Bedřich Smetana,

Czechy: Litomyšl zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Operowy

12.6.15 mm 0 Comments

Piękne miasto Litomyšl, położone we wschodnich Czechach, około 80 km od Międzylesia jest miejscem narodzin słynnego kompozytora czeskiego Bedřicha Smetany. Na przełomie czerwca i lipca odbywa się tu międzynarodowy festiwal muzyki klasycznej.  

Bedřich Smetana, autor słynnej opery Sprzedana Narzeczona i wielu innych dzieł,  narodził się w roku 1824 jako  pierwszy syn w licznej rodzinie zamożnego piwowara Františka Smetany. Ojciec kompozytora był wielbicielem muzyki, mały Bedřich od dziecka przejawiał wyjątkowe zdolności muzyczne.  W wieku czterech lat grał na skrzypcach, mając sześć lat występował przed publicznością grając na fortepianie. W wieku dziewięciu lat skomponował pierwszy utwór, który zachował się do dziś.  W tutejszym pałacu  możemy zobaczyć fortepian, na którym Bedřich Smetana grywał na początku swej kariery muzycznej.

W roku 1949 odbyła się pierwsza edycja festiwalu Litomyšl Smetany. Jest to największy festiwal open air muzyki klasycznej w Czechach.  Koncerty organizowane są w salach i na dziedzińcu pięknego, renesansowego pałacu, wpisanego na Listę UNESCO, a także w Domu Smetany i w kościołach. 

Na tegoroczną 57 edycję będzie trwała  od 11 czerwca do 5 lipca.

Więcej informacji: www.czechtourism.com, festival.smetanovalitomysl.cz

0 komentarze: