Boże Narodzenie,

Czechy mają najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Europie

21.11.23 mm 0 Comments

Bogato udekorowane światełkami, choinkami, girlandami i innymi elementami świątecznymi, tworzą magiczną atmosferę. Jarmarki bożonarodzeniowe (adwentowe) w Czechach to tradycyjne wydarzenia, które odbywają się w okresie adwentu, czyli około czterech tygodni przed Bożym Narodzeniem. Jarmarki adwentowe w Pradze, Budziejowicach, Krumlov, w Europie nie mają sobie równych. Jak wyglądają czeskie jarmarki i kiedy się odbywają?

Czeskie Budziejowice. Fot.  Art4Promotion

Jarmarki adwentowe w Czechach przyciągają tłumy ludzi szukających świątecznych prezentów, dekoracji, jedzenia i napojów. Na straganach z rękodziełem można znaleźć unikalne świąteczne ozdoby, prezenty, biżuterię, ręcznie robione zabawki i inne produkty. Oferują tradycyjne potrawy świąteczne - są kiełbaski, pieczone kasztany, gofry, ciastka korzenne, grzane wino, piwo świąteczne i inne przysmaki. Niektóre jarmarki rozpoczynają się już pod koniec listopada i trwają aż do początku stycznia. 
 
 
Czeska Praga i jej jarmark adwentowy uważany jest za największy w Czechach. Hradczany w tym czasie błyszczą. Jarmark odbywa się corocznie na Rynku Staromiejskim, a także w innych miejscach Pragi, między innymi na Placu Wacława, Placu Republiki i Placu U Svatého Jiří, nieopodal Zamku Praskiego. W sobotę 2 grudnia na Rynku Staromiejskim zostały uroczyście zapalone lampki na choince. Na gości czeka ciekawy program i stoiska z ozdobami świątecznymi, szopkami, drewnianymi zabawkami, biżuterią, miodem pitnym i innymi przysmakami. Jarmark potrwa do 6 stycznia.
 

Czeskie Budziejowice

 
Czeskie Budziejowice szykują ciekawy program świąteczny od 18 listopada do końca grudnia. Na zabytkowym rynku, który należy do największych w Europie (jego powierzchnia wynosi dokładnie 1 hektar), na gości czekają stoiska z ozdobami świątecznymi i przysmakami.
 

Czeski Krumlov

 
Czeski Krumlov zaprasza na tradycyjny jarmark świąteczny od 1 grudnia do 1 stycznia. Czeski Krumlov należy do najpiękniejszych miast czeskich. Od 1992 roku jest wpisany na listę UNESCO. Tutejszy kompleks zamkowo-pałacowy jest drugim co do wielkości w Republice Czeskiej, po Zamku Praskim. 
 

Brno

Świąteczna atmosfera wypełni również stolicę Moraw Południowych, Brno. Jarmark bożonarodzeniowy na Placu Wolności i Placu Morawskim rozpoczął się 24 listopada. Na dzieci i dorosłych czeka ciekawy program i mnóstwo przysmaków, między innymi morawskie frgale (okrągłe ciasta z nadzieniem serowym lub owocowym). Impreza potrwa do 23 grudnia.
 

Mikulov

 
Od 9 do 10 grudnia na jarmark świąteczny z tradycyjnymi rzemiosłami i smakołykami zaprasza Mikulov na Morawach Południowych. 
 

Ołomuniec

 
Jarmark świąteczny w Ołomuńcu odbędzie się od 19 listopada do 23 grudnia. W centrum pięknego miasta wpisanego na listę UNESCO na gości czeka ciekawy program kulturalny, między innymi wspólne śpiewanie kolęd, poczta i warsztat Świętego Mikołaja, lodowisko z wypożyczalnią sprzętu, duża drewniana szopka betlejemska, tradycyjne rzemiosła i typowe czeskie i morawskie potrawy związane z Bożym Narodzeniem. W tym roku organizatorzy planują również stworzyć "szlak ponczu", który z pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom tego tradycyjnego napoju. 
 

Zlínie

 
Na jarmarku w Zlínie od 2 do 23 grudnia spróbujemy ponczu, miodu pitnego, grzanego wina i mnóstwa innych przysmaków.
 

Ostrawa

 
Ostrawski Jarmark Świąteczny należy do najważniejszych wydarzeń w mieście, dzięki któremu cały Plac Masaryka ożywa i oczarowuje swoim niepowtarzalnym świątecznym klimatem. Odbędzie się od 25 listopada do 1 stycznia. Program na rynku oferuje wiele ciekawych występów muzycznych znanych czeskich gwiazd, ale również dziecięcych zespołów szkolnych. Nierozłączną częścią wydarzenia są stoiska oferujące grzańce, czyli vánoční punč, grzane wina, czekolady na gorąco i przekąski słone i słodkie oraz ciepłe skarpetki, bombki, zestawy prezentowe, formy do ciastek i wiele innych wyrobów. Oczywiście nie zabraknie również wielkiego diabelskiego młyna, z którego będzie można podziwiać całą świąteczną panoramę Ostrawy.

Pilźno

 
W Pilźnie stoiska świąteczne pojawiły się 23 listopada. Na gości czekają grzańce, staroczeskie trdelniki, pierniczki i inne przysmaki.

Karlowe Wary

Świąteczna atmosfera zapanuje także w najsłynniejszym czeskim uzdrowisku, Karlowych Warach. Przez cały miesiąc od 2 do 26 grudnia centrum miasta zapełnią stoiska z przysmakami i ozdobami świątecznymi. 
 

Liberec

 
Jarmark bożonarodzeniowy w Libercu odbywa się od 24 listopada do 23 grudnia na placu obok ratusza.
Bajkowe jarmarki szykują od końca listopada piękne miasta w regionie Wysoczyzna, między innymi Jihlava, Třebíč czy Světla nad Sázavou. 
 

Hradec Králové

 
Na tradycyjnym jarmarku w Hradcu Králové od 8 do 22 grudnia na gości czeka szeroki asortyment świątecznych wyrobów – ozdób, ceramiki i regionalnych przysmaków.

Tradycyjne zwyczaje świąteczne zaprezentuje pobliski skansen Wesoły Pagórek (czes. Vesely Kopec) od 2 do 10 grudnia i rezerwat architektury ludowej, Betlem Hlinsko.
 

Rožnov pod Radhoštěm

 
Malowniczy skansen wołoski w Rožnovie pod Radhoštěm szykuje 9 i 10 grudnia tradycyjny jarmark świąteczny, na którym zakupimy tradycyjne wyroby rzemieślnicze, zapoznamy się z miejscowymi zwyczajami, a także z ekspozycją skansenu. Rožnov pod Radhoštěm leży w sercu Beskidu Morawskiego, u podnóża góry Radhošť. Muzeum Wołoskie, najstarsze w swoim rodzaju w Europie Środkowej, należy do najatrakcyjniejszych zabytków sztuki ludowej.

Bogaty program kulturalny, zdobienie tradycyjnych pierniczków, pokazy wyrobu i dekorowania ozdób świątecznych i wiele ciekawych wydarzeń szykuje także większość czeskich zamków i pałaców.

0 comments: