III: szopka nr 103 - Tadeusz Gillert,

 • Wyróżnienie: szopka nr 122 - Anna i Rozalia Malik, szopka nr 135 - pensjonariuszki Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Felicjanek


Grupa II - szopki średnie

 • Nagroda I: szopka nr 116 - Dariusz Czyż, szopka nr 125 - Zbigniew Zyman

 • Nagroda II: szopka nr 138 - Piotr Michalczyk, szopka nr 124 - Stanisław Malik

 • Nagroda III: szopka nr 107 - Jan Freiberg, szopka nr 106 - Rafał Kraczka

 • Wyróżnienie: szopka nr 118 - Lucyna Paczyńska, szopka nr 145 - Marian Więcek


Grupa III - szopki małe

 • Nagroda I: szopka nr 123 - Marian Dłużniewski, szopka nr 101 - Maciej Moszew

 • Nagroda II: szopka nr 113 - Władysław Słaboński, szopka nr 115 - Kazimierz Stopiński

 • Nagroda III: szopka nr 104 - Mirosław Dziwisz, szopka nr 121 - Andrzej Malik, szopka nr 142 - Edward Markowski

 • Wyróżnienie: szopka nr 109 - Andrzej Wróbel


Grupa IV - szopki miniaturowe

 • Nagroda I: szopka nr 143 - Wiesław Barczewski

 • Nagroda II: szopka nr 146 - Jan Kirsz, szopka nr 147 - Jan Kirsz

 • Nagroda III: szopka nr 111 - Filip Fotomajczyk


Nagrodę specjalną ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego otrzymał Leszek Zarzycki za szopkę nr 108.

Nagrodę specjalną imienia Zofii i Romana Reinfussów za całokształt pracy twórczej otrzymał Kazimierz Stopiński.

Nagrodę imienia dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Jerzego Dobrzyckiego za długoletni udział w konkursie i wytrwałość w pielęgnowaniu tradycji szopkarstwa otrzymał Tadeusz Gillert za szopkę nr 103.

KATEGORIA MŁODZIEŻOWA:

Szopka nr 47 - Joanna Korzeniowska, szopka nr 6 - Joanna Musiał, szopka nr 82 - Ada Gdula, Bartosz Klimek, szopka nr 20 - Jakub Zawadziński

KATEGORIA DZIECIĘCA:

 • Grupa III (od 12 do 14 lat), nagrody dla szopek: nr 108 - Anna Kłeczek, nr 87 - Arkadiusz Krawczyk, nr 18 - Stanisław Myjak, nr 83 - Grzegorz Suwara, Paweł Wilk-Juraszek

 • Grupa II (od 9 do 11 lat), nagrody dla szopek: nr 5 - Urszula Dziurdzia, nr 11 - Maciej Smoleń, nr 46 - Oliwia Strzopa, nr 12 - Przemek Sierpiński, nr 79 - dzieci z Domu Kultury "Podgórze"

 • Grupa I (do lat 8), nagrody dla szopek: nr 69 - Emilia Krawczyk, nr 90 - dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 95 w Krakowie

 • Wyróżnienia specjalne dla autorów szopek: nr 7 - dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 140 w Krakowie, nr 22 - dzieci z Domu Dziecka w Skopaniu, nr 74 - dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mętkowie, nr 92 - dzieci z Przedszkola nr 95 w Krakowie

 • Nagrodę specjalną dla najmłodszego uczestnika konkursu, ufundowaną przez Krakowskie Przedsiębiorstwo Wytwórczo-Usługowe Artim Sp. z o.o., otrzymały: Emilia Krawczyk, Kamilka Zelek.


 

Z okazji jubileuszu Muzeum przygotowało także specjalną atrakcję: „szopkowy mapping" – nowoczesną formę szopki wraz z przedstawieniem jasełkowym, który zaprezentowano na placu Szczepańskim. Plac na kilka chwil przeobraził się w szopkę krakowską, a wszyscy zgromadzeni na nim widzowie mogli odnieść wrażenie, że znaleźli się w jej wnętrzu.

Przypomnijmy, że pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich zorganizowało w 1937 r. Miejskie Biuro Propagandy Artystycznej przy Zarządzie Miejskim w Krakowie, z inicjatywy kierownika Biura, Jerzego Dobrzyckiego. Wybuch II wojny światowej przerwał organizację konkursów. Wznowiono je w 1945 r., a od 1946 r. ich przygotowaniem zajmuje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Konkursy miały i mają na celu zachowanie tradycji budowy szopek.

W dotychczasowych konkursach wzięły udział setki twórców, niektórzy po kilka, kilkanaście razy, rekordziści – ponad 50 razy. W wielu rodzinach wytworzyła się przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja, którą kultywuje się do dziś. Szopki budują ludzie różnych profesji, wszystkich jednak cechuje bogata wyobraźnia i ogromna cierpliwość. Gotowi są spędzać setki, a nawet tysiące godzin przy żmudnej pracy klejenia detali i kreowania z nich wspaniałych budowli. Przez lata zmieniała się forma, dekoracje oraz materiały używane do budowy. Powstał nowy rodzaj szopki krakowskiej – przygotowywanej specjalnie na konkurs.

Szopki krakowskie znane są już na całym świecie. Niepowtarzalne i wspaniałe dzieła można oglądać i podziwiać przez prawie trzy miesiące na wystawie pokonkursowej w salach wystaw czasowych Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Nagrodzone, szczególnie te zakupione przez inne muzea, będą prezentowane na wystawach krajowych i zagranicznych przez kolejne lata.

źródło krakow.pl

0 comments: