Miasta

Bursztynowa lokomotywa przejechała przez Gdańsk

24.4.12 Anonimowy 0 Comments

i zdjęciami gdańskiego bursztynowego stadionu PGE Arena, można było dziś zobaczyć podczas przejazdu przez Gdańsk. Lokomotywa jest jedną z dwudziestu, które PKP udekorowało z  okazji Euro 2012.


Dwadzieścia lokomotyw (w tym najnowocześniejsze we flocie pojazdy o nazwie „Husarz”) z okazji nadchodzących Mistrzostw otrzymało specjalne dekoracje. 16 z nich pomalowano we flagi krajów uczestniczących w finałach UEFA Euro 2012, zaś 4 udekorowano kolorami i zdjęciami nowych stadionów w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu.
Lokomotywa reprezentująca stadion w Gdańsku jest używana do prowadzenia składów obsługujących linie zagraniczne, przede wszystkim trasy do Berlina. Akcja odbywa się pod hasłem „Kolej porusza kibiców”.


Kilka ciekawostek związanych z dekoracją pojazdów:


1. Każda z lokomotyw Euro będzie jeździć po torach przez 6 miesięcy – do listopada 2012 roku. Każda z nich pokona w tym czasie około 120 tysięcy kilometrów. Wszystkie lokomotywy razem przejadą więc 2 mln 280 tys. kilometrów. Lokomotywy zobaczy na własne oczy ok. 1,2 miliona Polaków i ok. 0,2 mln obcokrajowców. Razem 1,4 mln osób.


2. Zmiana barw jednej lokomotywy trwa ok. 6 godzin. Pracuje nad tym jednocześnie 8 osób.


3. Powierzchnia lokomotywy EP-09 nagrzewa się do temperatury ok. 60 stopni Celsjusza. Materiał użyty do zmiany wyglądu lokomotyw musiał być wyjątkowo odporny na słońce, deszcz, temperaturę i zabrudzenie. Normalnie zachowuje swoje ochronne właściwości przez 36 miesięcy.


4. Pierwsza na tory wyjechała lokomotywa „Polska” z pociągiem relacji Warszawa - Berlin dokładnie 30 marca o godzinie 17:55. Kolejne wyruszyły lokomotywy w barwach Ukrainy, Rosji, Niemiec i Czech.


Michał Piotrowski
Biuro Prasowe


źródło gdansk.pl


 Lokomotywa reprezentująca stadion w Gdańsku wyruszyła w trasę. Będzie używana do prowadzenia składów obsługujących linie zagraniczne, przede wszystkim trasy do Berlina. Akcja odbywa się pod hasłem „Kolej porusza kibiców”. - 2012-07-21 11:24:40
autor: Jacek Szymański / www.gdansk.pl

 

0 comments: