Jak bezpiecznie płacić kartą na wakacjach

28.6.14 Anonimowy 0 Comments

Według zeszłorocznego badania MasterCard, Europejczycy cenią sobie płatności bezgotówkowe w czasie wakacyjnych wyjazdów. Aż 91% ankietowanych zabiera ze sobą w podróż kartę, a 53% zadeklarowało, że częściej chciałoby płacić nią w czasie urlopu. Karta to wygodny sposób płacenia za towary i usługi. Podstawowe zasady bezpiecznych płatności kartą przedstawia Jarosław Archacki, Dyrektor Handlowy w firmie PaySquare.




fot. PojechaneWakacje.pl

Transakcje bezgotówkowe wybieramy ze względu na wygodę, szybkość, bezpieczeństwo, możliwość dokładnego śledzenia wydatków a także z obawy, że gotówka może zostać skradziona. Dzięki karcie podróż staje się wygodniejsza – znika problem innych walut, konieczności szukania bankomatu, czy ciągłego martwienia się o bezpieczeństwo gotówki zabranej w podróż.


Prowizje i kursy walut


Przed wyjazdem warto sprawdzić ewentualne prowizje oraz różnice między kursem walut w kantorze i naszym banku. Istotny jest tutaj przede wszystkim kierunek wyjazdu i obowiązująca w danym kraju waluta. W niektórych krajach dużo bardziej opłaca się dokonywać płatności kartą, a w innych mniej. Według biur podróży im dalszy i bardziej egzotyczny kierunek wybierzemy, tym bardziej opłacalne będzie płacenie kartą. Zawsze jednak warto porównać koszty, a przy częstych podróżach sprawdzić także możliwości jakie dają konta walutowe.


Przezorny zawsze ubezpieczony


To znane porzekadło sprawdza się w wielu dziedzinach. Na wszelki wypadek, dobrze mieć przy sobie dwie karty – w razie zaginięcia lub kradzieży jednej z nich, zawsze mamy dostęp do pieniędzy z drugiej karty. Trzeba także pamiętać, że nie w każdym miejscu honorowane są wszystkie karty. Mając ze sobą karty różnych organizacji płatniczych i różnego typu z pewnością unikniemy sytuacji, w której uregulowanie rachunku byłoby niemożliwe.


Paragony do portfela


Tak samo jak w przypadku codziennych zakupów, tak i na wakacjach dobrze jest zatrzymywać wszystkie paragony, potwierdzenia transakcji i wypłat z bankomatów. Jeśli okaże się, że jakaś transakcja została np. podwójnie naliczona, posiadanie paragonu znacznie ułatwi wyjaśnianie sprawy i ubieganie się w banku o zwrot bezpodstawnie naliczonych środków. Zanim jednak otrzymamy paragon, jeszcze przed wprowadzeniem numeru PIN, sprawdzajmy kwotę na wyświetlaczu terminala. Ta prosta czynność i kontrolowanie wydatków pozwolą nam nie przekroczyć kwoty, którą zakładaliśmy i uniknąć przykrej niespodzianki po powrocie z urlopu w postaci mocno naruszonego stanu konta.


Dokumenty osobno


Jedną z głównych porad dla podróżujących jest trzymanie gotówki w różnych miejscach. To samo dotyczy kart płatniczych. Mając ze sobą więcej niż jedną kartę, należy trzymać je w osobnych miejscach, a nie w jednym portfelu. To proste rozwiązanie zabezpiecza nas przed utratą dostępu do całości naszych środków finansowych. Szczególnie w czasie wakacji, gdy w zatłoczonych, turystycznych miejscach kręci się wielu kieszonkowców.


Numer do banku to podstawa


W kilku różnych miejscach warto też zapisać numer telefonu do banku. To rzecz, o której często się zapomina, a tylko szybka reakcja pozwoli nam na zabezpieczenie środków na koncie. Numer telefonu do naszego banku znajdziemy na odwrocie karty i najlepiej zapisać go w kilku miejscach – poza telefonem także na karteczkach włożonych do pokrowca na aparat czy kieszonce na dokumenty, aby w razie czego móc szybko z niego skorzystać.


O PaySquare SE


Dzięki PaySquare przedsiębiorcy mogą przyjmować i rozliczać płatności kartami debetowymi i kredytowymi. PaySquare obsługuje rocznie ponad 262 miliony transakcji bezgotówkowych realizowanych przez ponad 120 000 konsumentów w Europie. Firma zajmuje się również dostawą i serwisem terminali do przyjmowania płatności oraz obsługą bankomatów.


PaySquare łączy w sobie międzynarodowe doświadczenie w obsłudze płatności z lokalnym podejściem, dzięki przynależności do grupy Equens SE, jednego z największych dostawców usług systemów płatniczych w Europie. Siedziba główna PaySquare znajduje się w Utrechcie, w Holandii, a jej lokalne biura w Warszawie i Frankfurcie.


0 comments: