Szlaki

Zanim wyruszysz do Parku Narodowego

17.6.11 Anonimowy 0 Comments

w zetknięciu z dzikim lub rannym zwierzęciem? Czy można fotografować otaczająca nas przyrodę? Jakimi pojazdami można poruszać się w parku? Ministerstwo  Środowiska, włączając się w akcję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pn. Przed wakacjami – co warto wiedzieć?, zwraca dziś uwagę na najważniejsze sprawy, o których powinniśmy pamiętać podczas urlopów, odwiedzając Parki Narodowe.


Polskie parki narodowe to jeden z najważniejszych elementów polskiego systemu ochrony przyrody, unikalnego na tle innych państw Europy. To blisko 80-letnia tradycja ochrony przyrody o najwyższej wartości, to jednocześnie tereny w znacznej części udostępnione ludziom, na których można podziwiać naturę, ucząc się jednocześnie wrażliwości na jej piękno.


Obecność turystów w parku narodowym łączy się z zagrożeniem dla tego cennego przyrodniczo obszaru, wynikającym np. z deptania roślin, niszczenia runa leśnego, postępowania procesów erozyjnych, niepokojenia zwierząt spowodowanego m.in. hałasowaniem podczas przebywania w parku.


W celu ograniczenia zagrożeń spowodowanych wpływem turystyki na przyrodę parku, wprowadzono zasady udostępnienia jego obszaru dla odwiedzających.


Wchodząc do parku narodowego pamiętajcie, że jesteście tu z wizytą, jesteście gośćmi parku, którzy powinni dostosować się do zasad ustalanych przez gospodarzy. Poruszając się po wyznaczonych szlakach nie tylko przyczyniacie się do ochrony przyrody, lecz także zwiększacie własne bezpieczeństwo. Oznakowany szlak przeprowadzi Was bezpiecznie przez teren parku zapewniając, że nie zabłądzicie, a do tego pozwoli podziwiać piękno przyrody bez uszczerbku dla niej.


W parku narodowym nie można palić papierosów poza wyznaczonymi miejscami. Co z ogniskiem? Trzeba pamiętać, że palenie ognisk jest dozwolone wyłącznie w miejscach wyznaczonych przez dyrektora parku. Rozpalenie ogniska w przypadkowym miejscu może spowodować groźne następstwa i nieodwracalne straty.


Przemierzając parkowe ostępy zachowujcie się cicho. Być może zostanie to nagrodzone spotkaniem z dzikimi zwierzętami i możliwością ich podziwiania w naturalnym środowisku. Hałas tylko je wypłoszy. Pamiętajcie jednak, żeby nie zbliżać się do napotkanych na szlakach zwierząt, nie „zaczepiać”, nie prowokować, nie karmić (np. niedźwiedzi w Tatrzańskim Parku Narodowym).


Przed wyprawą do parku narodowego spiszcie niezbędne telefony do parku. Mogą przydać się na trasie wędrówki. Jeśli np. okaże się, że znajdziecie na terenie parku narodowego rannego ptaka czy inne ranne zwierzę nie podchodźcie do nich, nie dotykajcie, zadzwońcie do parku narodowego, w którym się znajdujecie, jego pracownicy przyjdą z pomocą zwierzęciu.


W trakcie spaceru możecie znaleźć wiele pięknie kwitnących roślin. Pamiętajcie jednak, że w parku narodowym zrywanie roślin (kwiaty, jagody itp.) i grzybów jest zabronione. Zamiast zrywać – fotografujcie! – w celach amatorskich możemy robić to na szlakach, bez przeszkód. Wędrówka po leśnych bezdrożach czy też górskich szczytach może być męcząca. Pamiętajcie jednak, że w parku narodowym można wypoczywać na różne sposoby. Można nie tylko spacerować, ale także zwiedzać jego teren rowerem, konno, bryczką czy transportem zorganizowanym przez park lub inny podmiot działający w porozumieniu z parkiem (jak np. dojazd do wydm ruchomych w Słowińskim Parku Narodowym) po specjalnie do tego wyznaczonych szlakach. Lubiący bardziej „stabilny” wypoczynek mogą skorzystać z udostępnionych przez park plaż, na których przy odrobinie szczęścia można spotkać fokę, np. w Słowińskim Parku Narodowym. Nie należy jej jednak niepokoić, głaskać, bądź chwytać.


Na plaży w parku zastanowisz się - czy na pewno „…już nie ma dzikich plaż…”?


Skoro już przeszedłeś drogi turysto parkowy szlak czy to leśny, czy górski, czy też szedłeś brzegiem morza pamiętaj, aby zabrać ze sobą to co przyniosłeś - papiery, butelki itp. Śmiecenie w parku to nie tylko złamanie przepisów, zagrożone karą, to po prostu wstyd. Nie wyrzucajmy zatem odpadów, wśród których zdarza się nawet sprzęt RTV i AGD, starajmy się wydłużyć okres jego użytkowania. Najtańsza jest „bylejakość”, najtańszy sposób zagospodarowania odpadów to zapakować worek ze śmieciami do bagażnika samochodu i wywieść do lasu. Podczas wakacji nie bądźmy „byle jacy”, a dobre nawyki wyrobione podczas wakacji, staną się dla nas codziennością. Zawsze będziecie w parku mile widziani, jeśli tylko zapamiętacie i będziecie przestrzegać podstawowe zasady właściwego zachowania się na jego obszarze.Podczas wakacyjnych podróży po Polsce korzystajmy efektywnie z zasobów, jakie mamy wokół siebie. Zafundujmy sobie wakacje, które będą służyły nie tylko nam, ale i środowisku. Chrońmy różnorodność, jaką nam oferują parki narodowe. Za nieprzestrzeganie zakazów obowiązujących w parku narodowym, można zapłacić karę.


Dodatkowe informacje o Parkach Narodowych w Polsce:


http://www.mos.gov.pl/artykul/7_aktualnosci/15321_europejski_dzien_parkow_narodowych.html


Fot. Marta Legieć

0 komentarze: