archanioł Gabriel,

Nazaret - kolebka chrześcijaństwa

12.12.12 Anonimowy 0 Comments

Nazaret lub Natsrat, jak tę nazwę wymawia się w języku hebrajskim, stanowi kolebkę chrześcijaństwa. Jest miastem, w którym według tradycji archanioł Gabriel powiedział Marii, że pocznie mocą Ducha Świętego i miejscem, gdzie Jezus spędził swe dzieciństwo i swą młodość.


Historia Nazaretu


Nazaret znajduje się w Dolnej Galilei, w samym sercu doliny otoczonej górami, w której mieści się kilka najważniejszych miejsc chrześcijańskiego świata. Jest to miasto religii i wiary, duchowości i świętości, ale jest także miastem o bogatej historii, fascynującej archeologii, miastem współczesnej kultury, pełne zarazem bliskowschodniego uroku.

Nazaret, który rozpoczął swe dzieje jako mała, żydowska wioska około 2000 lat temu, zaledwie kilkaset lat później,(w czasach bizantyjskich) stał się ostoją chrześcijaństwa. W tym okresie nazwa Nazaret rozpowszechniła się daleko i szeroko, a tęsknota, by ujrzeć miejsce, gdzie żyli Dziewica Maryja i Jezus Chrystus, zmieniło to miasto w popularny cel pielgrzymek. Wizyty te doprowadziły do budowy pierwszego kościoła w Nazarecie -Bazylika Zwiastowania w miejscu, gdzie zgodnie z tradycją znajdował się dom Józefa i Marii. Na terenie miasta zbudowano również wiele innych kościołów, które były niszczone i na nowo odbudowywane wraz z przeplatającym się muzułmańskim i chrześcijańskim panowaniem nad regionem. Obecnie Nazaret jest największym arabskim miastem w Izraelu i ma około 30 kościołów i klasztorów, znajdują się w nim także meczety i starożytne synagogi.

Atrakcje Nazaretu


Zwiedzać Nazaret to przeżywać miasto w jego różnych okresach. Każda epoka pozostawiła tu potężny symbol, który stał się interesującym i popularnym miejscem turystycznym w czasach współczesnych.

Większość tych miejsc jest skoncentrowanych na Starym Mieście, zbudowanym w połowie XIX wieku w uroczym bliskowschodnim stylu architektonicznym. Spacer po wąskich uliczkach, pomiędzy malowniczymi domami, jest zadziwiającym doświadczeniem i warto tu przechadzać się powoli, aby móc spokojnie cieszyć się ich pięknem.

Na Starym Mieście jest wiele zabytkowych kościołów, z kościołem Zwiastowania i jego imponującą kolekcja obrazów na czele. Tuż obok, na ruinach rolniczych budynków stoi kościół Świętego Józefa, gdzie według tradycji Józef, mąż Marii, miał swój warsztat ciesielski. Kościół Zwiastowania został zbudowany na miejscu, gdzie stał dom Marii, natomiast greko-prawosławną cerkiew Zwiastowania zbudowano przy studni Marii (studni z której podobno czerpała wodę matka Jezusa).  Jest to konstrukcja z czasów krzyżowców, posiadająca kilka ciekawych fresków. Tuż obok studni Marii stoi greko-prawosławna cerkiew Zwiastowania. Według tradycji jest to miejsce, gdzie znajdowała się synagoga, w której modlił się Jezus.

Wśród wielu kościołów w Nazarecie znajdują się, między innymi, kościół Mensa Christi, kościół maronicki, kościół św Gabriela i kościół salezjański. Na Starym Mieście stoją również ważne budowle z okresu otomańskiego, w tym Saraja, czyli Dom Gubernatorski, wybudowany przez Dahera el Omara, gubernatora Galilei w XVIII wieku, i Biały Meczet, który obecnie służy jako dom modlitwy i centrum edukacji i kultury. W Białym Meczecie mieści się również muzeum z eksponatami, które przedstawiają historię Nazaretu.

Żadne zwiedzanie Starego Miasta Nazaretu nie będzie kompletne bez wizyty na lokalnym rynku, który dzięki wielobarwnym straganom i różnorodności towarów, stał się popularną i znaną atrakcją. Na rynku można nacieszyć się widokiem modnych tkanin, smakiem przypraw i miejscowych potraw oraz uradować wzrok dziełami sztuki i pamiątkami. Wszystkie te dźwięki, widoki, zapachy i smaki są prawdziwie bliskowschodnim doświadczeniem.

Nazaret jest pełen fascynujących i wdzięcznych zakątków które sprawiają, że otwiera ci się serce. Innym miejscem, które warto odwiedzić podczas wędrówki po mieście, jest promenada na grzbiecie Nabi Sain, skąd rozciąga się piękny widok na Galileę. Możesz zwiedzić dawną łaźnię turecką, odkrytą podczas remontowania jednego z miejskich sklepów, rzucić okiem na fantazyjny dwór z wystawą, przedstawiającą bogactwa i obyczaje wyższych klas imperium otomańskiego w XIX wieku, w tym zdumiewające freski. Warto odwiedzić także dom greko- prawosławnego biskupa, gdzie można przejść przez szereg podziemnych korytarzy. Innym ciekawym miejscem jest kompleks zbudowany przez Rosjan jako schronisko dla pielgrzymów.

W Nazarecie, który od wieków chętnie przyjmował pielgrzymów, znajduje się wiele hoteli i chrześcijańskich schronisk. To wszystko aby spełnić oczekiwania turystów, którzy zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia, tłumnie tu przybywają. Nazaret jest wtedy przepiękny. Barwne dekoracje i świąteczne podniecenie dołączają się do atmosfery i dźwięków modlitwy dochodzących z kościołów.

źródło goisrael.pl


0 comments: