EUROPA,

Krótki przewodnik po Rzymie

7.7.11 Anonimowy 0 Comments

Jak dotrzeć do Wiecznego Miasta? W jaki sposób się po nim poruszać? Czy daleko jest do Watykanu? Gdzie kupić bilet na autobus? Czy w niedzielę otwarte są sklepy? Podpowiadamy.

 

Czytaj też
Gdańsk, Sopot, Gdynia na weekend. Co zobaczyć, gdzie zjeść
Chorwacja | Jak podróżować samochodem
Śladami Afrodyty, czyli cypryjski przepis na miłość  

 

Jak dojechać z lotniska do centrum Rzymu?

W okolicach Rzymu znajdują się dwa porty lotnicze: Fiumicino-Leonardo da Vinci (główny) i Ciampino (lądują tam głównie samoloty czarterowe i tzw. tanich linii lotniczych).

Pociągiem

Z lotniska Leonadro da Vinci co pół godziny kursują pociągi Leonardo Express, które dojeżdżają do głównego dworca Rzymu – Termini, który jest doskonale skomunikowany z pozostałymi częściami miasta (dwie linie metra, autobusy, tramwaje, pociągi). Podróż trwa około 30 minut, nie ma przystanków po drodze. Bilet kosztuje 14 EUR/os., dzieci do dwunastego roku życia – bezpłatnie. Drugą z możliwości jest skorzystanie z pociągu lokalnego, który zatrzymuje się na stacjach: Trastevere, Ostiense i Tiburtina. Cena biletu wynosi 8 EUR/os.

Busem

Port lotniczy Ciampino znajduje się 20 km od centrum Rzymu. Do stacji Termini dojeżdżają busy:

- Cotral/Schiaffini. Koszt jednorazowego biletu to 3,90 EUR i 6,90 EUR – w obie strony.

- SITBusShuttle. Cena biletu to 4-6 EUR.

- Terravision. Transfer dostępny dla klientów tzw. tanich linii lotniczych. Bilet w jedną stronę kosztuje 4 EUR.

Bilety można kupić na lotniskach lub bezpośrednio w busac

Taksówką. Władze Rzymu ustanowiły stałą opłatę za kurs taksówki z portów lotniczych do miasta. Dojazd z lotnisk Fiumicino kosztuje 40 EUR, Ciampino – 30 EUR. Cena dotyczy przewozu max. 4 osób i bagażu. Zamówienie transferu: tel. +39 06 0609.

 

Jak dotrzeć z rzymskiego dworca Termini na Plac Św. Piotra w Watykanie?

Autobusem

Wsiądź do autobusu nr 64 na stacji Termini. Wysiądź na przystanku – oznaczonym jako Cavalleggeri/San Pietro (14. z kolei). Potem przejdź 450 metrów do Placu Św. Piotra. Podróżując autobusem uważaj na kieszonkowców, którzy są wyjątkowo aktywni na tej trasie

Metrem

Możesz także skorzystać z metra. Wsiądź na stacji Termini (Linia A) i wysiądź na stacji Ottaviano-San Pietro. Dystans, dzielący Cię od bazyliki Św. Piotra, to około 800 metrów do pokonania pieszo.

Komunikacja miejska w Rzymie

Ceny biletów

BIT= Biglietto integrato a tempo: bilet jednorazowy normalny 75-minutowy (do wykorzystania na autobusy, tramwaje, metro). Cena: 1 EUR

BIG= Biglietto integrato giornaliero: bilet całodniowy. Ważny przez 24h na wszystkie rodzaje transportu (autobusy, tramwaje, metro). Można z niego korzystaćbez limitu. Cena: 4 EUR

BTI=Biglietto turistico integrato: bilet 3-dniowy. Można z niego korzystać bez limitu. Cena: 11 EUR

Wszystkie rodzaje biletów można kupić w automatach biletowych przy stacjach metra oraz w kioskach.

ROMA PASS: bilet 3-dniowy, który uprawnia do nielimitowanego korzystania z autobusów, tramwajów i metra. Dodatkowojest karnetem zniżkowym na bilety do muzeów, na wystawy i inne wydarzenia kulturalne. Do karnetu dołączany jest też przewodnik po głównych atrakcjach turystycznych Rzymu wraz z mapą. Cena: 25 EUR

Posiadacze ROMA PASS mają też prawo do bezpłatnego korzystania z toalet publicznych (standardowy koszt jednorazowej wizyty to 1 EUR).

Uwaga: ROMA PASS nie pokrywa kosztów przejazdu do Rzymu z lotnisk Fiumicino i Ciampino.

 

Jakie są godziny otwarcia sklepów w Rzymie?

Małe sklepy

Od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-14.00 i 15.30-19.30. W niedziele zwykle są zamknięte. Jednak w centrum oraz w pobliżu atrakcji turystycznych większość sklepów pracuje do późnych godzin nocnych.

Supermarkety

W ciągu tygodnia pracy w większości otwarte są przez całą dobę, w soboty - do godziny 20.00, w niedziele – tylko rano.

 

Gdzie wymieniać pieniądze?

Najlepiej zakupić potrzebną kwotę euro w banku przed wyjazdem z Polski.Jeśli potrzebujesz wymienić pieniądze na miejscu w Rzymie,warto udać się do jednego z banków – oferują one korzystniejsze kursy wymiany niż kantory na lotniskach, dworcach i w hotelach.

 

Czy w razie nagłego wypadku pomoc medyczna jest bezpłatna?

Warto zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zapewnia ona bezpłatną pomoc medyczną (także hospitalizację) w razie nagłej potrzeby. W sytuacji omdlenia lub innych kłopotów zdrowotnych podczas pobytu we Włoszech należy wezwaćpogotowie (nr118). Trzeba pamiętać, że jeśli polski turysta ma EKUZ, ale zamiast zadzwonić pod numer alarmowy sam uda się do lekarza poza szpitalem publicznym, będzie musiał ponieść koszty wizyty.


źródło: www.konsument.gov.pl

0 comments: