Dania

Bornholm - słoneczna wyspa

10.4.12 Anonimowy 0 Comments

Ciesz się słońcem – jest go tu więcej niż gdzie indziej w Danii – na klifowym wybrzeżu ze wspaniałym widokiem największych ruin zamku w północnej Europie, Hammershus, lub pojedź rowerem przez Almindingen, trzeci pod względem wielkości obszar leśny w Danii. Bornholm to piaszczyste plaże, klify i lasy. Krajobraz jest piękny i mieszkańcy tej wyspy chętnie ci go pokażą.


 

To wszystko możliwe jest na Bornholmie. Wypożycz rower lub pojedź własnym, by poznać okoliczne pejzaże. Odwiedź jeden z warsztatów rzemiosła artystycznego i wędzarnię, żeby spróbować wędzonego śledzia – a może wybierzesz się też do restauracji Bryghuset w Svaneke? Jeśli lubisz grać w golfa, na Bornholmie masz do dyspozycji cztery osiemnastodołkowe pola, każde o innym charakterze. A dla miłośników żeglowania 19 niewielkich uroczych zatok – wyspa ma tylko 587 kilometrów kwadratowych, a więc do wybrzeża z dobrym wiatrem nigdy nie jest daleko.
Na Bornholmie miło spędzą czas również dzieci. Odwiedź park rozrywki Joboland lub NaturBornholm, gdzie poznasz historię Bornholmu, która rozpoczęła się w okolicach równika 400 milionów lat temu. Swoje dzieci możesz zabrać też do Muzeum Motyli w Nexo oraz do Centrum Kultury Średniowiecznej w Osterlas, gdzie można poczuć atmosferę średniowiecznych czasów w otoczeniu domów, warsztatów, muzyki, armat i strojów z epoki.
Nie bez powodu Bornholm jest nazywany rajem dla rowerzystów. 235 kilometrów ścieżek rowerowych, poprowadzonych z daleka od ulicznego ruchu, zadowoli nawet najbardziej wybrednych amatorów tego sportu. Ścieżki są tak poprowadzone, by łatwo można było zatrzymać się na odpoczynek na campingu, polu namiotowym, w schronisku młodzieżowym, czy hotelu. A do zobaczenia i zwiedzenia jest po drodze sporo atrakcji: wspomniane już Muzeum Historii Naturalnej NaturBornholm z ciekawymi interaktywnymi ekspozycjami, park wodny Joboland, Centrum Średniowiecza, a także wytwórnie szkła artystycznego i wędzarnie śledzi. Warto też zatrzymać się, by spróbować słynnych w całej Danii słodyczy z małej wytwórni w Snogebaek i Svaneke.
Będą na Bornholmie, warto wybrać się na dwie maleńkie wysepki, Christianso i Frederikso, liczące około stu mieszkańców. Nie ma tam jednak żadnych większych zwierząt ani samochodów. Wyspy są ufortyfikowane i pozostają pod zarządem duńskiego Ministerstwa Obrony. Oprócz 20 zatrudnianych przez ministerstwo pracowników na wyspach mieszkają rybacy oraz artyści, których przyciągnęło tu piękno lokalnej przyrody. Na Christianso jest pole kempingowe i niewielki zajazd, z których korzystają turyści często odwiedzający wyspę w sezonie letnim.źródło visitdenmark.pl

0 comments: