Poradnik

Narciarskie abecadło nie tylko dla początkujących

7.12.11 Anonimowy 0 Comments


Instruktor


Pomoże nam nauczyć się jeździć na nartach lub snowboardzie. Pamiętajmy, że nawet w Alpach jest coraz więcej polskich instruktorów.


Kolejki do wyciągów


W krajach alpejskich zjawisko to rzadkie, ale czasem występujące, w Polsce i na Słowacji - stały element krajobrazu. Polacy radzą sobie nieźle. Są mistrzami we wpychaniu się do kolejek.


Lodowce


Najbliższe są w Austrii. Dają gwarancję, że gdy zawiedzie pogoda, zawsze da się na nich pojeździć.


Narty


Nie mogą być przypadkowe. Zaufajmy specjalistom w sklepie, pomogą nam wybrać coś odpowiedniego dla nas. Jeśli przewozimy narty w autokarze, pakujmy je w pokrowce.


Ski-pass


To po prostu karnet na wyciągi. Może mieć różne opcje: małe dzieci jeżdżą zwykle bezpłatnie, starsze i seniorzy mają zniżki. Są też specjalne rodzinne rabaty. Kilkudniowe ski-passy coraz częściej zawierają opcję typu "1 z 6", "2 z 7". Oznacza to, kilku dni ważności karnetu jeden lub dwa dni możemy mieć wolne i np. zwiedzać okolicę.


Bywa, że wykupując pobyt w konkretnym miejscu, ski-pass dostaniemy w pakiecie.


Ubezpieczenie


Jest konieczne. Nie możemy zakładać, że na pewno nic nam się nie stanie. Pomoc medyczna (szczególnie za granicą) lub choćby transport ze stoku jest bardzo kosztowna.


Najważniejsze jest ubezpieczenie KL, czyli od kosztów leczenia. Wówczas będziemy mieli pewność, że za poradę lekarską, pobyt w szpitalu czy nawet operację nie zapłacimy. Dobrze jest też mieć ubezpieczenie NNW - od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli coś się stanie, możemy liczyć na odszkodowanie.


Wypożyczalnia


Nie musimy mieć własnego sprzętu by jeździć na nartach. W niemal każdej miejscowości, która aspiruje do miana narciarskiego kurortu, narty, buty i kijki wypożyczyć możemy w punktach, przy których funkcjonują zazwyczaj także serwisy narciarskie. Trzeba jednak pamiętać, że jakość oferowanego w wypożyczalniach sprzętu jest przeróżna. Dlatego, korzystając z wypożyczalni, należy być wręcz wybrednym. Kryteria wyboru są identyczne, jak przy zakupie nowych nart.

0 komentarze: