jet lag,

Jak złagodzić „jet lag” czyli zmęczenie z powodu różnicy czasu?

10.12.12 Anonimowy 0 Comments

Możliwość pokonywania samolotem dużych odległości jest wspaniałym wynalazkiem człowieka. Nigdy wcześniej w dziejach ludzkości ludzie nie przemieszczali się tak szybko, jak w obecnych czasach.


Niestety, nieprzyjemne skutki tego udogodnienia odczuwamy, jako tzw. zespół nagłej zmiany czasowej, z angielskiego zwany jet lag. Skyscanner radzi, jak złagodzić zmęczenie spowodowane różnicą czasu podczas długiego lotu.Dlaczego jesteśmy zmęczeni z powodu różnicy czasu?

Nasze organizmy są zaprogramowane do życia w rytmie 24-godzinnym. Dobę dzielimy na czas aktywności i spoczynku, lecz w czasie długodystansowych podróży przy dużych prędkościach ten 24-godzinny cykl zostaje zaburzony.

Nasze organizmy „wariują”, nieprzyzwyczajone do tak szybkich zmian stref czasowych, co może prowadzić do krańcowego wyczerpania, niestrawności, problemów jelitowych, utraty apetytu, problemów z pamięcią i koncentracją, albo ogólnie złym samopoczuciem.


Czy kierunek lotu ma znaczenie?

Ludzie dużo podróżujący uważają, że podróżowanie na wschód skutkuje większym zmęczeniem. Dzieje się tak, dlatego, że pasażerowie próbują zasnąć, kiedy ich organizmy są rozbudzone, a następnie muszą wstać i czują się, jakby budzili się w środku nocy. Innymi słowy dłuższy dzień znosimy lepiej niż krótszy. Badania wykazały, że potrzebujemy jednego całego dnia na każdą przekroczoną strefę czasową, aby dojść do siebie po podróży.


Zanim wyruszysz

·         Osoby, które trzymają się ustalonych godzin posiłków i snu, bardzie odczuwają zmęczenie spowodowane zmianą stref czasowych, zatem osoby, niestosujące się do harmonogramu dnia są w korzystniejszej sytuacji.

·         Dobrze jest być wypoczętym i rześkim zanim wyruszy się w długą podróż, dlatego należy się dobrze wyspać przed wyjazdem.

·         Spróbuj zmodyfikować swój cykl snu i czuwania, i dostosuj go do warunków panujących tam, gdzie lecisz.

·         Zaplanuj podróż tak, aby przylecieć do miejsca przeznaczenia w ciągu dnia, w ten sposób łatwiej dostosujesz się do nowego rytmu dnia i nocy.

·         Łatwiej przystosować organizm do nowych warunków w miejscu docelowym, jeśli w połowie drogi zaplanujesz przesiadkę, to oznacza, że będziesz miał więcej czasu na adaptację.


W czasie lotu

·         Darmowe drinki na pokładzie są bardzo kuszące, należy jednak ograniczyć ich spożycie, bo w połączeniu z dużą wysokością, na jakiej są spożywane, mogą zwiększyć uczucie zmęczenia, a także spowodować odwodnienie, przydając nam kolejnych kłopotów.

·         Unikaj napojów z kofeiną (kawy, coli itp.), jeśli masz zamiar lądować w nocy, gdyż zakłócą ci sen, zamiast nich pij dużo wody.

·         Postaraj się nie zażywać tabletek nasennych w czasie krótkiego lotu, nie pomogą zwalczyć uczucia zmęczenia, a spowodują, że będziesz odurzony podczas lądowania. Jednak w czasie długiego lotu dobrze jest się przespać i niewielka dawka tabletek nasennych może w tym pomóc.

·         Ustaw zegarek na strefę czasową, jaka obowiązuje w miejscu docelowym, to pomoże w psychicznym przestawieniu się do nowych godzin dnia i nocy.

·         Co jakiś czas przejdź się po pokładzie samolotu zrób parę skłonów, przysiadów, dzięki czemu utrzymasz prawidłowe krążenie krwi, a tym samym lepsze samopoczucie.


Po przylocie

·         Zacznij jeść trzy posiłki dziennie według rozkładu dnia w nowej strefie czasowej.

·         Złap jak najwięcej światła słonecznego, gdyż jest ono najlepszym źródłem energii dla człowieka.

·         Poruszaj się trochę, poćwicz i pobiegaj, porozciągaj mięśnie, aby pobudzić produkcję endorfin, które spowodują, że po długim siedzeniu w samolocie poczujesz się znacznie lepiej.

·         Przeznacz na sen tyle czasu, ile zwykle sypiasz w ciągu doby – pozwól sobie na drzemki w ciągu dnia, jeśli odczuwasz taką potrzebę.fot. pojechanewakacje.pl

0 comments: