Centro de Portugal,

Centro de Portugal - w samym Sercu Portugalii

10.12.12 Anonimowy 0 Comments

Można zapytać, dlaczego warto pojechać do Centro de Portugal? Tym bardziej, że Portugalia ma do zaoferowania zieloną Maderę, pełne przepięknych plaż Algarve i tak popularną Lizbonę. Warto głównie dlatego, ze to idealna lekcja historii Portugalii, okazja do zapoznania się z jej niczym nienaruszoną naturą i wymarzone miejsce dla tych, którzy lubią różnorodność. Wśród wielu miejsc, które koniecznie trzeba tu zobaczyć, są: Coimbra, jedno z najpopularniejszych i najstarszych miast studenckich w Europie, wodne miasto Aveiro, malowniczo położone obok niego Viseu oraz pasmo najwyższych gór w Portugalii Serra de Estrela.


Coimbra – żywe muzeum Portugalii


Wizyta w Coimbrze, stolicy Regionu Centrum, to prawdziwa lekcja historii tego pięknego kraju zarówno dla Portugalczyków, jak i turystów. Z Coimbry i okolic wywodzi się aż sześciu monarchów Portugalii. Miasto to słynie jednak przede wszystkim z jednego z najstarszych uniwersytetów w Europie. Stary Uniwersytet (Velha Universideade), leżący na wzgórzu Velha Alta, został założony w 1290 r. w Lizbonie, a następnie przeniesiony do Coimbry w roku 1308. Prawdziwą perłą miejscowych zabytków jest biblioteka uniwersytecka Biblioteca Joanina, ufundowana na początku XVII wieku przez króla Joao V. Warto ją zobaczyć z dwóch powodów. Po pierwsze całe jej wnętrze, od regałów po drabiny, ozdobiono złotem. Po drugie to jedno z bardziej imponujących księgozbiorów w tej części Europy. Znajduje się tu ponad 300 tysięcy tytułów.

 

Combra to największe miasto akademickie w Portugalii. Co roku ściągają tu rzesze nowych studentów, którzy mają znaczący wpływ na atmosferę tego miasta. Jednym z najlepszych momentów na odwiedzenie Coimbry jest maj, w którym odbywa się Queima das Fitas, uroczystość palenia wstążek. Na początku każdego roku akademickiego studenci poszczególnych wydziałów otrzymują różnokolorowe wstążki będące znakiem rozpoznawczym przynależności do społeczności uniwersyteckiej. Pod koniec roku, podczas Queima das Fitas, wszyscy zbierają się po to, by spalić wstążki symbolizujące długie miesiące ciężkiej pracy i rozpocząć wakacje.

 

Oprócz tradycji uniwersyteckiej Coimbra przyciąga uwagę turystów wspaniałymi, przez wieki wzbogacanymi arcydziełami architektury i sztuki. Chcąc zagłębić się w historię tego miasta, warto wybrać się na starówkę, pełną urokliwych uliczek, starych kamienic i eleganckich sklepów. Wśród wielu ciekawych zabytków  na szczególną uwagę zasługują dwie pozycje: Stara i Nowa Katedra (Sé Nova,Sé Velha). Nowa Katedra, zlokalizowana w pobliżu Uniwersytetu, liczy ponad 400 lat.. Druga została wzniesiona w 1064 roku i uznawana jest za jedno z czołowych osiągnięć architektury romańskiej w Portugalii. Miłym relaksem w czasie zwiedzania miasta będzie spacer po największym w Portugalii Ogrodzie Botanicznym (Jardim Botánico). Ciekawostką jest to, że ogród powstał za sprawą Markiza de Pombal, premiera i pierwszego doradcy króla Portugalii Józefa I w latach 1750-1777, który poprosił
o wprowadzenie na Uniwersytecie zajęć z historii naturalnej. Biorąc pod uwagę dzieje miasta i całe jego bogactwo kulturowe, nie dziwi fakt, że wśród Portugalczyków Coimbra traktowana jest z podobnym sentymentem jak Kraków przez Polaków.

Wodne Aveiro

Po wielu godzinach spędzonych na zwiedzaniu Coimbry, warto udać się do spokojnego Aveiro, miasta leżącego nad rozlewiskiem rzeki Vouga. Czas płynie tu swoim, wolniejszym rytmem. Największą uwagę przyjezdnych przyciągają charakterystyczne domy rybackie, niemal w całości wyłożone niebieskimi azulejos. Aveiro często nazywane jest portugalską Wenecją, głównie za sprawą labiryntu kanałów, które przecinają miasto. Jednym z największych symboli Aveiro są tutejsze łodzie rybackie, zwane moliceiros, które ozdabia się kolorowymi, malowanymi na zakrzywionych dziobach łodzi rysunkami przedstawiającymi sceny z legend. Odwieczną tradycją związaną z tym miejscem jest rywalizacja rybaków o to, czyja łódź jest najpiękniej udekorowana. Do tutejszej historii związanej głównie z rybołówstwem, nawiązuje także lokalna kuchnia, w której popularne są m. in. ovos moles, ciasteczka w kształcie ryb i muszli.

Do Aveiro, szczególnie warto wybrać się w drugiej połowie sierpnia. Wtedy w mieście odbywa się kolorowy festiwal Festa da Ria. Główną atrakcją imprezy są wyścigi płaskich łodzi oraz konkurs na najpiękniej i najciekawiej udekorowaną moliceiro. Wiele atrakcji czeka również na turystów w styczniu na Festa de São Goncalinho, święcie rybaków. Wszyscy Ci, którzy w minionym roku składali śluby w intencji szczęśliwego powrotu z połowów, wchodzą na dach kaplicy by stamtąd zrzucać bochenki chleba w kierunku zgromadzonego wokół budynku tłumu. Każdy, komu uda się złapać chleb, ma zagwarantowaną pomyślność przez cały następny rok. Nie jest to jednak takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Bochenki należy chwytać nie w ręce, a w kosze umocowane na wysokich tyczkach. Drugą możliwością jest łapanie chleba za pomocą odwróconych parasoli. Aveiro ma także coś do zaoferowania  amatorom odpoczynku i wylegiwania się na słońcu. Będąc w tych okolicach warto wybrać się na jedną z tutejszych plaż:  S. Jacinto, Barra, Costa Nova, Torreira, Cortegaça, Esmoriz, Furadouro, Areão, czy Vagueira. Każda z nich otrzymała niebieską flagę, ekologiczne oznaczenie przyznawane corocznie plażom i przystaniom, które spełniły surowe kryteria dotyczące m.in. czystości wody, troski o środowisko naturalne, bezpieczeństwa plażowiczów oraz informowania o stanie plaży i jej ekosystemie.Viseu – tradycja i Jarmark św. Mateusza

W Viseu można nie tylko odpocząć, ale i nacieszyć oczy pięknymi widokami. To malowniczo położone w północnej części Portugalii miasto otoczone jest aż trzema górskimi łańcuchami, w tym najwyższym pasmem w kraju – Serra da Estrela. Niepowtarzalny klimat miasta można poczuć szczególnie na starówce, a to za sprawą przepięknej, średniowiecznej Katedry, której patio wyłożone jest w całości azulejos, brukowanych uliczek wijących się między zabytkowymi kamienicami i bram z herbami wykutymi w granicie. Latem szczególnie popularną formą spędzania wolnego czasu jest przesiadywanie godzinami z przyjaciółmi
w kawiarnianych ogródkach, zwanych tu esplanadas. Najwięcej tego typu miejsc znajduje się wzdłuż głównego deptaku prowadzącego w kierunku Ratusza. W ciepłe wieczory są one pełne ludzi, do późnych godzin nocnych słychać też tu muzykę i gwarne rozmowy.

Do Viseu szczególnie warto wybrać się we wrześniu. To właśnie w tym miesiącu odbywa się Feira de S. Mateus, Jarmark św. Mateusza, patrona miasta. W czasie trwającej miesiąc imprezy można kupić wyroby regionalnej sztuki ludowej, lub wybrać się na którąś z wielu wystaw okolicznościowych. Stałą częścią programu jest wesołe miasteczko, scena na której obywają się koncerty, a także pokazy sztucznych ogni, które, co ciekawe, organizowane są zarówno w nocy jak i w ciągu dnia. Wszyscy, którzy uwielbiają słodycze powinni koniecznie spróbować miejscowych słodkości – farturas, czyli smażonych ciastek w kształcie spirali posypanych cukrem pudrem i cynamonem. Po dniach pełnych wrażeń warto odpocząć
w jednej ze starych, klimatycznych wiosek zlokalizowanych na obrzeżach miasta, takich jak: Piodão, Belmonta, czy Almeida.

Serra de Estrela – w góry marsz!

Każdy, kto chciałby odpocząć od zgiełku miasta i oddać się podziwianiu natury oraz długim spacerom, powinien koniecznie zatrzymać się w Serra de Estrela. To najwyższe
w Portugalii, zlokalizowane w głębi lądu, pasmo górskie, które zachwyca o każdej porze roku. Znajduje się tu kilka oznakowanych szlaków turystycznych, na których przejście trzeba poświęcić od trzech do czterech godzin. Wyprawę w góry warto zacząć od tętniącego życiem, gwarnego miasteczka Covilhã. Warto tu zostać chwilę dłużej ze względu na przepiękny widok na górskie szczyty i rozległą dolinę, który roztacza się z niemal każdego punktu miasta. To właśnie stąd prowadzi najprostsza droga do Penhas da Saúde, kurortu położonego w dolinie lodowcowej wśród najwyższej i najpiękniejszej partii gór Serra de Estrela. W samym sercu gór znajduje się miasteczko Manteigas, z którego warto podążyć w kierunku groźnie brzmiącego Boca do Inferno (Wrota Piekieł), wąskiego, skalistego parowu. Wszyscy miłośnicy pięknych widoków powinni udać się na południe. Znajdą tam bajkową Vale Glaciar do Zêzere, lodowcową dolinę rzeki Zêzere, jedną z najgłębszych w Europie. W Serra de Estrela czeka na nas jeszcze jedna niespodzianka, która szczególnie ucieszy smakoszy. Można skosztować tu słynnych owczych serów Queijo da Serra, które cieszą się w Portugalii nie mniejszą popularnością, niż oscypki wśród Polaków.

fot. Turismo de Portugal

0 comments: