Buzet,

Chorwacja: piękna Istria zaklęta w legendach

16.6.12 mm 0 Comments

Zapachy i smaki Istrii połączone z atmosferą i dobrze opowiedzianą historią mityczną to nowy produkt turystyczny, który tego lata zostanie zaoferowany odwiedzającym potrzebującym przeżyć kulturalnych.


W dziewięciu lokalizacjach na Istrii (Medulin, Poreč, Pula, Pazin, Svetvinčenat, Rovinj, Savudrija, Labin i Buzet) zostaną zrealizowane opowieści i legendy związane z regionem, w którym są wykonywane. Lokalizacja archeologiczna Vižula zostanie ożywiona poprzez przedstawienie „Crispo“ duch rzymskich intryg z roku 326 i po miłości i tragedii, odwiedzający będą mogli delektować się jedzeniem przygotowanym według przepisu dawnych Rzymian.

Chodzi o jedyny w swoim rodzaju projekt Istra Inspirit, który zaczyna się w drugiej połowie czerwca, a dla każdej istryjskiej historii przewidziane są trzy przedstawienia, względnie 27 przedstawień w trakcie lata.

Celem przedstawień jest ożywienie określonego okresu historycznego. Odwiedzający będą mogli w popularny i interaktywny sposób obejrzeć cały przegląd historii i dziedzictwa Istrii, od poznania zabytków antycznych, zabytkowych centrów miast i muzeów po udział w rzymskiej uczcie albo barokowym balu.

Mityczne postacie, czarodziejskie napoje wiedźm i występy pradawnego cyrku ożyją poprzez interaktywne warsztaty Historycznego i Morskiego Muzeum Istrii w Puli i Stowarzyszenia Kapelusz Czarodzieja, któ®e będą przeznaczone dla dzieci. Postać powieści Verne hrabia Matias Sandorf będzie uciekał przed spiskowcami z kasztelu w Pazinie. Przedstawienie pokazujące 1867 rok w Pazinie organizuje Wspólnota Turystyczna Środkowej Istrii. Muzeum Regionalne Porecza organizuje przedstawienie, które poprzez działanie rozbójnika Domenica Furlana przedstawia 1699 rok i barokową rozrywkę, a w miejscowości Svetvinčenat odżyje duch zielarki i aptekarki Mare Radolovich, którą w 1632 roku mieszkańcy uznali za czarownicę i spalili na stosie na dziedzińcu kasztelu Marosini Grimani.

Co jedli rybacy batana i chłopi i o czym rozmawiali w rovinjskich karczmach zostanie zaprezentowane w przedstawieniu „Spacio”. W zabytkowym centrum Buzetu odwiedzający będą mogli przeżyć dawną atmosferę Buzetu poprzez muzykę, taniec, jedzenie i picie z dawnych czasów, a w Labinie poznają ciężką codzienność górników i walkę o Republikę Górniczą. Latarnia morska w Savudriji zbudowana została w 1818 roku i jest miejscem przedstawienia intrygującej historii miłosnej między hrabią Metternichem i savudrijską dziewczyną, a słodycz zabronionej miłości doczaruje też oferta gastronomiczna z rzekomymi właściwościami afrodyzjaków.

Na przyszły rok Istra Inspirit planuje rozszerzenie z kolejnymi dziewięcioma nowymi lokalizacjami, a celem jest osiągnięcie stu przedstawień, względnie przedłużenie programu na cały rok. Istra Inspirit ma na celu stanie się nowym powodem przyjazdu gości na największy chorwacki półwysep.


croatia.hr

0 comments: