EUROPA,

Muzea Watykańskie - najwspanialsze muzeum świata

2.10.23 mm 0 Comments

Być w Rzymie i nie odwiedzić Watykanu? Trudno to sobie wyobrazić. Do najmniejszego państwa świata trafić można na wiele sposobów, choćby spacerując słynną Viale della Conciliazione w stronę Zamku Świętego Anioła. Watykan kryje wiele tajemnic. Muzea Watykańskie, powstałe ze zbiorów dzieł sztuki zgromadzonych przez poszczególnych papieży, uznawane są za najwspanialsze muzeum świata.

Watykan – enklawa w Rzymie - to najmniejsze państwo świata, zajmujące 0,44 km kw powierzchni. Tutejsze Muzea watykańskie należą do najważniejszych na świecie fot. travelerdeluxe
 

Zwiedzanie Bazyliki św. Piotra zająć może dzień lub wiele dni. Kto nie ma czasu, powinien zarezerwować minimum dwie godziny. Wpisanie w plan tajemniczych muzeów Watykanu, zajmuje niemal cały dzień. Muzea Watykańskie znajdują się w pierwszej lidze najwspanialszych muzeów świata, i nie ma w tym odrobiny przesady. To nie tylko najważniejsze z muzeów na świecie, ale jedno z największych.
 

Muzea Watykańskie - co kryją

Muzea Watykańskie skupiają budynki, dziedzińce, komnaty i apartamenty papieży. Kompleks kryje gromadzone przez papieży dzieła sztuki, obejmujące wiele wieków historii. Od czasów Renesansu (tu Michał Anioł i Rafael) nie było wybitnego artysty, który nie pozostawiłby tutaj trwałego śladu swojego geniuszu. Zostały założone w XVI wieku przez papieża Juliusza II, który zaczął gromadzić dzieła sztuki, takie jak rzeźby, obrazy i antyczne przedmioty, które byty przechowywane w Watykanie. Kolekcja ta stale się powiększała i w końcu stała się jednym z największych i najważniejszych muzeów na świecie.
Muzea są bogate w wiele cennych dzieł sztuki z całego świata, również w wiele eksponatów antycznych, choćby posagi greckie i rzymskie, zabytkowe mapy i globusy.
 
Muzea Watykańskie skupiają budynki, dziedzińce, komnaty i apartamenty papieży. Kompleks kryje gromadzone przez papieży dzieła sztuki, obejmujące wiele wieków historii.


Kaplica Sykstyńska - wielkie dzieło Michała Anioła

Muzea Watykańskie składają się z wielu galerii i pomieszczeń. Ukoronowaniem wędrówki po muzeach jest Kaplica Sykstyńska - papieska kaplica w Pałacu Watykańskim, uważana za jedno z arcydzieł światowej sztuki. Właśnie Kaplica Sykstyńska, w której odbywają się konklawe, czyli wybory nowego papieża, jest celem podróży wielu turystów.

Kaplica Sykstyńska - zakazy

W Kaplicy Sykstyńskiej znajdują się słynne freski autorstwa Michała Anioła. Freski Michała Anioła można podziwiać, jednak nie można ich fotografować. Istnieje tu bowiem ścisły zakaz naświetlania cennych malowideł Michała Anioła (lampy błyskowe niszczą zabytkowe freski). Krótko mówiąc, w Kaplicy Sykstyńskiej wprowadzony jest całkowity zakaz fotografowania, filmowania i używania telefonów komórkowych.

Muzea Watykańskie za darmo

Do Muzeów Watykańskich natomiast należy zakupić bilet. Najwygodniej zwiedzać muzea z Vatican City Pass, biletem obejmującym wstęp bez kolejki do Castel Sant'Angelo, Muzeów Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej, a także informacyjny przewodnik audio po mieście Rzym.
W ostatnią niedziele miesiąca muzea zwiedzać można są bezpłatnie, jednak warto przygotować się na to, że kolejki bywają wtedy spore.

Muzea Watykańskie - jak się ubrać

Na terenie Watykanu obowiązują surowe wytyczne odnośnie stroju: strój musi zakrywać ramiona oraz kolana.

Muzea Watykańskie - wyślij kartkę

Watykan ma prawo bicia własnych monet, które są często unikatami numizmatycznymi. W watykańskich urzędach pocztowych w północnej części placu Świętego Piotra i w Muzeach Watykańskich można kupić i wysłać pocztówki z pieczęcią Watykanu.


0 comments: