Bazylika Grobu Świętego,

Jerozolima - miasto wszechogarniających emocji

12.12.12 Anonimowy 0 Comments

Czego jeszcze nie powiedziano o najświętszym mieście świata, mieście, które zostało zjednoczone, wiecznym mieście, po raz pierwszy zbudowanym przed tysiącami lat, którego historię można posłyszeć w szeptach wiatru wiejącego wśród murów, gdzie każdy kamień opowiada zdumiewającą historię miasta przyciągającego przez tysiąclecia miliony wiernych pielgrzymów?


Taka jest Jerozolima, stolica Izraela, jedyne miasto na świecie, które posiada 70 imion miłości i tęsknoty, miasto, które na starych mapach pojawia się jako centrum świata, a wciąż adorowane jest jak młoda narzeczona.
Jerozolima to miasto wszechogarniających emocji, miasto, które obiecuje religijne i duchowe przeżycia, wzruszenia i przyjemności, interesujące wycieczki i zabawne przygody. Tutaj, w obliczu fascynujących miejsc o znaczeniu historycznym i archeologicznym, znajdują się zaskakująco współczesne atrakcje turystyczne dla wszystkich miłośników kultury, sztuk pięknych, teatru, muzyki, architektury i rozkoszy gastronomicznych.


W sercu Jerozolimy położone jest Stare Miasto (Old City), otoczone murami i podzielone na cztery kwartały – żydowski, ormiański, chrześcijański i muzułmański. Wewnątrz murów znajdują się ważne miejsca święte, czczone przez trzy główne religie: Ściana Zachodnia (Western Wall), która jest świętością dla Żydów, Bazylika Grobu Świętego (Church of the Holy Sepulcher), oraz Sklepienie Skały (Dome of the Rock) na Wzgórzu Świątynnym (Temple Mount). Plac Western Wall odwiedzany jest przez miliony wiernych. Tutaj, u podstawy olbrzymiej ściany, pozostałości po Świątyni, ofiaruje się modły i wsuwa pomiędzy szczeliny listy, zawierające prośby płynące z głębi serca.

Ścianę Zachodnią otaczają inne ważne miejsca żydowskie - Tunele Ściany Zachodniej (Western Wall Tunnels), unikalny Davidson Center, Dzielnica Żydowska (Jewish Quater) ze wspaniałą cytadelą (Cardo i David’s Cytadel), wznoszącej się dumnie w swoim pięknie. W części południowej Starego Miasta znajduje się Miasto Dawida (City of David), z którego wyrośli starożytni Kananejczycy i izraelicka Jerozolima. To naprawdę fascynujące miejsce z niesamowitymi zabytkami, zapewniające niezapomniane wrażenia.

Jerozolima jest również bardzo ważna dla chrześcijaństwa, ponieważ Jezus Chrystus tu żył i tutaj umarł. W samej dzielnicy chrześcijańskiej znajduje się około 40 budynków o charakterze religijnym (kościoły, klasztory i hostele dla pielgrzymów). Jednym z najistotniejszych i miejsc w tej dzielnicy jest Droga Krzyżowa (Via Dolorosa), ostatnia droga Jezusa, która zgodnie z tradycją chrześcijańską wiodła z budynku sądu na wzgórze Golgota, gdzie został on ukrzyżowany i pochowany. Wielu pielgrzymów przyjeżdża do Jerozolimy, aby przejść całą drogę śladami Jezusa, zaczynając w dzielnicy muzułmańskiej przy Bramie Lwów poprzez 14 stacji krzyżowych, a kończąc w Bazylice Grobu Świętego. Przechowywane są tam niektóre najważniejsze relikwie chrześcijańskie, w tym namaszczony kamień (na którym spoczywało ciało Jezusa przed złożeniem do grobu) oraz grób Jezusa. Bazylika Grobu Świętego to cel pielgrzymek wielu milionów chrześcijan z całego świata.


W południowo-zachodniej części Starego Miasta znajduje się Wzgórze Syjon (Mt. Zion), gdzie w miejscu, w którym zgodnie z wiarą chrześcijańską Maria spędziła swoją ostatnią noc, wybudowano Opactwo Zaśnięcia Matki Boskiej (Dormition Abbey). Opactwo zostało zbudowane około 100 lat temu i w jego piwnicy znajduje się posąg przedstawiający śpiącą Marię. Obok opactwa znajduje się Komnata Ostatniej Wieczerzy, w które Jezus spożywał swój ostatni posiłek.

We wschodniej części Starego Miasta znajduje się Góra Oliwna (Mount of Olives), z kolejnymi ważnymi miejscami dla chrześcijan oraz kilka kościołów: Wniebowstąpienia (The Ascension), Pater Noster, Dominus Flevit, Marii Magdaleny, Gethsemane (Ogrójca), klasztor Łazarza i Abrahama. Według tradycji chrześcijańskiej, grób Marii znajduje się w Kidron Valley, poniżej Góry Oliwnej.
Oprócz świętych miejsc na terenie Starego Miasta, jest tam także kilka uroczych godnych odwiedzenia miejsc, na przykład wspaniały targ, stanowiący jedno wielkie zmysłowe doznanie. Możecie tam kupić ceramikę dekorowaną w stylu ormiańskim, piękne różańce, autentyczną odzież, haftowane poduszki, barwne, wełniane dywany, świece i niezwykłe wyroby szklane oraz niezliczone upominki. Ze szczytów muru Starego Miasta przy promenadzie możecie obserwować Stare i Nowe Miasto. Wycieczki wzdłuż murów stanowią także cudowną wyprawę nocną porą, gdy migoczące światła miasta sprawiają, że nigdy nie zapomnicie tego widoku. Dzielnica ormiańska posiada swój własny unikalny czar i z pewnością godna jest odwiedzenia.Tworzenie sąsiedztw żydowskich nowego miasta rozpoczęto w późnych latach XIX wieku Niektóre z sąsiedztw zachowały swój oryginalny malowniczy urok i wędrówka pomiędzy domami jest prawdziwą przyjemnością. Niektóre z tych sąsiedztw to Even Yisrael, German Colony (Kolonia Niemiecka), Yemin Moshe, Me’a She’arim, Makhane Yisra’el, Nakhla’ot, Nakhalat Shiv’a,Ein Karem, Komemi’ut, Rekhavia, Bukharian Quarter oraz Dzielnica Etiopska. W mieście znajdują się liczne inne interesujące i unikalne miejsca z różnych okresów w jego dziejach, na przykład Armon HaNatsiv oraz Promenada, Ammunition Hill, Muzeum Yad Vashem (Yad Vashem Holocaust Memorial Museum), Mishkenot Sha’ananim, Klasztor Krzyża (Monastery of the Cross), klasztor Eliasza oraz budynek YMCA. Z miejsc nowocześniejszych, należy wymienić Sąd Najwyższy, Muzeum Izraela, Biblijne Zoo, Knesset, górę Herzl, targ Makhane Yehuda, pełen ekscytujących odgłosów, kolorów, smaków i aromatów.
Młodzi duchem


Młodym ludziom, którzy lubią wieczorne rozrywki, spodobają się rejony nocnego życia: German Colony, kompleks sklepowy Ben Yehuda, Nakhalat Shiv’a, Shlomtsiyon HaMalka Street, oraz Russian Compound.Miłośnicy zwiedzania będą zachwyceni po odkryciu, że Jerozolima pokryta jest siecią muzeów pełnych interesujących eksponatów, np. Muzeum Izraela (Israel Museum), Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum), Muzeum Naukowe Bloomfielda (Bloomfield Science Museum), Muzeum Yad Vashem Pamięci Holokaustu (Yad Vashem Holocaust Memorial Museum), Rockefeller Museum, Muzeum Ziemi Bibjijnej (Bible Lands Museum), Muzeum Sztuki Islamskiej (Islamic Art Museum), the Old Yishuv Court Museum, Muzeum Armeńskie (Armenian Museum) oraz Muzeum Sztuki Włosko-Żydowskiej (Museum of Italian Jewish Art).

Dzieci ucieszy Winda czasu (Time Elevator) (interaktywna, trójwymiarowa prezentacja historii Jerozolimy), przestrzenne Zoo Biblijne, Ein Ya’el – oferujący warsztaty w sztuce i rzemiośle biblijnym, tunele Armona HaNatsiv, piękne ogrody botaniczne oraz interaktywne wystawy wymagające praktycznego zaangażowania zwiedzających w Bloomfield Science Museum (Muzeum Nauki Bloomfielda).

Zjedz coś

Jako że Jerozolima jest miastem, które stało się ojczyzną dla ludzi wyznających różne wierzenia, kultywujących różne tradycje z różnych grup etnicznych, kultura kulinarna miasta proponuje kuchnię dla każdego. Równolegle z restauracjami dla smakoszy z cyganerii znajdziecie jadłodajnie, w których potrawy gotują się powoli na starożytnych piecach, stylowe kawiarnie, restauracje etniczne, stoiska fast food oraz bary, które ożywają w godzinach wieczornych. Niezależnie od licznych miejsc, w których można się posilić, Jerozolima oferuje także przeróżne rodzaje kwater turystycznych, od luksusowych hoteli do niedrogich hosteli młodzieżowych.

Jeśli zastanawia was, w jaki sposób Jerozolima stała się takim ośrodkiem religijnym i duchowym i celem pielgrzymek dla milionów turystów z całego świata, odpowiedzi należy szukać przed tysiącami lat. Historia Jerozolimy pełna jest wojen i bitew. Strategiczne położenie przyciągało wiele narodów, które pragnęły zawłaszczyć to miasto, a niektóre z nich władało nim w różnych okresach dziejowych. Miasto poznało zarówno wojnę jak i pokój, miłość i nienawiść, bogactwo i nędzę, zniszczenie i odbudowę, szczęście i ból.
źródło goisrael.pl


[mappress mapid="125"]

0 comments: